KULTURA

Šumpersko a Jesenicko mají další dvě nové kulturní památky

8. dubna 2009, 19:39, -zag-, -mar-
Šumpersko a Jesenicko mají další dvě nové kulturní památky Šumperk/Jeseník - Dva nové objekty přibyly na seznam nemovitých kulturních památek. Ochranáři zapsali na seznam renesanční tvrz Nemile a hrobku rodiny Latzelů v Bernarticích.
Renesanční tvrz Nemile na Zábřežsku, která  je spravována svým majitelem Jaromírem Schofferem, se postupně vylupuje ze svého zchátralého stavu. Zrekonstruovaly se již nejen některé interiéry, ale letos i čelní fasáda. Majiteli se navíc podařilo získat další část inventáře. Pro místní obyvatele i návštěníky z daleka jde o jistě velice zajímavou historickou budovu. Z tvrze se zachovalo renesanční jádro a také například štuková ornamentální výzdoba, pískovcové ostění oken a dveří a archeologické nálezy, keré zde byly nalezeny, pocházejí už ze 13. stol. První písemná zmínka navíc je o vladykovi z Nemile a datuje se do roku 1374.
 

Původně středověká, renesančně přestavěná tvrz dokládá typ obydlí šlechty na přelomu 16. a 17. století. Roku 1620 ji nechal přestavět vladyka rytíř Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu, který působil jako regent statků u dvora tehdejšího majitele zábřežského panství Ladislava Velena z Žerotína. Část tvrze byla v minulosti přizpůsobena hospodářským účelům. Nyní je polovina užívána jako soukromý byt a druhou část provozuje občanské sdružení.

"Jedná se o dochovaný příklad obydlí drobné šlechty z přelomu 16. a 17. století s řadou původních architektonických konstrukcí a prvků,“ říká majitel tvrze Jaromír Schoffer důvody, které vedly pracovníky  Národního památkového ústavu v Olomouci k zapsání této památky.
Více na http://www.tvrz-nemile.estranky.cz/
 


Velikonočně laděná tvrz zve na návštěvu

Občanské sdružení "Tvrz Nemile u Zábřeha" srdečně zve všechny zájemce na Velikonočně laděné prohlídky tvrze, spojené s akcí Klubu českých turistů v Zábřeze "Po stopách Jana Eskymo Welzla".

Akce se uskuteční ve dnech 18. a 19.4. 2009 od 10:00 - 12:00 a od 13:00 - 18:00
Základní plné vstupné je 50 Kč. Děti zdarma.
 


Na Jesenicku si přïpíšou na seznam kutlurních památek starobylou hrobku rodiny  Latzelů.
Bernartice najdeme  v oblasti úrodné Slezské Hané  při státní hranici. Archeologické nálezy z katastru obce dokládají osídlení v mladší době kamenné a době římské. Nejstarší památkou je farní kostel sv. Petra a Pavla. V jeho interiéru jsou uloženy zlomky raně gotického portálu, další portál ze stejné doby je vsazen do severovýchodní zdi. Vedle vstupu do předsíňky je zachována votivní deska z konce 16. století. Bernartický kostel je typologicky významnou raně gotickou sakrální stavbou s výraznými slezskými vlivy a pozdějšími úpravami. Na hřbitově se nachází hrob obětí ,,pochodu smrti" z ledna 1945 a výstavná hrobka statkářského rodu Latzelů.


Anton Latzel (1819 - 1886) se svojí ženou Therese, rozenou Gerblich. 


 Hrobka rodiny Latzelů je ukázkou  novorenesanční architektury. Postavená je z originálních cihel Latzlovy cihelny a  dochovala se v téměř autentické podobě. Zdobí ji kamenné desky z unikátních slezských mramorů. Postavená je u hřbitovní zdi v Bernarticích u Javorníka.

Připomíná  jesenického průkopníka průmyslového rozvoje Josefa Latzela a jeho rodinu. Latzelové byli nejen  majitelé zámků v Tomíkovicích u Žulové, v Červené Vodě, Horních Heřmanicích a Vápenné, ale  provozovali řadu podniků v regionu. Sám Josef Latzel byl významný průmyslník v oboru stavebních hmot, potravinářství a dřevařství, majitel velkostatku, bělírny příze a podílníkem v cukrovaru v Bernarticích. Stal se průkopníkem nové metody pálení vápna, v roce 1868 postavil jednu z prvních kruhových pecí v oblasti.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.