SPORT

Šumperské Dietos čeká průlomová sezóna, zahrají si „plnotučný“ americký fotbal

8. února 2017, 16:00, téma AMERICKÝ FOTBAL, Petr Fišer
Šumperské Dietos čeká průlomová sezóna, zahrají si „plnotučný“ americký fotbal Šumperk - Rok 2017 se pro šumperské Dietos ponese v duchu razantní a na první pohled radikální změny. Přecházejí totiž na „plnotučný“ jedenáctkový americký fotbal. Poprvé v historii klubu!

 „Delší dobu byl trend takový, že většina mužstev, která s námi před sedmi sezónami začínala, se už přesunula o patro výš. Popřípadě nově vzniknuvší týmy udělaly tento krok také,“ objasňoval tiskový mluvčí Milan Kolařík. A pokračoval: „Jen my jsme stále rok co rok setrvávali z různých příčin a důvodů ve stejném formátu ligy. Letos to bylo hlavně o tom, že jsme na takzvanou osmičkovou verzi zůstaly už pouze tři mančafty, což pro nás nebylo vůbec lákavé. Tudíž jsme se rozhodli pro posun do jiné kategorie.“
Hrající trenér Jan Kolařík byl ještě otevřenější. „De facto byly jen dvě varianty. Rok stát, nebo jít do soutěže jedenáctkového fotbalu. Vydali jsme se po druhé cestě a myslím, že se fanoušci mají na co těšit,“ tvrdil optimisticky.
Že nebude na celek z podhůří Jeseníků čekat nic lehkého, naznačuje už samotný los základní skupiny. Potká se v ní s loňským finalistou z Třince, zlínskými Golemy a rezervou bílovických Sígrs. Vstupenku do finále Iron Bowl si zajistí pouze vítěz.
V Šumperku si dobře uvědomují, že není na místě nic podcenit. Dlouho před zásadním rozhodnutím započal klub s tradičními nábory, které probíhaly od podzimu do konce minulého roku. „Systém byl stejný jako loni. Postupně jsme začali s úvodním oťukáváním tak, aby si každý americkým fotbalem nepolíbený člověk dokázal představit, co všechno tento sport obnáší. Později jsme přidávali základní prvky jako přilbu a v poslední fázi také nezbytné ramenní chrániče. Dohromady se zapojilo osmnáct nováčků, což je oproti předchozímu roku posun dopředu. Nakonec jsem na prvním oficiálním tréninku přivítal deset nových tváří, což je skvělý počin,“ pochvaloval si Jan Kolařík.
Týmový kouč se bude muset popasovat se zcela novými taktickými a herními specifiky. Dietos nemine přechod na diametrálně odlišné pojetí amerického fotbalu. „Pro nás trenéry je to změna obrovská. Skoro se dá říct, že to, co jsme se do nynějška učili, můžeme zahodit a začít od začátku. Ale je to změna k lepšímu a za mě osobně výzva dokázat si, že jsem schopen tým připravit na těžká utkání, která nás čekají,“ prohlásil natěšeně.
V Šumperku hledají vhodné typy pro doplnění a rozšíření kádru, kde se dá. „Nebudeme zastírat, že kromě nových kluků vzešlých z náborů, se pokoušíme o restart kariér některých hráčů, kteří oblékali náš dres v nedávné minulosti. Také usilujeme o případný příchod možných posil odjinud, a to samozřejmě v rámci udržitelnosti klubového rozpočtu. Až čas ukáže, jak tyto námluvy dopadnou,“ prozradil Milan Kolařík.
„Tlak týkající se počtu hráčů v našem sportovním odvětví pociťujeme a s přechodem na vyšší verzi je to ještě náročnější. Dostat v dnešní době lidi ke sportování, natož k americkému fotbalu, je těžké. I tak pevně věřím, že metu třiceti fotbalistů naplníme a snad i překonáme. Sezónu chceme odehrát se ctí,“ ujišťoval Jan Kolařík. Pro váhající jedince má jasně mířený vzkaz: „Dveře jsou stále otevřené pro všechny, stačí se ozvat. Vřele uvítáme každého nového zájemce!“
Dietos stojí na prahu přelomového ročníku. Budou se na něj chystat třikrát týdně včetně jednoho atletického tréninku. V březnu absolvují tradiční soustředění a v posledních čtrnácti dnech před prvním zápasem už se budou pouze doléčovat oděrky, šrámy a ladit herní akce.


Foto: Petr Fišer

Mužstvo amerického fotbalu ze Šumperka si premiérově střihne soutěž s klasickým počtem jedenácti hráčů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.2.2017 08:21
Titulek: Jak se snadno zmrzačit
Autor: Dáma
91
122
Všichni občané ČR jim rádi přispějí na léčení jejich bolístek. Primitivizmus pro primitivní diváky.
Reagovat
Datum: 9.2.2017 13:02
Titulek: Re: Jak se snadno zmrzačit
Autor: WasIstDas
104
161
Velice trapný komentář
Reagovat
Datum: 11.2.2017 02:06
Titulek: Re: Jak se snadno zmrzačit
Autor: Bulik
89
....už se budou pouze doléčovat oděrky, šrámy a ladit herní akce....na nové zlomeniny, otřesy mozku atp. se těší jak legální sebepoškozovači a krvelačné obecenstvo. Vývoj tohoto mrzačení směřuje ke gladiátorským zápasům.
Reagovat
Datum: 13.2.2017 08:46
Titulek: Re: Jak se snadno zmrzačit
Autor: Martin
83
kdo nesportuje, blbe mele! :D
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).