ZPRÁVY

Šumperští studenti hráli na Slovensku divadlo o matematice

4. prosince 2014, 10:58, téma DĚTI, STUDENTI, op
Šumperští studenti hráli na Slovensku divadlo o matematice Šumperk - Půl roku nacvičovali studenti Střední odborné školy na Zemědělské ulici v Šumperku původní divadelní hru nazvanou Děsivé sny českých matematiků z bulharského města Slivenu aneb Matematické nebe. V rámci projektu Comenius ji představili mezinárodnímu publiku na Slovensku.

Hra má téma „Národně obrozenecké hnutí slovanských zemí v 17. – 20. století“ a mladí divadelníci jej pojali více „umělecky“ než „vědecky“.
„Naším cílem bylo uvést premiéru hry v zahraničí v anglickém jazyce, který je oficiální řečí projektu Comenius. Hra je především o osudech českých matematiků, jež se v 19. století vydali učit matematiku do nově vzniklého bulharského státu, kde kvůli turecké nadvládě chyběla vzdělaná intelektuální elita. Představení je zároveň inspirováno klasickým dílem české literatury Kyticí Karla Jaromíra Erbena a také nabízí pohled současných českých studentů na vztah k matematice,“ popisuje koordinátorka projektu Jolana Maluchová.
Na mezinárodní střetnutí do slovenského Rajce se studenti šumperské „zemědělky“ vydali v polovině listopadu, Hostitelem jim bylo Gymnázium Andreja Škrábika. Společně s ostatními účastníky ze Základní školy z polského Skoczowa a ze Střední sportovní školy Dimitara Rohova z Bulharska pracovali na česko-slovensko-bulharsko-rusko-anglickém slovníčku, absolvovali společné hodiny angličtiny a také v rámci dějepisného a zeměpisného vyučování poznávali místa spjatá s národně obrozeneckým hnutím na Slovensku.
„Navštívili jsme mnoho míst, které jsou spjatá s významnými milníky slovenské historie. Zvláštní atmosférou na nás dýchla například budova jednoho z prvních slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom. Velmi kladně reagovali studenti také na exkurzi do podniku Biomasa, především žáci oboru Ekologie a životní prostředí se zájmem sledovali příklad jak podnikat v ekologické oblasti s podporou evropských fondů,“ podotkla Maluchová.
Vrcholem pobytu u východních sousedů bylo pro šumperské studenty jejich divadelní představení, které bylo bouřlivě přijato účastníky z ostatních škol. „Hru proto uvedeme v předvánočním čase také přímo na naší škole, čímž se protnou dvě akce: projekt Comenius – partnerství škol, pro který byla hra připravována, s charitním projektem Adopce na dálku. Naše škola má totiž v adoptivní péči Johna z Haiti, pro kterého bude určen výtěžek z představení,“ uvedla Jolana Maluchová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).