KULTURA

Šumpersko a Jesenicko mají další dvě nové kulturní památky

8. dubna 2009, 19:39, -zag-, -mar-
Šumpersko a Jesenicko mají další dvě nové kulturní památky Šumperk/Jeseník - Dva nové objekty přibyly na seznam nemovitých kulturních památek. Ochranáři zapsali na seznam renesanční tvrz Nemile a hrobku rodiny Latzelů v Bernarticích.
Renesanční tvrz Nemile na Zábřežsku, která  je spravována svým majitelem Jaromírem Schofferem, se postupně vylupuje ze svého zchátralého stavu. Zrekonstruovaly se již nejen některé interiéry, ale letos i čelní fasáda. Majiteli se navíc podařilo získat další část inventáře. Pro místní obyvatele i návštěníky z daleka jde o jistě velice zajímavou historickou budovu. Z tvrze se zachovalo renesanční jádro a také například štuková ornamentální výzdoba, pískovcové ostění oken a dveří a archeologické nálezy, keré zde byly nalezeny, pocházejí už ze 13. stol. První písemná zmínka navíc je o vladykovi z Nemile a datuje se do roku 1374.
 

Původně středověká, renesančně přestavěná tvrz dokládá typ obydlí šlechty na přelomu 16. a 17. století. Roku 1620 ji nechal přestavět vladyka rytíř Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu, který působil jako regent statků u dvora tehdejšího majitele zábřežského panství Ladislava Velena z Žerotína. Část tvrze byla v minulosti přizpůsobena hospodářským účelům. Nyní je polovina užívána jako soukromý byt a druhou část provozuje občanské sdružení.

"Jedná se o dochovaný příklad obydlí drobné šlechty z přelomu 16. a 17. století s řadou původních architektonických konstrukcí a prvků,“ říká majitel tvrze Jaromír Schoffer důvody, které vedly pracovníky  Národního památkového ústavu v Olomouci k zapsání této památky.
Více na http://www.tvrz-nemile.estranky.cz/
 


Velikonočně laděná tvrz zve na návštěvu

Občanské sdružení "Tvrz Nemile u Zábřeha" srdečně zve všechny zájemce na Velikonočně laděné prohlídky tvrze, spojené s akcí Klubu českých turistů v Zábřeze "Po stopách Jana Eskymo Welzla".

Akce se uskuteční ve dnech 18. a 19.4. 2009 od 10:00 - 12:00 a od 13:00 - 18:00
Základní plné vstupné je 50 Kč. Děti zdarma.
 


Na Jesenicku si přïpíšou na seznam kutlurních památek starobylou hrobku rodiny  Latzelů.
Bernartice najdeme  v oblasti úrodné Slezské Hané  při státní hranici. Archeologické nálezy z katastru obce dokládají osídlení v mladší době kamenné a době římské. Nejstarší památkou je farní kostel sv. Petra a Pavla. V jeho interiéru jsou uloženy zlomky raně gotického portálu, další portál ze stejné doby je vsazen do severovýchodní zdi. Vedle vstupu do předsíňky je zachována votivní deska z konce 16. století. Bernartický kostel je typologicky významnou raně gotickou sakrální stavbou s výraznými slezskými vlivy a pozdějšími úpravami. Na hřbitově se nachází hrob obětí ,,pochodu smrti" z ledna 1945 a výstavná hrobka statkářského rodu Latzelů.


Anton Latzel (1819 - 1886) se svojí ženou Therese, rozenou Gerblich. 


 Hrobka rodiny Latzelů je ukázkou  novorenesanční architektury. Postavená je z originálních cihel Latzlovy cihelny a  dochovala se v téměř autentické podobě. Zdobí ji kamenné desky z unikátních slezských mramorů. Postavená je u hřbitovní zdi v Bernarticích u Javorníka.

Připomíná  jesenického průkopníka průmyslového rozvoje Josefa Latzela a jeho rodinu. Latzelové byli nejen  majitelé zámků v Tomíkovicích u Žulové, v Červené Vodě, Horních Heřmanicích a Vápenné, ale  provozovali řadu podniků v regionu. Sám Josef Latzel byl významný průmyslník v oboru stavebních hmot, potravinářství a dřevařství, majitel velkostatku, bělírny příze a podílníkem v cukrovaru v Bernarticích. Stal se průkopníkem nové metody pálení vápna, v roce 1868 postavil jednu z prvních kruhových pecí v oblasti.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.