ZPRAVODAJSTVÍ

Test selhal. Most překvapil

6. srpna 2019, 09:00, Jaroslav Kropáč
Petrov nad Desnou – Řízenou destrukci mostu v Petrově nad Desnou naplánovalo Ředitelství silnic a dálnic na konec července. Současně přizvalo vědce z ČVUT, aby při zátěžových zkouškách otestovali unikátní technologii. Konstrukce, která byla podle odborníků v havarijním stavu a hrozilo její zřícení, ale zvládla zátěžovou zkoušku na výbornou – unesla 455 tun. To je daleko víc, než výpočty předpokládaly.

 „Musím říct, že mě to překvapilo. Vůbec jsem nečekal, že by most takové zatížení unesl,“ přiznal Tomáš Rotter ze stavební fakulty ČVUT.
Technici na mostě pracovali už od začátku letošního dubna, kdy k němu připojili systém dlouhodobého monitoringu. Destrukční test spočíval v zatížení stavby obrovskými pytli s kamením. Ani poté, co jeřáb položil poslední zátěž, se ale most k zemi nezřítil.
„Pokus o demolici mostu nám kromě překvapení přinesl i řadu důležitých dat, která budeme moci využít jinde,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Kde udělali inženýři chybu?

Fakt, že oproti výpočtům unesl most několikanásobnou váhu, zaskočil nejen samotné konstruktéry, ale i řadu svědků, kteří demoličnímu testu přihlíželi.
„Přes most kvůli údajně havarijnímu stavu nemohla jezdit auta s váhou přes třináct tun. Teď je jasné, že se po něm klidně mohly prohánět tanky, a nic by se nestalo,“ řekl Týdnu na severu Arnošt Suchý, který se na zatěžkávací zkoušku mostu přijel podívat až ze Zábřeha.
Vysoká pevnost mostní konstrukce mohla být podle techniků způsobená použitím kvalitní oceli, kterou měli konstruktéři v roce 1906 k dispozici. Demontované části petrovského mostu mají v budoucnu tvořit součást expozice Muzea silnic v nedalekých Vikýřovicích.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.8.2019 10:34
Titulek: Páni "odborníci",30 let dělali kulové,
Autor: koloběžka
24
potom spadne jedna lávka v Praze a najednou se mohou pos..t.Klein s nimi pořádně vydupal.Dnes již nikdo takový most nepostaví.
Reagovat
Datum: 6.8.2019 13:20
Titulek: Zřejmě ho před demolicí zesílili až moc
Autor: Jenda Benda
16
„Tento most byl v havarijním stavu. Využili jsme, že je určený k demolici, a zkoušíme na něm zátěžové modely. Na tomto mostě byla navíc použita technologie k zesílení nosné konstrukce. Je to patent, který na nikde na světě nebyl použitý. Nyní zkoušíme, co konstrukce unese a jak se na ní projeví dodatečné zesílení,“ popsal mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
Zdroj: https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/stalety-most-kleinu-chteli-zdemolovat-odolal-neskutecne-zatezi-20190731.html
Reagovat
Datum: 6.8.2019 16:26
Titulek: co to bylo za odborníky?
Autor: Petr
25
Co to bylo za odborníky, kteří ohodnotili most na "havarijní stav"? Nejsem statik, ale tuším že most který unese 455 tun, není v havarijním stavu. Z čeho tak "odborníci" usoudili? Jsou nějaké fotografie např. prasklých nosníků? Kecy o kvalitní oceli- to jako dnes se kvalitní ocel už nevyrábí? Postaví se tam nový most, jeho životnost bude tak 30 let, tak jak životnost mostů na D1.
Prostě se zase zničilo něco, co tady zbylo z dřívější doby. Odborníci na mosty by si mohli podat ruku s tím, co nechal zničit Sanatorku.
Reagovat
Datum: 7.8.2019 09:55
Titulek: Re: co to bylo za odborníky?
Autor: abcd
Sám jste si odpověděl "...Nejsem statik..." :-)
Reagovat
Datum: 6.8.2019 17:04
Titulek: Most
Autor: Milan
15
no jo, "vysokoškoláci" se nějak přepočítali...
Reagovat
Datum: 8.8.2019 14:45
Titulek: Re: Most
Autor: Mart.ini
Tipuju Vás na absolventa Vysoké školy života.... :-D
Reagovat
Datum: 17.8.2019 10:50
Titulek: Re: Most
Autor: PFF
