KULTURA

Šumperská výstava odhaluje tajemství grafiky

3. dubna 2013, 19:48, tor, mošo
Šumperská výstava odhaluje tajemství grafiky Šumperk – Poslání současných výstav je poněkud jiné, než tomu bylo dříve. Zdaleka už nejde jen o pouhé prohlížení si exponátů. Z diváka se nejednou stává aktivní tvůrce. To platí o výtvarně didaktické výstavě Vlastivědného muzea v Šumperku s názvem Tajemství grafiky. Zájemci ji mohou navštívit do 14. dubna.

Hned při vstupu se návštěvník může seznámit se základními grafickými technikami, které jsou zastoupeny ve sbírkách Vlastivědného muzea v Šumperku. Patří k nim tisk z výšky (dřevoryt, linoryt, kamenoryt), z hloubky (mědiryt, oceloryt, suchá jehla), z plochy (litografie, agrafie, autorský ofset) a sítotisk.

Slovo grafika pochází z řeckého grafém a znamená psát nebo kreslit. Dnes jím označujeme tvorbu, která vzniká ručním rozmnožováním předem stanoveného počtu exemplářů, z nichž každý je originální a podepsaný autorem.

Ke grafice neodmyslitelně patří lis. Hlubotiskový (satinýrku) na výstavu zapůjčila Základní škola Šumperk z ulice Sluneční.Historie grafického tisku sahá do 6. století v Číně, kde se pomocí dřevořezu tiskly náboženské amulety. V Evropě se používají tiskařské techniky od 15. století zásluhou Johannese Gutenberga. Za grafiku se nepovažují plakáty, pohlednice nebo knižní ilustrace. Přesto je někdy problém rozeznat původní grafiku od reprodukce.

Zájemci můžou nahlédnout do stylově upravené grafické dílny, v níž vznikají jedinečné listy například pomocí jehel či rydla. Expozice ukazuje několik desítek mimořádných grafických listů vytvořených různými technikami. Jednu z nich si mohou návštěvníci sami vyzkoušet.

Šumperskou výstavu obohacují ukázky z tvorby známého grafika ze 17. století Václava Hollara, barokního rytce a kreslíře. Vytvořil okolo čtyř stovek kreseb a tří tisíc leptů. Patří mezi ně například ilustrace k Ezopovým bajkám. Návštěvník výstavy Tajemství grafiky se dozví základní údaje o životě a díle vybraných regionálních grafiků. Může se vyzkoušet plnění řady konkrétních úkolů a zadání, které obohatí jeho znalosti a dovednosti.  foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.