ZPRAVODAJSTVÍ

Šumpersko opět láká televizní tvůrce

16. října 2018, 16:00, hap
Šumpersko opět láká televizní tvůrce Šumperk – Ve druhé polovině minulého týdne se hned na několika místech Šumperska natáčel dokument mapující jeden z nejvýznamnějších průmyslnických rodů Rakouska-Uherska, rod bratří Kleinů.

 „Snímek natáčí TV Metuje, která do našeho regionu míří často, když připravuje například pořady pro Toulavou kameru. Natáčení probíhalo skvěle, všichni byli dobře připravení a nadšení z podzimních scenérií, které náš kraj nabízí. Velký dík za spolupráci patří Divadlu Šumperk, které pomohlo s kostýmy, Vlastivědnému muzeu v Šumperku za historické podklady i Muzeu silnic ve Vikýřovicích, kde se natáčelo,“ říká Lenka Dusová za filmovou kancelář, která je součástí Jeseníky-Sdružení cestovního ruchu.

Dokument bude mít název Rytíř práce a uzavře volnou trilogii dokumentující rozvoj textilnictví a průmyslu v kraji pod Jeseníky. Hlavními postavami dokumentu jsou zástupci věhlasného rodu Kleinů. Kromě obecných historických souvislostí se snímek zaměřuje na působení Kleinů v oblasti hutnictví a rozvoje železnice na území Čech, Moravy a Slezska. Právě proto se jednomu z bratrů Kleinů pro jeho nesporný talent v oboru hutnictví a zpracování železa přezdívalo Rytíř práce.

Dokument se bude detailně věnovat stavbě železáren v Sobotíně a rozvoji železniční dopravy v podhůří Jeseníků. Příběh je obohacen o řadu zajímavých a dosud nezveřejněných svědectví z dob tehdejšího podnikání, kterému nechyběly symptomy podobné velkým podnikatelským zakázkám dnešního moderního konkurenčního světa a bulvárních zpráv, tolik potřebných k propagaci výrobku na trhu. „Průvodcem tohoto železného příběhu bude opět herec Miroslav Táborský, komentáře se ujal historik Jiří Doupal, postavy rodu Kleinů se ztvárniili otec a synové Hrochovi ze sobotínského zámku,“ dodává Dusová. Kromě interiérů i exteriérů zámku i dalších míst v Sobotíně, natáčeli filmaři také v Muzeu silnic ve Vikýřovicích nebo pořizovali záběry šumperského vlakového nádraží. Natáčení podpořilo Město Šumperk i Olomoucký kraj.


Foto: red

V dokumentu Rytíř práce budou k vidění například interiéry i exteriéry sobotínského zámku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.10.2018 04:19
Titulek: Něco aktuálního z doby kamenné by nebylo?
Autor: Zhraj
19
Do současné doby se jaksi tvůrcům filmového umění jaksi moc nechce. Tak se hrabou v minulosti. Opatrnosti nikdy nezbývá. Proč si pálit dnešními problémy prsty?
Reagovat