KULTURA

Tom Ospálek: „Na první koncert Omicronu si pamatuju. Ale jen jako divák“

27. října 2008, 01:39, Roman Tyčka
Tom Ospálek: „Na první koncert Omicronu si pamatuju. Ale jen jako divák“ Šumperk - Přesně ve chvíli, kdy si podá ruku říjen a listopad, vyvrcholí festival Džemfest výročním koncertem šumperské legendy. O půlnoci 31. října oslaví skupina Omicron 30 let od prvního koncertu, který se odehrál na podzim roku 1978. Na otázky Reje odpovídal jen pár dnů před narozeninovou show rockový bard Tom Ospálek.

Na Džemfestu oslaví Omicron úctyhodné výročí. Chtěli jste za oněch třicet let někdy s kapelou, či dokonce přímo s muzikou, „praštit“?
Mockrát. V 80. letech, kdy jsme měli narvané sály, jsem byl tak jedenkrát měsíčně předvolán na tehdejší Veřejnou bezpečnost, kde mi soudruh náčelník vyčítal, že hrajeme agresivní hudbu a lidé se pak perou a chovají se jako vandalové. To člověka docela otravovalo. Později to bývaly rodinné záležitosti, které s muzikou docela kolidovaly, ale pro mě byla hudba vždy srdeční záležitost, bez níž se neobejdu. Dostává mě z krizí, osobních a vztahových neúspěchů atd., potřebuji muziku jako vzduch k dýchání a jsem vděčný za to štěstí, že ji mohu lidem předávat.

Na jaké okamžiky z té dlouhé kariéry vzpomínáte nejraději?
Těch okamžiků je několik. Když jsme si pořídili první nahrávku s vlastními skladbami, když jsme postoupili do finále nějaké soutěže, když jsme hráli na Vizovickém trnkobraní pro 10 tisíc lidí, když jsme měli první a pak i další turné po Skandinávii, ale třeba taky, když za mnou přišel kluk a řekl mi, že se chtěl kvůli holce oběsit, ale naše muzika ho dostala z krize.

Pamatujete si ještě, jaký byl ten první koncert Omicronu na podzim roku 1978?

Ono se to asi moc neví, ale já jsem nebyl zakládajícím členem kapely. Byl to Kája Bečica, Roman Hýbl, Jirka Minarčík a Dalibor Skoták. Nicméně na tom prvním oficiálním, tj. placeném vystoupení jsem byl jako divák a kamarád kapely, do níž jsem následujícího roku přišel jako hráč. Bylo to v kulturáčku ve Štědrákově Lhotě, kde hoši hráli na podomácku vyrobenou aparaturu a úspěch to byl veliký. I když holky po kapele kalhotky zatím neházely, to přišlo až později.

Prozradíte, jak bude vypadat výroční koncert na Džemfestu?
Na koncertu zahrajeme v úvodní části průřez naší tvorbou, která vždy tvořila páteř našeho repertoáru, ale lidé od nás velmi rádi přijímají cover verze světových hardrockových hitů AC/DC, Deep Purple, Black Sabbath, Led Zeppelin apod., o něž bychom návštěvníky nechtěli připravit, a proto jim je dáme v závěrečné části našeho vystoupení. Jsem nadšený z toho, že tato hudba dnes bere i teenagery, je to podle nás nejsilnější hudební období v historii vůbec.

Chystáte nějaké překvapení? Objeví se na pódiu třeba i bývalí hráči?
Omicronem prošlo kolem 30 hráčů. Kdo se rád hrabe v historii, může se mrknout na náš web www.omicronrock.wz.cz , kde je celkem podrobně všechno zachyceno i s fotkami. Mnozí z těchto bývalých kolegů se přijdou podívat, ale jejich aktivní účast na pódiu neplánujeme. Já se vždy raději dívám do budoucna, a jelikož se věnuji i výuce mladých rockerů, dostane šanci předvést se s námi jeden z mých žáků - to je překvapení, které nechci prozrazovat. Jinak jsme připravili kvalitní výroční trička "OMICRON - 30 years of rock", které na akci budou spolu s CDs v prodeji. Všechny naše příznivce srdečně zvu, moc se na vás těšíme.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.10.2008 07:24
Titulek: Díky.....
Autor: Tomáš
37
Já osobně jsem na této hudbě vyrůstal a svého času jsem s OMICRONEM jezdil jako "bedňák" a tak jsem k této hudbě a kapele přičuchl hodně zblízka.Byli,jsou a doufám,že ještě dlouho budou hodně dobrou skupinou,která dělá radost hodně lidem.Díky Vám zato kluci z Omicronu a přeji,ať jste stále zdraví,šťastní a hlavně hravíííí!
Reagovat
Datum: 28.10.2008 12:51
Titulek: Rock Forever
Autor: Jencek V.
souhlas
82
nesouhlas
25
Přeji klukům z Omicronu hodně a hodně dalších rockových let !I na jejich hudbě jsem vyrůstal.Hanušovický i další kulturáky pod palbou rockových riffů pořádně duněly.Na jejich předělávky od Judas Priest apod. jsme to váleli na "kolenou".Pro nás tehdy vyhlášené areály Bohutín a Zborov byly mekky rocku kam jsme rádi jezdili a jak se říká pařili až do rána.
Jo, jo, ta nostalgie, ...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.