ZPRÁVY

Tesco stahuje z pultů ryby s příměsí rtuti

17. listopadu 2014, 17:07, jak
Okres - Překvapivé závěry má poslední zátah Státní veterinární správy v obchodních řetězcích. Inspektoři totiž zjistili, že se do Tesca a Globusu dostaly ryby s obsahem jedovaté rtuti. Kolik lidí si závadné potraviny koupilo, zatím není jasné.
 „Množství detekované rtuti v tomto případě nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost,“ vysvětluje mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Inspektoři provedli kontroly u společnosti Losica, která rybí výrobky na český trh dováží. Přitom zjistili, že většina ze závadných potravin se již dostala do oběhu. „Oba obchodní řetězce jsme informovali o nutnosti okamžitého stažení výrobku z oběhu,“ dodává Pejchal. Lidé, kteří si závadné výrobky firmy Losica zakoupili, je mohou kdykoli v obchodě vrátit a požadovat zpět peníze.

Rtuť škodí nenápadně a pomalu

Potraviny s obsahem rtuti jsou pro konzumenty obzvláště nebezpečné. Rtuť totiž patří mezi takzvané kumulativní jedy. Ty se v lidském těle hromadí dlouhé roky, organismus s nimi nedokáže bojovat a zhoubné následky se projevují až po mnoha letech. Aby však člověk otravu rtutí utrpěl, musel by být jejím účinkům vystaven dlouhodobě.

Výrobky, u kterých inspekce nalezla zvýšený obsah rtuti:

Uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014
Uzený Marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 5. 12. 2014
Uzený tuňák - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014
Uzený Marlín - filety Principesca 100g, IT 544 CE, datum spotřeby 13. 12. 2014


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).