ZPRAVODAJSTVÍ

Svébohov vzkřísil vílu Kopretinku. Zavede lidi do Pekýlka

7. listopadu 2019, 11:00, bav
Svébohov vzkřísil vílu Kopretinku. Zavede lidi do Pekýlka Svébohov – Naučnou stezku otevřeli v lidé obci Svébohov. V sobotu 26. října zájemce poprvé provedla po místních pamětihodnostech a zavedla je na kouzelná místa. Prochází několika okolními katastry a nabízí celkem osm zastavení včetně místního Pekýlka nebo výhledu na zborovskou sjezdovku. V slunečném podzimním dni se na dvouokružní trasu vydala téměř stovka přítomných. Procházku zakončili na tradičních bramborových hodech, které obec proslavily široko daleko.

  „Je to můj příspěvek rodné vísce, kde prožilo život deset našich generací. A právě práce na vznikajícím rodokmenu mě k myšlence na naučnou stezku přivedly,“ vysvětlil důvod vzniku projektu autor a investor Pavel Odstrčil, který se s Vojtěchem Kolářem o neobvyklou atrakci postarali. Nikdo v širokém okolí takovou nemá.

„Kopretinku jsme vybrali záměrně – má stejné barvy, jako znak obce Svébohov,“ zdůvodnil zastupitel Kolář, proč padla volba právě na tuto postavičku. Na stezce se s ní mohou turisté setkávat ve formě plechových štítků, orientačních šipek či nálepek. Od památníku obětem války, přes rodný dům Arnošta Valenty, místní Pekýlko nebo vrcholy Homole a Háječek účastníky dovede až k obecní kapli či kostelu a provede je také přes nejstarší části s kouzelnými dřevěnicemi.

„Vrátilo mi to vzpomínky,“ svěřil se osmdesátiletý domorodec, který patřil k nejstarším účastníkům premiérové vycházky. „Pěkné výhledy, ideální podklad,“ libovala si vyznavačka chůze naboso, která většinu cesty absolvovala s botami v ruce.
Starosta nedalekého Postřelmůvku dokonce přijel na jeden z nejvyšších vrcholů svého katastru přivítat lidi na kole. Děti pak tabule naváděly k odpovědím do interaktivní soutěže, kterou autoři otevření stezky oživili.


Foto: Vladimíra Bartoňová

O premiérovou procházku po naučné stezce byl velký zájem – na výlet vyrazila stovka lidí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.