ZPRAVODAJSTVÍ

Šumpersko opět láká televizní tvůrce

16. října 2018, 16:00, hap
Šumpersko opět láká televizní tvůrce Šumperk – Ve druhé polovině minulého týdne se hned na několika místech Šumperska natáčel dokument mapující jeden z nejvýznamnějších průmyslnických rodů Rakouska-Uherska, rod bratří Kleinů.

 „Snímek natáčí TV Metuje, která do našeho regionu míří často, když připravuje například pořady pro Toulavou kameru. Natáčení probíhalo skvěle, všichni byli dobře připravení a nadšení z podzimních scenérií, které náš kraj nabízí. Velký dík za spolupráci patří Divadlu Šumperk, které pomohlo s kostýmy, Vlastivědnému muzeu v Šumperku za historické podklady i Muzeu silnic ve Vikýřovicích, kde se natáčelo,“ říká Lenka Dusová za filmovou kancelář, která je součástí Jeseníky-Sdružení cestovního ruchu.

Dokument bude mít název Rytíř práce a uzavře volnou trilogii dokumentující rozvoj textilnictví a průmyslu v kraji pod Jeseníky. Hlavními postavami dokumentu jsou zástupci věhlasného rodu Kleinů. Kromě obecných historických souvislostí se snímek zaměřuje na působení Kleinů v oblasti hutnictví a rozvoje železnice na území Čech, Moravy a Slezska. Právě proto se jednomu z bratrů Kleinů pro jeho nesporný talent v oboru hutnictví a zpracování železa přezdívalo Rytíř práce.

Dokument se bude detailně věnovat stavbě železáren v Sobotíně a rozvoji železniční dopravy v podhůří Jeseníků. Příběh je obohacen o řadu zajímavých a dosud nezveřejněných svědectví z dob tehdejšího podnikání, kterému nechyběly symptomy podobné velkým podnikatelským zakázkám dnešního moderního konkurenčního světa a bulvárních zpráv, tolik potřebných k propagaci výrobku na trhu. „Průvodcem tohoto železného příběhu bude opět herec Miroslav Táborský, komentáře se ujal historik Jiří Doupal, postavy rodu Kleinů se ztvárniili otec a synové Hrochovi ze sobotínského zámku,“ dodává Dusová. Kromě interiérů i exteriérů zámku i dalších míst v Sobotíně, natáčeli filmaři také v Muzeu silnic ve Vikýřovicích nebo pořizovali záběry šumperského vlakového nádraží. Natáčení podpořilo Město Šumperk i Olomoucký kraj.


Foto: red

V dokumentu Rytíř práce budou k vidění například interiéry i exteriéry sobotínského zámku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.10.2018 04:19
Titulek: Něco aktuálního z doby kamenné by nebylo?
Autor: Zhraj
22
Do současné doby se jaksi tvůrcům filmového umění jaksi moc nechce. Tak se hrabou v minulosti. Opatrnosti nikdy nezbývá. Proč si pálit dnešními problémy prsty?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.