SPORT

Tomáš Bank: Moc si toho vážím, ale ocenění pro trenéry jsou vedlejší

13. února 2019, 16:00, Petr Fišer
Tomáš Bank: Moc si toho vážím, ale ocenění pro trenéry jsou vedlejší Praha, Šumperk – Dává to smysl. Nejúspěšnější sportovkyně roku má toho nejlepšího kouče. V individuálních sportech padla volba na TOMÁŠE BANKA, pod jehož vedením se Ester Ledecká „projezdila“ k obrovskému úspěchu na zimní olympiádě v Koreji. V alpském lyžování si zajistila šokující zlato na trati superobřího slalomu.

„Nejdůležitější je závodník. Moc si toho vážím, ale ocenění pro trenéry jsou vedlejší,“ pronesl s typickou skromností lyžařský odborník, jenž pochází z Rudy nad Moravou. „Vždycky to beru jako vedlejší produkt – závodník něco dokázal a trenér se s tím sveze. Stěžejním faktorem je sportovec. My musíme mít štěstí, abychom narazili na někoho dobrého. Doufám, že je Ester spokojená. Lyžování je týmová záležitost a musím říct, že máme skvělou partu. Kdyby nepodávala takové výkony, žádná cena by mi nepřipadla.“

BANK + BANK

K populární „obojživelnici“ se přesunul po vypršení dlouholeté spolupráce se sourozencem Ondřejem. Jakmile mladší bratr ukončil aktivní kariéru, bez práce dlouho nezůstal. „Ester to zvládá, protože je extrémně pracovitá. Trénuje pořád, třeba i v autě. Fyzicky je připravená výborně. S postupujícím věkem je potřeba ji hlídat, aby to nepřeháněla. Je to typ sportovce, který dokáže dělat cokoliv až do úplného vyčerpání. Umí jít přes hranu,“ popisoval svoji svěřenkyni. „Rozumná je až v poslední době, dřív byly některé výsledky ovlivněné únavou. Hlavně když jsme spolu začínali. I já jsem podlehl tomu, že vydrží všechno, a pak jsme přijeli do Svatého Mořice na mistrovství světa a byla totálně unavená. Podlehl jsem jejím přáním, která byla nadhodnocená. Druhá věc je, že chce strašně moc závodit.“
Do realizačního týmu mladé reprezentantky patří i Ondřej Bank. Nejlepší alpský lyžař v novodobé české historii zastává roli poradce. „Spolupráce s Ondrou je dobrá, umíme se doplňovat. Vážíme si podmínek, které s Ester máme. Začátky byly takové amatérské, teď už jsme trochu rozmazlenější,“ zavzpomínal na nelehkou dobu, kdy rodinný tandem musel obracet každou korunu a důkladně zvažovat sebemenší výdaj a investici.

SPORT ČÍSLO JEDNA

Pro Ester Ledeckou je letos lyžování sportem číslo jedna. „Uvidíme, co bude příští rok. Už není nejmladší a uvědomila si, že výsledky na lyžích kvůli snowboardu trochu trpí. Proto se rozhodla vynechat část snowboardové sezóny,“ připomněl Tomáš Bank. „Špatné to není. Taky to ale není tak, že by v každém závodě atakovala nejlepší desítku, což byl náš cíl. Šance by byla větší za předpokladu, že bychom na lyžích jezdili ještě víc. I když je tréninkový proces výživnější, než býval, furt improvizujeme a něco doháníme a lepíme. Pokud chceme být úplná špička, musíme to dělat absolutně systematicky a profesionálně. A to se snowboardem úplně nejde. Když budeme mít štěstí, budeme dobří. Jestli chceme být dobří pořád, musíme dělat něco navíc,“ prohlásil ostřílený trenér.

DAŇ ZA ÚSPĚCH

Přestože se může podílet na výkonnostním růstu olympijské vítězky, žádnou povahovou změnu u ní nezaznamenal. „Ester je pořád stejná, úspěch ji nezměnil. Humbuk kolem ní se samozřejmě zvětšil, na druhou stranu na něj byla zvyklá odjakživa. Přibylo jí mediálních a sponzorských povinností, má toho daleko víc. Její tým i rodina ji drží od novinářů dál, ale když se k nim dostane, je hodně vstřícná. Potom zapomíná jíst, pít, oblíkat se, a když přijde z rozhovoru po závodě, je promrzlá a druhý den nemocná,“ postěžoval si ustaraný kouč.
K jeho nelibosti narušoval všeobecně zvýšený zájem o sportovní hvězdu přípravu na sezónu. „Měli jsme s tím docela problémy. Lyžování je venkovní sport, takže vás může limitovat špatné počasí. Nejednou jsme museli jet na soustředění ve dnech, kdy nebyly ideální klimatické podmínky. Jindy to totiž nešlo, protože už byla naplánovaná nějaká akce nebo snowboard,“ vysvětloval bez obalu.


Foto: ČTK/Ivo Stejskal

Tomáš Bank nikdy nešetřil s velkou skromností a sympatickou otevřeností.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.