KULTURA

Šumperské Preludium zve na 1. festivalový koncert

25. února 2009, 00:12, rejdakce
Šumperk - Festival mladých umělců „Šumperské Preludium“, který v roce 1974 založil Alois Motýl, se bude v roce 2009 konat již po šestatřicáté. Pro rok 2009 převzal uměleckou záštitu nad Šumperským Preludiem ředitel Moravské filharmonie Olomouc Mgr. Vladislav Kvapil a také Moravské filharmonii Olomouc bude věnován zahajovací i závěrečný koncert festivalu.
Zahajovací koncert Šumperského Preludia proběhne ve středu 4. března 2009 ve velkém sále DK Šumperk od 19.30 hodin a vystoupí na něm romská kapela Cigánski diabli. 


V roce 2007, po odchodu jednoho z členů - Jana Berkyho - Mrenicu ml., vzniká za obrovského zájmu médií 8členný orchestr Cigánski diabli (Gypsy Devils) s novým sólistou - houslovým virtuózem Štefanem Banyákom. Virtuózní výkony Ernesta Šarkoziho, cimbalového kouzelníka, krásné barvy violončela jeho manželky Silvie nebo klarinetového mistrovství  Zoltána Grunzu budou i nadále zárukou kvalitních hudebních představení.

Orchestr od Slovenské hudební akademie převzal v roku 2000 3x cenu Grammy - za Nejlepší orchestr, Nejlepší album a Nejlepšího interpreta.

Repertoár orchestru je velmi pestrý a má široký záběr. Z folklóru je to - slovenský, ruský, maďarský, řecký, cigánský, židovský, rumunský. Dále jsou tu klasické, operetní, muzikálové, filmové či džezové skladby, na nichž se aranžersky podílejí členové orchestru - E. Šárközi, E. Hasala, Z. Grunza.

Orchestr koncertoval takřka po celém světě - USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Čína, Taiwan, Mexico, z Evropy jsou to Španělsko, Řecko, Itálie, Švýcarsko, Turecko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Holandsko, Belgie, Anglie, Německo a Francie.
Z významných koncertních podií, na kterých orchestr koncertoval, se dají vzpomenout -  Komische Oper - Berlín, Kozerthaus - Berlín, Royal Opera House - Londýn, Hans Max Saal - Mnichov, Smetanova síň - Praha, Konzert und Kongressaal - Luzern, Concert Hall - Melbourne či Goldener Saal-Musikverein - Vídeň.


 Spolu s nimi vystoupí na zahajovacím koncertu i   Moravská filharmonie Olomouc.

Koncert se vymyká festivalovým zvyklostem, nicméně záštita ředitele Moravské filharmonie Olomouc nás lákala. I proto je tento zahajovací koncert Moravské filharmonii věnován. Na programu koncertu zazní skladby inspirované lidovými melodiemi ze Slovenska, Rumunska, Ruska, židovskými písněmi, uslyšíme úpravy Šavlového tance A. Chačaturjana, Uherského tance J. Brahmse, ústřední melodii z filmu Šindlerův seznam a další. Koncert je pořádán také ve spolupráci s cyklem Klasika Viva.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.