To byli ti z humanitních oborů, kteří matematiku považují za největší zlo.
Reagovat
Datum: 7.8.2019 07:52
Titulek: Test selhal
Autor: M. D.
Jaká byla odměna pana statika,é?!
Reagovat
Datum: 7.8.2019 08:10
Titulek: ?
Autor: Tomzič
18
Aha, takže češi jsou národem nejen učitelů a fotbalových trenérů, ale nyní už i statiků. Když o něčem nemáte ani páru a nemáte v tom oboru vzdělání, tak o tom raději prosím nediskutujte, je to docela trapné. Ale pro odborníka naopak úsměvné.
Reagovat
Datum: 7.8.2019 11:23
Titulek: Re: ?
Autor: Milan
14
potrefená husa se zřejmě ozvala, proč by tu nemohli lidé diskutovat ??? jedinej trapnej seš tady tak ty...
Reagovat
Datum: 7.8.2019 13:39
Titulek: Re: ?
Autor: Tomzič
11
Diskutovat o něčem, čemu vůbec nerozumí?
Reagovat
Datum: 7.8.2019 16:40
Titulek: Re: ?
Autor: Jenda Benda
13
Máte pravdu, předsedo. Ale uznejte sám, že článek s bulvárním nádechem k tomu přímo vybízí.
Reagovat
Datum: 7.8.2019 17:12
Titulek: ?
Autor: Jarda Hofman
Vystupujte zde velice sebevědomě a všechny považujete za laiky a nejraději byste jim zakázal psáti pod článek komenty. A tak prozraďte kde se stala chyba poučte ostatní?
Reagovat
Datum: 8.8.2019 13:31
Titulek: Re: ?
Autor: Tomzič
Na začátek se zeptám - to "nejraději byste jim zakázal psáti pod článek komenty" jste prosím vyčetl kde? Ale abych Vám odpověděl - můj názor je, že "laická" veřejnost netuší nic o rozdílech mezi dynamickým a statickým zatížením, o vnitřních silách v konstrukcích, o zatěžovacích stavech a jejich kombinacích, výpočtových modelech apod. A "mostová" statika, to je obor sám o sobě pekelný. Tím se vracíme na začátek diskuze - každý přece rozumí fotbalu, protože jej někdy hrál. Každý rozumí školství, protože přece chodil do školy. A nyní každý rozumí mostům, protože po nich někdy jel.
Reagovat
Datum: 8.8.2019 14:10
Titulek: ?
Autor: Jarda Hofman
"A nyní každý rozumí mostům, protože po nich někdy jel." To jste vyčetl kde? Lidé chtějí diskutovat o něčem co se jich týká, peníze na opravu nového zaplatí občané ze svých daních. Diskutující nemusí býti nutně odborníci na mostovou statiku. Mimochodem k žádnému pochybení jste se nepřihlásil z toho se dá vyvodit, že je vše v pořádku?
Reagovat
Datum: 17.8.2019 10:58
Titulek: Re: ?
Autor: pussa
Kdejaký most spočítá a navrhne kdejaký obyčejný počítač. Není to dnes žádná věda. Na 3d tiskárně se most vytiskne . Třeba přímo na místě. Proberte se do reality.
Reagovat
Datum: 7.8.2019 17:39
Titulek: Kapitalisté připravují útok na ruské zdroje surovin
Autor: Drang nach Osten
Zpevněte si v Evropě mosty! NATO spolu s EU chtějí zajistit snazší přesun vojáků (8. 6. 2018) "Pevnější mosty a méně byrokracie mají přispět k tomu, že přesuny vojenských jednotek po Evropě budou v budoucnu rychlejší, hladší a jednodušší. Spolupracovat na tom velmi úzce chtějí Severoatlantická aliance i Evropská unie. Novinářům to po pátečním jednání s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. „Vojenská mobilita se ale netýká jen infrastruktury, ale také odstraňování překážek, jako jsou byrokracie, poplatky a cla. Mělo by být snadné přesunovat síly z Toulouse (Francie) do Tallinu (Estonsko), pokud to bude potřeba,“ upozornil Stoltenberg."
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/547553/zpevnete-si-v-evrope-mosty-nato-spolu-s-eu-chteji-zajistit-snazsi-presun-vojaku.html
Reagovat
Datum: 7.8.2019 18:10
Titulek: Abramsy a Leopardy projedou
Autor: lípa
Americké tanky Abrams, hmotnost 60 tun a německé tanky Leopard, hmotnost 62 tun se povalí do Ruska skrz Petrov nad Desnou??? Mosty v ČR dosud vyhovovaly, protože byly konstruované pro váhu československých tanků T-72 s hmotností 40 tun.

