SPORT

Ten, co stíhal Zátopka = běžec Jiří Kozlanský. SEZNAMTE SE!

22. března 2017, 17:00, Petr Fišer
Ten, co stíhal Zátopka = běžec Jiří Kozlanský. SEZNAMTE SE! Zábřeh - Bratři Roman a Dušan Kozlanští jsou bezesporu známí svojí prosperující firmou. Ale už jen málokdo ví, že jejich otec Jiří byl v padesátých a šedesátých letech dvacátého století velmi úspěšným a populárním zábřežským sportovcem. Seznamte se!

 JIŘÍ KOZLANSKÝ

Narodil se v tehdejším Krumpachu v roce 1932. Už v klukovských letech se zrodil základ jeho sportovní kariéry. Sokolovnu a za ní zprovozněné hřiště navštěvoval velmi často, a i když rád cvičil, časem začal své hlavní kroky směrovat k lehké atletice.
Protože by se sportem neuživil, šel jako patnáctiletý mladík do učení na nástrojaře. V té době vznikal v textilní továrně Atlas (později Hedva) první atletický oddíl v Zábřeze. Mimořádný talent a houževnatost v přípravě, jimiž nový svěřenec oplýval, neunikly pozornosti všímavého trenéra Hádka.
Kozlanský zaměřil svou pozornost na běžecké disciplíny. Potom, co dokázal prorazit na kratších tratích, začal zkoušet i delší distance na tři a pět kilometrů. V roce 1952 narukoval na vojnu do slovenského Martina, kde mohl pokračovat ve své nadějně započaté atletické dráze.
O dvě léta později se premiérově postavil na start vytrvalostního závodu Praha – Poděbrady, který měřil 50 km. Obsadil v něm druhé místo za slavným Emilem Zátopkem. A bylo to právě při této příležitosti, kdy mezi zmíněnými borci vzniklo opravdové přátelství. Na jedné straně příslušník pražské Dukly a víceméně profesionál a na straně druhé zábřežský amatér, jenž rozkmitával nohy v obyčejných teniskách, protože stále neměl vlastní tretry.
První v životě mu věnoval právě až Zátopek, těžko porazitelný šampión nejrůznějších přeborů a celostátních mistrovství. Věčně druhý Jiří Kozlanský pro změnu triumfoval v kratších závodech, které pan mistr většinou vynechával.
Zábřežský rodák nastoupil po vyučení do zaměstnání v MEZu. Místo, aby do práce dojížděl, trasu do Postřelmova v rámci kondičního tréninku denně zdolával po svých a v kvapíkovém tempu.
V roce 1957 probíhala na sokolovně Atletická akademie. V domácím prostředí si to při exhibičním závodě rozdal s pozvaným Emilem Zátopkem a mohutně povzbuzovaný diváky si ostudu neudělal. Byl mu rovnocenným soupeřem. Dodnes s úsměvem vzpomíná, jaký povolený dopink jeho velký kamarád a přítel používal. Od Kozlanského babičky si nechal dovézt domácí škvarky, které potom měnil za manželčiny koláče. Že by nakonec babiččiny škvarky byly hnací silou slavného běžce? Kdo ví…
Zasloužilý mistr sportu se v Zábřeze objevil ještě jednou, a to když se slavnostně otevíral atletický stadión ČSAO. Spolu s Jiřím Kozlanským „pokřtili“ novou běžeckou dráhu. Střihli si spolu několik koleček a za nekončících ovací se druhý jmenovaný oficiálně rozloučil s bohatou a velmi produktivní kariérou.
Absolvoval spoustu mistrovských závodů a jako ryze amatérský sportovec dosáhl na řadu významných triumfů. Obývací pokoj zdobily četné poháry, plakety a věnce. Ale jen do té doby, než bývalý trenér Radek Skoumal uspořádal v Ostravě velkou výstavu a všechny zapůjčené trofeje byly kompletně odcizeny skupinou zlodějů. Ze všeho sportování mu tak zbylo jen pár fotografií.
Nerad vzpomíná i na jednu příhodu z tréninku na sokolovně. Málem tehdy došlo k hrozivé tragédii. Při hodu oštěpem mu vběhl na hřiště nepozorný mladík a dopadající náčiní ho zranilo na noze. „Jak jsem viděl letět oštěp a běžícího hocha, zastavil se ve mně život,“ vzpomíná bývalý atlet. Oběma aktérům smolné události se naštěstí nic nestalo. Dodnes se potkávají a srdečně se zdraví.
I přes svůj pokročilý věk 85 let je Jiří Kozlanský díky péči své rodiny ve stále dobré kondici. Sice už nesportuje, ale zůstává v obraze. V televizi sleduje nejrůznější přenosy a jak sám přiznává, s největší oblibou fandí českým biatlonistům.
Za úžasné výkony v období, kdy se lidově řečeno sportovalo za párek a limonádu, zaslouží obrovské poděkování a uznání. Svoje rodné město reprezentoval vždy maximálně příkladně a čestně.

 

Zábřežského atleta pojilo velké přátelství s legendárním Emilem Zátopkem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.3.2017 21:35
Titulek: Bez titulku
Autor: Dubský
85
Slušnost by byla, zveřejnit alespoň jednu fotografii tak slavného zábřežáka.
Reagovat
Datum: 30.3.2017 10:51
Titulek: Ten co stíhal Zátopka Jiří Kozlanský
Autor: Ruža
80
Možná, že by stačilo číst pozorněji text, veškeré dokumentární fotografie Jiřího Kozlanského byly odcizeny v Ostravě.Je to škoda zvláště pro rodinu i město-archiv.
Reagovat
Datum: 27.4.2017 17:08
Titulek: Ten co stíhal Zátopka
Autor: Ružena
48
Tak už tento výborný běžec Jiří Kozlanský doběhal. Zemřel ve věku 85 let 24.dubna 2017- čest jeho památce
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.