ZPRÁVY

Tomáš Hýna: „Jezte jednoduše a ve vedrech žádný intenzivní pohyb.“ROZHOVOR

18. srpna 2015, 15:00, Hana Písková
Tomáš Hýna: „Jezte jednoduše a ve vedrech žádný intenzivní pohyb.“ Šumperk, Olomouc - Pochází z Vlašimi, studoval v Olomouci a do Šumperka ho přivedla jeho žena, šumperská rodačka. Do města, ve kterém je pro mnoho lidí pěší turistika přirozenou součástí života, přivezl H.E.A.T. program, tedy cvičební program založený na chůzi a respektování individuality každého člověka. A i když si mnozí klepali na hlavu, že o to v malém městě pod horami nebude zájem, uspěl. Pomáhá lidem, aby pohyb nebrali jako nutné zlo, ale radost. Lidem, kteří řeší nadváhu, dělá průvodce a pomáhá měnit jejich návyky. S nutričním specialistou, trenérem a poradcem v oblasti životního stylu Tomášem Hýnou jsme si povídali o tom, jak co nejzdravěji zvládnout letošní úmorná vedra.

 Pracujete s lidmi v rámci pohybových aktivit, řešíte s nimi stravovací návyky. Dejte dobrou radu, jak ve zdraví překonávat letošní extrémně teplé počasí?
Ideálně by se měl člověk držet správných návyků celý rok a neřešit jen léto nebo zimu. Když je tělo zdravé, lépe reaguje i na horké dny, kdy je osmatřicet stupňů. Samozřejmě, že v těchto vedrech nedoporučuji intenzivnější pohybové aktivity na sluníčku, zejména senioři by se měli držet zpátky. Stejně jako pes si instinktivně lehne do stínu a je v klidu, tak by měl přirozeně reagovat i člověk. Doporučuji hledat stín a klid. Zároveň není dobré extrémně navyšovat pitný režim. Stačí dva a půl až tři litry vody denně.

Čím si vlastně, co se stravy týká, nejvíce komplikujeme život?
Ke mně chodí hlavně dvě skupiny lidí. Jedni, kteří vědí, a ti, kteří mají představu, že vědí. Obecně lidé většinou tuší, co mají jíst, ale nevědí, kdy to mají jíst. Všichni vědí, že je dobré jíst ovoce a zeleninu, ale už málokdo ví, jaké množství a v kterou dobu. Když si dáte po ránu papriku, nijak vám to neprospěje. Když si dáte odpoledne rajčatový salát, to už dává smysl.

Lidé asi často berou jako věrohodné informace z časopisů a internetu a jimi se řídí, je to tak?

Lidi jsou přesycení informacemi, které nemají kontext. Vlastně je lepší, když přijdou a řeknou, že si neví rady a chtějí poradit. To je jednodušší, než když si myslí, že vědí. Nasají často informace z různých časopisů, internetu a vznikne takový chumel, který jim potom já pomáhám rozmotat. I když se sebou chtějí něco dělat, zabíjejí tu snahu tím, že nemají přesné informace.

Co jim vlastně nejčastěji radíte?

To, co jim radím, není nic geniálního, žádné novinky. Jsou to základy. Člověk žije 60 miliónů let a je dobré se k některým návykům vracet. To například znamená vyvarovat se všeho, co je hodně upravované, vyvarovat se všemu, co má jen prázdné kalorie. I to, co já mám teď před sebou – čerstvě vymačkaná ovocná šťáva, nemusí být to pravé ořechové.

Vypadá to zdravě a zjevně vám to chutná.
Moc mi to chutná, ale má to spoustu kalorií, které moje tělo třeba aktuálně nepotřebuje. Dal jsem si fresh juice, protože dopoledne tělo potřebuje rychlé energie. Teď v 11 hodin má smysl si dát tohle ovoce, když plánuju oběd na 13 hodin. Kdybych si dal to stejné odpoledne, tak dělám tu největší hloupost, co můžu.

Takže co si dáte odpoledne?
Odpoledne budu potřebovat objemovou část, takže zeleninu. To jsou ty základní věci, které lidem předávám, a potom samozřejmě pracuju s každým člověkem individuálně. Zajímá mě jeho příběh, jeho pocity, sleduju jeho životní styl, vždy se jedná o konkrétního člověka. Všeobecné poučky platí, ale ke každému člověku musím mít individuální přístup, to je základní pravidlo.

Když se vrátím k těm vedrům, znám aktivní seniory, kteří mají potřebu vyjet si na kolo třeba v pět nebo v šest hodin večer. Ani to nedoporučujete?
V těch vedrech kolem osmatřiceti stupňů to pravdu nedoporučuji. Nemáme tu moře, tu vlhkost vzduchu, kterou bychom potřebovali, tím pádem je to pro nás nebezpečné. Nedoporučím intenzivní pohybovou aktivitu ani lidem, kterým je dvacet nebo třicet. Momentálně i lekce H.E.A.T. programu máme v odpoledních hodinách v klimatizovaném prostoru v Olomouci. V Šumperku jsme lekce osekali na absolutní minimum a i tak tyto lekce neděláme tak intenzivní jako při nižších teplotách.

Proč u vás jako hlavní aktivita zvítězil právě H.E.A.T. program?
Vyrostl jsem na něm. Tento program přišel do naší republiky před osmi lety a já jsem si ho vybral instinktivně. Řekl jsem si, že tohle má smysl. Chůze je přirozený pohyb, nebolí mě z toho konkrétní svalové partie, a přesto cítím, že jsem něco dělal. Zapadá mi to do té skládačky správného životního stylu. H.E.A.T. program není o tom: „Pojďte si zacvičit,“ ale spíš: „Cvičte, abyste si splnili to, co chcete“. Je to program, který vyhovuje většině lidí od 8 do 80 let.

Dáte ještě letní recept? Co konkrétně doporučíte v horkých dnech?
Prima je kombinace červená řepa – mrkev – jablko, kterou si připravte buď jako smoothie nebo jako čerstvou šťávu díky odšťavňovači. Do toho přidejte jednu lžičku chia semíka, aby se dobré látky udržely v těle delší dobu. Tohle je třeba vhodné pro dopolední svačinku. Odpoledne bych se nebál melounu. Ne v extrémním množství, stačí tak 200 až 300 g. V tomhle vedru je to nejlepší, stejně má devadesát procent vody, krásně osvěží. Žádná těžká jídla. Jezte jednoduše a pravidelně.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.8.2015 06:23
Titulek: Nebál bych se take
Autor: Izmail Trubka
80
obkladu z namočené dětské pleny aplikované na vyholenou hlavu.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.