Minule, v dubnu 1945, ovšem prchali Němčouři a zrádci opačným směrem: Ostravská operace - Petrov nad Desnou - Šumperk - Zábřeh - Praha - Rozvadov - americký sektor Bavorsko, kde padli Američanům do otevřené náruče a nehrozil jim trest smrti!

Reagovat
Datum: 7.8.2019 20:13
Titulek: Abramsy a Leopardy projedou ústupovou cestou
Autor: Jarda Hofman
Americké tanky Abrams a Leopard pojedou cestou přes most v Petrově nad Desnou až je poženou Rusové sviňským krokem domů při bleskovém ústupu, to je realita. Přeji všem hezký den. :-)
Reagovat
Datum: 9.8.2019 21:21
Titulek: Jó radiace je sviňa ! Re: Abramsy a Leopardy projedou
Autor: Pitómio
Reagovat
Datum: 12.8.2019 15:45
Titulek: Re: Jó radiace je sviňa ! Re: Abramsy a Leopardy
Autor: Pro Pitomío
15
Ty jsi blbější, než ten ruskej, nebo americkej tank. Kolik sis toho jódu už koupil magore?
Reagovat
Datum: 13.8.2019 13:52
Titulek: Re: Abramsy a Leopardy projedou ústupovou cestou
Autor: Tomio Okamura
15
Ahoj Jardo nebo jak se doopravdy jmenuješ. Je sympatické, že se biješ za naše idey, za idey SPD. Jsme na jedné straně rádi, že máme tak bojovné zastánce, kteří se nebojí pokácet strom na koleje nebo hajlovat na veřejnosti. Akorát nás ve vedení štve, že jste všichni blbci a ostatní se vám pak smějí. I školák dnes ví, že Leopard není americký, ale německý tank. A že Rusy hnal sviňským krokem naposled z Čech sluníčkář Kocáb a stačil na to sám. Jardo, prosím, když už píšeš, používej hlavu. Pak konečně nebudeme všem chytřejším lidem pro smích. Srdečně Tvůj Tomio.
Reagovat
Datum: 14.8.2019 10:11
Titulek: Abramsy a Leopardy projedou ústupovou cestou, A N O,
Autor: Jarda Hofman
Americké tanky Abrams a Leopard pojedou cestou přes most v Petrově nad Desnou až je poženou Rusové sviňským krokem domů při bleskovém ústupu, za kolonou tanků poběží sviňským krokem i Kocáb, Kalousek, Kolář a další kašpárci, to je realita. Fuj US-army. Přeji všem hezký den. :-)
Reagovat
Datum: 7.8.2019 19:00
Titulek: ČR navazuje na Protektorat Böhmen und Mähren a pobělohorskou
Autor: lípa
19
Musím říct, že současná generace Čechů je nejhorší, nejblbější a nejnečestnější v celé historii českého národa.

Nechat tady 30 let řádit zloděje, tuneláře, podvodníky a prokazatelné kolaboranty, nechat si ukrást a zničit průmysl a zemědělství, zadlužit stát 1,8 bilionem Kč a domácnosti 1,7 bilionem Kč a nakonec židochazarského velkozloděje tuneláře ze Slovenska Andreje Babiše zvolit premiérem. Za socialismu se do důchodu chodilo v 60 letech (muži) a v 55 - 57 letech (ženy). Nyní věk odchodu do důchodu 65 let, asi se máme tak dobře.

A co jste jiného mohli očekávat od Havla z kolaborantské rodiny, od pobělohorské zlodějské šlechty Schwarzenbergů (TOP09), Lobkowitzů (ODS), Czerninů (TOP09)! Otec zakladatele a poslance TOP09 Schwarzenberga Karel VI. Schwarzenberg v roce 1930 vstoupil do fašistické organizace Vlajka, kde setrval do října 1938, kdy jej Vlajka nominovala na prezidentského kandidáta. Sponzoroval Vlajku a Národní obec fašistickou, která v roce 1932 přepadla kasárna v Brně Židenicích, aby provedli ozbrojený fašistický převrat a svrhli prezidenta Masaryka. Syn a otec Schwarzenbergové zneužívali vězně koncetračního tábora v Letech na nucené práce ve schwarzenberských lesích! Schwarzenberg podvodně restituoval a podvodně privatizoval, ukradl státní podnik Becherovka, přesto jste tuto kreatůru pustili do křesla ministra zahraničí a málem i do prezidentské funkce.

