ZPRÁVY

Šumperští hematologové se podíleli na objevu fibrinogenu

5. října 2012, 11:24, redakce, MB
Šumperští hematologové se podíleli na objevu fibrinogenu ČR, Šumperk - Tým šumperských a pražských hematologů se podílel na nalezení dosud nepopsané poruchy fibrinogenu – bílkoviny krevní plasmy, která hraje důležitou úlohu při srážlivosti krve. Tato porucha byla poprvé odhalena u pacientky Šumperské nemocnice, proto dostal specifický fibrinogen název Fibrinogen Šumperk II. Informace publikoval i prestižním mezinárodní časopis American Journal of Hematology.

V Šumperské nemocnici před časem diagnostikovali dvaapadesátileté ženě poruchu srážlivého faktoru (tzv. disfibrinogemii) a doporučili jí doplňující vyšetření v Ústavu hematologie a krevní transfúze Praha. Tam díky molekulárně genetické analýze lékaři poruchu potvrdili.


Fibrinogen je důležitá proteinová substance, která hraje hlavní roli ve schopnosti krve srážet se. Při některých onemocněních bývá hladina fibrinogenu snížená, v důsledku toho dochází k nebezpečným krvácením. Pokud je však hladina fibrinogenu naopak zvýšená, může u pacientů docházet až ke vzniku krevních sraženin. Ústav hematologie a krevní transfúze Praha se jako jediné pracoviště v České republice problematikou vrozených poruch fibrinogenu zabývá už 10 let. Během této doby lékaři stanovili obdobnou diagnózu u 18 rodin.

"Pododobné výzkumy jsou důležité zejména tím, že porozumění struktuře a funkci fibrinogenu by v budoucnu mohlo vést k vývoji nových léků s protisrážlivými účinky i k novým přístupům v léčbě závažných chorob," uvedla primářka šumperské hematologie Marie Urbánková. I proto si svým významem zaslouží publikaci v mezinárodním lékařském periodiku.

 

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.