ZPRÁVY

Šumperští studenti hráli na Slovensku divadlo o matematice

4. prosince 2014, 10:58, téma DĚTI, STUDENTI, op
Šumperští studenti hráli na Slovensku divadlo o matematice Šumperk - Půl roku nacvičovali studenti Střední odborné školy na Zemědělské ulici v Šumperku původní divadelní hru nazvanou Děsivé sny českých matematiků z bulharského města Slivenu aneb Matematické nebe. V rámci projektu Comenius ji představili mezinárodnímu publiku na Slovensku.

Hra má téma „Národně obrozenecké hnutí slovanských zemí v 17. – 20. století“ a mladí divadelníci jej pojali více „umělecky“ než „vědecky“.
„Naším cílem bylo uvést premiéru hry v zahraničí v anglickém jazyce, který je oficiální řečí projektu Comenius. Hra je především o osudech českých matematiků, jež se v 19. století vydali učit matematiku do nově vzniklého bulharského státu, kde kvůli turecké nadvládě chyběla vzdělaná intelektuální elita. Představení je zároveň inspirováno klasickým dílem české literatury Kyticí Karla Jaromíra Erbena a také nabízí pohled současných českých studentů na vztah k matematice,“ popisuje koordinátorka projektu Jolana Maluchová.
Na mezinárodní střetnutí do slovenského Rajce se studenti šumperské „zemědělky“ vydali v polovině listopadu, Hostitelem jim bylo Gymnázium Andreja Škrábika. Společně s ostatními účastníky ze Základní školy z polského Skoczowa a ze Střední sportovní školy Dimitara Rohova z Bulharska pracovali na česko-slovensko-bulharsko-rusko-anglickém slovníčku, absolvovali společné hodiny angličtiny a také v rámci dějepisného a zeměpisného vyučování poznávali místa spjatá s národně obrozeneckým hnutím na Slovensku.
„Navštívili jsme mnoho míst, které jsou spjatá s významnými milníky slovenské historie. Zvláštní atmosférou na nás dýchla například budova jednoho z prvních slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom. Velmi kladně reagovali studenti také na exkurzi do podniku Biomasa, především žáci oboru Ekologie a životní prostředí se zájmem sledovali příklad jak podnikat v ekologické oblasti s podporou evropských fondů,“ podotkla Maluchová.
Vrcholem pobytu u východních sousedů bylo pro šumperské studenty jejich divadelní představení, které bylo bouřlivě přijato účastníky z ostatních škol. „Hru proto uvedeme v předvánočním čase také přímo na naší škole, čímž se protnou dvě akce: projekt Comenius – partnerství škol, pro který byla hra připravována, s charitním projektem Adopce na dálku. Naše škola má totiž v adoptivní péči Johna z Haiti, pro kterého bude určen výtěžek z představení,“ uvedla Jolana Maluchová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.