ZPRÁVY

Šumperské učně a studenty v novém školním roce uvítá zrekonstruovaná budova

19. srpna 2015, 00:00, redakce, placená reklama
Šumperské učně a studenty v novém školním roce uvítá zrekonstruovaná budova Nákladnou rekonstrukcí za téměř 26 milionů korun prochází budova Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku. Její žáky a studenty už letos na podzim přivítá nová fasáda. Ve třídách budou mít vyměněná okna a nad sebou novou střechu. Rozsáhlé stavební práce financuje Olomoucký kraj.

 „Zateplení se dočkaly jak obvodové zdi, tak střecha. Energeticky úsporná opatření ocení žáci a pedagogové hlavně v zimě, kdy na ně už nepotáhne netěsnícími okny. Díky tepelné izolaci by příjemné prostředí ve škole mělo být po celý rok, před sluncem třídy ochrání také žaluzie,“ přiblížila ředitelka školy Irena Jonová.
Podle odborníků škola po rekonstrukci ušetří 1425 GJ energie za rok. Po dokončení tepelných izolací dostane novou fasádu okrové barvy. „Dosavadní střízlivá barva se hodí ke školní budově i k okolní vilové čtvrti, jejíž ráz jsme neměli v úmyslu narušit, proto jsme nechtěli výraznou změnu,“ vysvětlila Jonová.
Rekonstrukce zahájila už v dubnu a potrvá do 19. října. „Práce zasáhly do závěru školního roku, který jsme kvůli nim o týden zkrátili. I přes prázdniny mohou díky vstřícnému přístupu firem v budově působit administrativní zaměstnanci školy,“ uvedla ředitelka.
Ruch stavby neunikl obyvatelům z okolí. „Stavební provoz dočasně poznamenal místní klidné prostředí a zhoršil lidem životní podmínky, naštěstí se k rekonstrukci nepostavili negativně. Až práce skončí, chceme jako kolaudační slavnost uspořádat fotbalový zápas, na který pozveme stavebníky i obyvatelstvo. Bude to naše poděkování firmám za odvedenou práci a také lidem z okolí za trpělivost,“ usmívá se Jonová.
Budova šumperského „učňáku“ byla postavena jako moderní pavilonová škola v roce 1967. Kromě později vybudovaného vestibulu neprošla v uplynulých desetiletích výraznějšími úpravami. „O rekonstrukci jsme požádali v loňském roce a potěšila nás vstřícnost vedení Olomouckého kraje. Radní i zastupitelé pochopili, že opravy jsou nutné, a bezodkladně je schválili,“ řekla ředitelka.
Rekonstrukce se škola dočkala také díky evropským dotacím. Olomoucký kraj na ni získal téměř 22 milionů korun z Fondu soudržnosti a přes milion ze Státního fondu životního prostředí. Z vlastních prostředků přispěl částkou přes dva a půl milionu korun. Dodavatelem stavby je firma OHL ŽS Olomouc. Jako subdodavatelé se na rekonstrukci podílejí firmy z regionu.
Opravy by si však zasloužil také vnitřek budovy. „Je třeba zrekonstruovat schodiště a vymalovat. Byli bychom rádi, kdyby se vše povedlo udělat už o příštích prázdninách,“ tvrdí Jonová, která má dalekosáhlé plány také s okolím školy. „Chtěli bychom vybudovat sportovně-rekreační areál, který by sloužil našim žákům a studentům i široké veřejnosti. Mohlo by tam vzniknout hřiště pro workout, další sportoviště i odpočinková zóna se zelení. Zatím nám scházejí potřebné finanční prostředky,“ přiznala ředitelka.
Vzdát se přesto nemíní a uvažuje, že se spolu s učni pustí do budování svépomocí. „Studují u nás budoucí tesaři, truhláři, zámečníci a obráběči kovů, takže mnohé bychom zvládli vlastními silami. Bez finanční pomoci zvenčí to však nepůjde,“ obává se Jonová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.