KULTURA

Šumperské Preludium přivítá Shizuku Ishikawu

14. března 2011, 12:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Šumperské Preludium přivítá Shizuku Ishikawu Šumperk - Festival Šumperské Preludium a cyklus koncertů Klasika Viva přivítají na svém společném koncertě fenomenální japonskou houslistku Shizuku Ishikawu. Společně se svými kolegy z Kubelíkova tria - Karlem Fialou (violoncello) a Kvitou Bilynskou (klavír) a violistou Karlem Untermüllerem - představí klavírní kvartety J. Brahmse a A. Dvořáka.

 Koncert v rámci festivalu Šumperské Preludium (závěrečný koncert) se bude konat v úterý 22. března 2011 od 19 hodin v Klášterním kostele v Šumperku a ve středu 23. března 2011 od 19 hodin v Kapli v Jeseníku v rámci cyklu Klasika Viva.

Program koncertů:
  • A. Dvořák - Klavírní kvartet Es dur, op. 87;
  • J. Brahms - Klavírní kvartet c moll, op. 60
Shizuka Ishikawa získala v r. 1966 první cenu v celostátní soutěži, poté r. 1969 další 1. cenu v soutěži tokijského rozhlasu a 1. cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga. Již v Tokiu se stala žákyní prof. Marie Hlouňové, která tam působila pedagogicky. Za ní pak Ishikawa přesídlila do Prahy, kde od r. 1970 studovala jako stipendistka Čs. rozhlasu. Později získala laureátské tituly na mezinárodních soutěžích H. Wieniawského v Poznani (1972), královny Alžběty v Bruselu (1976) a F. Kreislera ve Vídni (1979). V devatenácti letech hrála poprvé sólově s Českou filharmonií, v jednadvaceti poprvé na festivalu Pražské jaro. S Českou filharmonií se zúčastnila turné po Japonsku. Jako sólistka Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a Japan Philharmonic Orchestra absolvovala vystoupení v řadě evropských hudebních center a na festivalech ve Varšavě, Zagrebu, Budapešti a Helsinkách. Na konci 70. let začala s rozhlasovými a gramofonovými nahrávkami. Mnohé uskutečnila s Českou filharmonií a Brněnskou filharmonií, Dvořákovým komorním orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Capellou Istropolitanou a Würtembergskou filharmonií. Její nahrávky vlastní gramofonové firmy: v Čechách – Supraphon, Lotos, GZ – Digital media a v Japonsku: Exton Octavia Records. V jejím repertoáru zaujala význačné místo česká hudba. V jejích programech je výrazně zastoupena i virtuózní houslová literatura. Od roku 1997 je členkou Kubelíkova tria, s kterým pravidelně vystupuje na světových pódiích pro komorní hudbu. V současnosti hraje na housle s dílny Hieronyma Amatiho II. (circa 1690) a Pietra Ambroziho (1740). Pro zajímavost: Překlad jména Shizuka Ishikawa je poetický. Česky by byla nazývána “Klidná kamenná řeka”.

Kvita Bilynská vystoupila již jako jedenáctiletá s Lvovskou filharmonií v koncertu d moll KV-466 od W. A. Mozarta. Státní konzervatoř ve Lvově ukončila se zlatou medailí (1983). Na absolventském koncertě hrála Brahmsův koncert B dur op. 83. č. 2. Dalšího vzdělání se jí dostalo na pražské Akademii múzických umění, kde absolvovala aspiranturu v roce 1990. Od roku 1991 je řádným pedagogem na této škole a vede zde jako jediná žena klavírní třídu.
Její talent se zúročil na mnoha mezinárodních soutěžích. Již v patnácti letech vyhrála celostátní soutěž na Ukrajině (1976). Cestu na koncertní podia jí však teprve zaručily úspěchy na mezinárodních soutěžích. Je laureátkou z Kolína nad Rýnem, Barcelony, Cincinnati, Zaragozy a Marsaly.
Jako sólistka vystupovala především v Německu (festivaly-Bodensee, Kisinger Sommer), Španělsku, Itálii, USA a v Japonsku. Koncertovala s Pražskými symfoniky, Slovenskou, Brněnskou a Severočeskou filharmonií, Kastilským národním orchestrem a s dalšími hudebními tělesy.
Repertoár Kvity Bilynské obsahuje všechna stěžejní díla klavírní literatury s důrazem na ruskou (sovětskou) hudbu.
Je zakládající členkou Kubelíkova tria (1992). V rámci komorní hudby koncertovala s významnými umělci jako např.: YoYo-Ma, Pamela Franck, Josef Suk, Yuri Gandelsman,…
V roce 2001 byla členkou poroty mezinárodní soutěže „Carl Czerny“ v Praze.Karel Fiala
získal hudební vzdělání na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze, kde absolvoval v roce 1990. Uměleckým přínosem byly zahraniční konzultace s violoncellisty Maurice Gendronem, Daniilem Šafranem a Aurorou Ginasterou. Již za studií vystupoval jako sólista v koncertech Tartiniho, Haydna, Saint-Saënse a Dvořáka.
Karel Fiala je laureátem mezinárodních soutěží „G. B. Viotti“ a „V. Bellini“ v Itálii a držitelem ceny Mezinárodní tribuny mladých umělců. Vystupoval ve většině zemí Evropy, v Asii a v Jižní Africe. Jeho nahrávky na CD (Digital Media – GZ) zahrnují violoncellové koncerty českých klasicistních skladatelů (Rejcha, Vranický, Fiala), jejichž je propagátorem.
Sólový repertoár obsahuje kompletní díla J. S. Bacha, L. van Beethovena, J. Brahmse, většinu romantických sonát a z 20. století především díla B. Martinů, D. Šostakoviče, S. Prokofjeva, Z. Kodalyho a dalších. Mezi jeho oblíbené skladby patří Dvořákův koncert h moll, Brahmsův Dvojkoncert a Hebrejská rapsodie Ernesta Blocha.
Na koncertech vystupoval se Slovenskou, Moravskou, Severočeskou a Plzeňskou filharmonií, Kastilským národním orchestrem a Hiroshimským symfonickým orchestrem. Též vystupoval s mnoha komorními orchestry (Sukův komorní orchestr, Virtuosi Pragensis, Archi Boemi,…)
Karel Fiala je zakládajícím členem Kubelíkova tria (1992).
Pedagogicky působí příležitostně v rámci kurzů a je zastáncem linie ruské a francouzské violoncellové školy. Nyní hraje na nástroje s dílny Nikoly Amatiho (1681) a Vincenza Panorma (1809).


Karel Untermüller  (1972) je absolventem pražské konzervatoře (prof. Jaroslav Ruis) a HAMU v Praze (prof. Lubomír Malý). Zúčastnil se mistrovských kurzů u významných osobností - např. Norbert Brainin, Sigmund Nissel, Thomas Kakuska. Sólově koncertoval s několika českými orchestry (Sukův komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Západočeská filharmonie...) Významná je jeho spolupráce s jedinečnou osobností české hudby, houslistou Josefem Sukem. S ním a dalšími vynikajícími českými instrumentalisty (Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Jan Simon...) natočil 3 CD s komorními skladbami Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Je pedagogem na teplické konzervatoři.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.