SPORT

TÉMA TÝDNE: Za dva roky můžeme mít problémy, připustil lodivod šumperských basketbalistů Radim Šíma

22. listopadu 2017, 18:00, téma BASKETBAL, Petr Fišer
TÉMA TÝDNE: Za dva roky můžeme mít problémy, připustil lodivod šumperských basketbalistů Radim Šíma Šumperk - Nejprve futsalisté, potom házenkáři a basketbalistky. Sportovní Šumperk přišel v posledních letech o tři týmy, které působily na ligové úrovni. V případě košíkářů se zdá, že jim podobné existenční potíže nehrozí. Jenže trenér mužského áčka Radim Šíma varuje: „Za dva roky můžeme mít problémy.“

 V probíhající sezóně ještě neměl k dispozici kompletní tým. Na soupisce sice figuruje čtrnáct jmen, ve všech odehraných zápasech mu však pokaždé někdo scházel. V případě veterána Špundy se jedná pouze o čestné místo a jakousi pojistku pro případ absolutní nouze, Radka Vévodu vyřadily ze hry studijní a pracovní povinnosti v Brně a Jakuba Pajera nemine nemocniční vyšetření zlobivého kolena. Jestli se naplní nejčernější scénář, bude muset pod kudlu. „Pokud k tomu připočítáme našeho odchovance Tůmu, který nám vypomáhá jen tehdy, když má v Olomouci volno a utkání se nekryjí, není nás třináct, ale jen osm, devět nebo deset. Pravidelně se totiž vyskytují další omluvenky, nemoci a jiné komplikace,“ posteskl si kouč Šíma.
Už dnes se trochu obává toho, co se bude dít v dalších letech. „Nechci být špatným prorokem, ale za dva roky můžeme mít problémy. V kolektivních sportech je to o tom, abyste měli hráčskou návaznost. Protože nám z ročníků 1991 až 1993 zůstal aktivní pouze Radim Plhák, musíme se vypořádat s mezerou, která se v budoucnu nejspíš projeví. Z devatenáctky se nám chytili Březina, Tůma a Tomeš, v sedmnáctkách už takový potenciál nevidím. Na posun do druholigového áčka to zatím u nikoho nevypadá. Spíše do béčka, kde je možnost nabírání praxe a většího herního vytížení pod vedením Marka Müllera,“ nebál se podívat pravdě do očí Radim Šíma.
To, jak dopadli házenkářští kolegové, mu podle očekávání neuniklo. „Borci, co jejich mančaft dlouhodobě táhli, zestárli tak, že je to dohnalo nejen věkově, ale i zdravotně, časově, pracovně nebo s ohledem na rodinu. U nás to může být pomaličku podobné. Nejzkušenější matadoři Wiesner, Kresta, Šich a někteří další už nebudou chtít podstupovat víkendové ježdění po celé Moravě a buď skončí úplně, nebo se občas proběhnou za B mužstvo. Početně bychom to možná udrželi, ale jestli by to kvalitativně stačilo na záchranu ve druhé lize, to si nejsem jistý. Uvidíme. Všechno ukáže až čas,“ řekl Šíma.

CHYBĚJÍCÍ POHODA, AŽ MOC VYMÝŠLENÍ

Basketbalisté ze Šumperka nastupovali k víkendovému utkání s Karvinou s rovnocennou bilancí tří výher a stejného počtu porážek a rozpolceného kormidelníka Radima Šímu v předešlých zápasech více než výsledky trápila chybějící pohoda. „Na úkor jednoduchosti kolikrát až moc vymýšlíme a hledáme složitější herní systémy a varianty. Basket si nedokážeme užít. Může za to i časté povídání, komentování a hádání, což negativně přispívá ke zbytečné nervozitě,“ nerozpakoval se být konkrétní. „V dobré náladě mě drží naše opory Marek Müller a Josef Kresta. Přes Pepu táhneme většinu akcí, jako nejvyšší pivot je pro nás stěžejní postavou. Na to, že toho moc nenatrénoval, se mu střelecky daří,“ pochválil Šíma vytáhlého obra.
Od ostatních očekává víc. Zvláště pak od zkušenějších křídel a perspektivních mladíků. „Schází mi větší vyrovnanost. Rychlíci Vláčel a Gonda dokážou naši hru rozběhat, ale chtělo by to od nich početnější bodový příspěvek. U Wiesnera je to v letošní sezóně jako na houpačce. V B týmu dobře hrající Tomeš si postupně buduje pozici i v áčku, každopádně u něj pořád postrádám větší porci drzosti a dravosti. Celkově mi nasazení, přístup a bojovnost některých mladých kluků docela vadí. Nejsou ochotni se o balón víc prát a třeba kvůli tomu skočit na zem. V tomto směru je kolikrát předčí o generaci starší veteráni,“ podivoval se šumperský trenér.
V neděli musel skousávat velké zklamání. Jeho mužstvo vedlo proti Karviné po první, druhé i třetí čtvrtině, aby nakonec smolně prohrálo o jediný bod. Nechtěně tak navázalo na páteční duel mužské rezervy, která rovněž padla nejtěsnějším rozdílem. „Ztratit dva zápasy během jednoho týdne takovým způsobem, to je katastrofa a v basketu vůbec nejhorší věc, co vás může potkat,“ hlesl smutným hlasem.

DRUHÁ LIGA

ŠUMPERK – KARVINÁ 68:69 (29:22). Body Šumperka: Z. Wiesner 18, Kresta 18, O. Šich 9, Březina 6, Vláčel 6, Gonda 4, Tůma 4, M. Müller 2, Tomeš 2. Po čtvrtinách – 15:13, 29:22, 54:49. Výsledky jednotlivých částí – 15:13, 14:9, 25:27, 14:20.

DALŠÍ PROGRAM

Sobota 2. prosince: Podolí – Šumperk. Neděle 3. prosince: 10.00 Žďár n. S. – Šumperk. Sobota 16. prosince: 18.00 Šumperk – Krnov (Tyršův stadión). Neděle 17. prosince: 10.00 Krnov – Šumperk.

SOUPISKA ŠUMPERKA

4 (číslo dresu) – Marek Müller, 5 – Ondřej Šich, 6 – Filip Tůma, 7 – Zdeněk Wiesner, 8 – Jiří Gonda, 9 – Jaromír Březina, 9 – Petr Špunda, 11 – Štěpán Rozsíval, 12 – Radek Vévoda, 13 – Radim Plhák, 14 – Josef Kresta, 15 – Šimon Tomeš, 16 – Martin Vláčel, 17 – Jakub Pajer.


Foto: Petr Fišer

Rtuťovitý křídelník Jiří Gonda je jedním z těch, od nichž se očekává více nastřílených košů. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.