Tito Havlové, Schwarzenbergové ani náhodou nenavázali na První republiku, T. G. Masaryka (pozemková reforma) a Edvarda Beneše (Benešovy dekrety o znárodnění a odsunu).

Navazují na meziválečný fašizmus, Protektorat Böhmen und Mähren a dobu pobělohorskou!

Václav Havel byl zvolen prezidentem 29. prosince 1989 komunistickým parlamentem - Havel a jeho okolí tvrdě odmítli volbu prezidenta referendem - a na první zahraniční návštěvu Havel vyrazil bleskově 2. ledna 1990 do Německa, do Berlína a Mnichova, kde přišel s první omluvou sudetským Němcům. O něco podobného se pokusil na Pražském hradě 15. března 1990, když v den výročí německé okupace z roku 1939 hostil na Hradě západoněmeckého prezidenta Richarda von Weizsäckera, jehož v projevu uvítal kromě jiného slovy: „Před jedenapadesáti lety sem nepozván vtrhl nepřítel. Dnes tu je na naše pozvání přítel.“ Parlamentní volby se pak konaly v červnu 1990, volit Havlovo kolaborantské Občanské forum mohl jen idiot, hluchý a slepý. Ale našlo se jich 51 % voličů.

Neuvěřitelné, co se v Česku děje, jsme jak Ukrajina, kde vládnou banderovci!
Reagovat
Datum: 8.8.2019 05:29
Titulek: Re: ČR navazuje na Protektorat Böhmen und Mähren a
Autor: Sid
16
..proč tu ještě bydlíte ?...se divím, huš do světa, už běž - tam je přeci mnohem lépe !
Reagovat
Datum: 8.8.2019 13:20
Titulek: Re: ČR navazuje na Protektorat Böhmen und Mähren a
Autor: ranč. amálka
nestavím se na ničí stranu, ale huš do světa... to už je.. nevím, jak máte staré děti, ale ty dnešní opravdu huš, huš a domů do tohoto zkorumpovanýho bordelu se jim už nechce...
Reagovat
Datum: 8.8.2019 13:34
Titulek: Re: ČR navazuje na Protektorat Böhmen und Mähren a
Autor: abcd
11
Dlouho jsem nečetl něco tak zcestného, Vy byste se měl léčit... To myslím vážně.
Reagovat
Datum: 8.8.2019 14:13
Titulek: ČR navazuje na Protektorat Böhmen und Mähren a
Autor: Jarda Hofman
11
Příspěvek od lípy je pravdivý ve všem co píše. A N O, jsem s jeho komentem naprosto spokojen. :-)
Reagovat
Datum: 9.8.2019 21:13
Titulek: Zkus jód - Re: ČR navazuje na Protektorat Böhmen und
Autor: Pitómio
Reagovat
Datum: 10.8.2019 09:33
Titulek: Re: ČR navazuje na Protektorat Böhmen und Mähren a
Autor: malý Bůh
11
A za zvyšování věku odchodu do důchodu v Rusku může taky Havel?
Reagovat
Datum: 9.8.2019 17:29
Titulek: kvalitní stavba
Autor: Libor
17
Pánům vědcům asi někdo zapomněl říct most je ještě z doby kdy se stavělo kvalitně a poctivě. A ne jak dnes kdy se stavby soutěží ve výběrovém řízení kde jediným hodnotícím kritériem je cena. Takové řízení pak vyhraje firma která zakázku co nejvíce oj**e. A podle toho to taky pak vypadá.
Kontrolní otázka: Taky si v obchodě koupíte nejlevnější párky, klobásu nebo salám? Asi ne.
Reagovat
Datum: 17.8.2019 10:46
Titulek: Re: kvalitní stavba
Autor: PFF
Koupíme, protože na kvalitní zboží nemáme peníze. A budeme mít čím dále méně, umanutý milionáři. Nejsme jako vy!!!
Reagovat
Datum: 18.8.2019 01:03
Titulek: Re: kvalitní stavba
Autor:
Až pochopíš poučku "nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat nekvalitní levné věci" začne se ti žít lépe.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Vyhrajte exkluzivně dvě vstupenky na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek. Příběh dvou přátel, kteří spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně nemocné a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny, uvede kulturní dům v Zábřehu ve středu 30. října od 19 hodin.


Soutěžní otázka:
Ve kterém komediálním televizním seriálu České televize vynikl Martin Hofmann?

1. Kost!
2. Ostrava!
3. Most!

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily, který šumperský Dům kultury uvede 3. listopadu vyhrávají Jarmila Dokoupilová ze Šumperka a Anna Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.