ZPRÁVY

Šumperské muzeum sahá po zápisu do Guinessovy knihy

21. ledna 2014, 14:51, Ondřej Polák
Šumperské muzeum sahá po zápisu do Guinessovy knihy Šumperk - Sedmdesát pět let trvalo, než se znovu pohromadě sešlo třináct flašinetů vyrobených v rodinné dílně Kolba. Firma vyráběla hudební nástroje od roku 1864 v Pekařově v Jeseníkách, letos tedy uplyne 150 let od jejího založení.

Unikátní hrací skříňky je možné spatřit na výstavě šumperského muzea, která má název Jak se v Pekařově narodila hudba aneb Hrátky s hracími stroji. Expozice představuje historii pekařovské rodiny Kolbů a její výrobu flašinetů, která trvala až do dramatických událostí roku 1938.

Flašinety zapůjčené z muzeí v Šumperku, Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Prostějově nebo v Rožnově pod Radhoštěm si daly dostaveníčko v Hollarově galerii a pospolu budou až do poloviny února.

"Takový počet flašinetů od jednoho výrobce, který by se po desítkách let znovu setkal, je opravdovým unikátem hodným zapsáním do Guinessovy knihy rekordů,“ zdůraznil během prosincové vernisáže Petr Nekuža z Technického muzea v Brně.

Tradice výroby libozvučných flašinetů patří k významným historickým odkazům regionu, který s nimi pracuje i pro potřeby propagace a návštěvnosti v cestovním ruchu. „Jeseníky jako turistická destinace nabízejí návštěvníkům nejen unikátní turistické cíle a nabídku služeb, ale otevírají se i z pohledu tradic a kulturního dědictví, kam patří samozřejmě také legendární hrací stroje z Pekařova,“ říká Jan Závěšický, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu, které podporuje Jeseníky coby turistickou destinaci.

Součástí výstavy flašinetů, jejíž nevšedním zpestřením jsou také hrací stroje a strojky malíře a výtvarníka Petra Válka z Loučné nad Desnou, budou další doprovodné akce. Například v sobotu 25. ledna se v muzeu uskuteční odpolední program s názvem Hrátky s hracími stroji. „Malí i velcí návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do útrob flašinetů, zaposlouchat se do jejich hudby a vyzkoušet mnoho dalších hrátek s hudbou,“ zve na akci autorka výstavy a etnografka Mária Kudelová.


Foto: VM Šumperk
Na přípravě výstavy flašinetů v šumperském muzeu se podílelo také občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, jehož členové učili děti zpívat kramářské písně.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.1.2014 15:46
Titulek: flašinety
Autor: ladislav
32
124
Výstava je opravdu krásná. Doporučuji.
Reagovat

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na společný koncert kapel UDG, O5 a RADEČEK a písničkáře POKÁČE, který se uskuteční v pátek 1. prosince v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje společné turné UDG, O5 a Radeček a Pokáče?

A) Kamarádi tour
B) Rivalové tour
C) Parťáci na turné

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na nový film MILADA, který promítá kino OKO v Šumperku 27. listopadu, vyhráli Šárka Siblová ze Šumperka, Vilma Sadilová z Libiny a Renda Šmíd z Kolšova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina.