KULTURA

Šumperská výstava odhaluje tajemství grafiky

3. dubna 2013, 19:48, tor, mošo
Šumperská výstava odhaluje tajemství grafiky Šumperk – Poslání současných výstav je poněkud jiné, než tomu bylo dříve. Zdaleka už nejde jen o pouhé prohlížení si exponátů. Z diváka se nejednou stává aktivní tvůrce. To platí o výtvarně didaktické výstavě Vlastivědného muzea v Šumperku s názvem Tajemství grafiky. Zájemci ji mohou navštívit do 14. dubna.

Hned při vstupu se návštěvník může seznámit se základními grafickými technikami, které jsou zastoupeny ve sbírkách Vlastivědného muzea v Šumperku. Patří k nim tisk z výšky (dřevoryt, linoryt, kamenoryt), z hloubky (mědiryt, oceloryt, suchá jehla), z plochy (litografie, agrafie, autorský ofset) a sítotisk.

Slovo grafika pochází z řeckého grafém a znamená psát nebo kreslit. Dnes jím označujeme tvorbu, která vzniká ručním rozmnožováním předem stanoveného počtu exemplářů, z nichž každý je originální a podepsaný autorem.

Ke grafice neodmyslitelně patří lis. Hlubotiskový (satinýrku) na výstavu zapůjčila Základní škola Šumperk z ulice Sluneční.Historie grafického tisku sahá do 6. století v Číně, kde se pomocí dřevořezu tiskly náboženské amulety. V Evropě se používají tiskařské techniky od 15. století zásluhou Johannese Gutenberga. Za grafiku se nepovažují plakáty, pohlednice nebo knižní ilustrace. Přesto je někdy problém rozeznat původní grafiku od reprodukce.

Zájemci můžou nahlédnout do stylově upravené grafické dílny, v níž vznikají jedinečné listy například pomocí jehel či rydla. Expozice ukazuje několik desítek mimořádných grafických listů vytvořených různými technikami. Jednu z nich si mohou návštěvníci sami vyzkoušet.

Šumperskou výstavu obohacují ukázky z tvorby známého grafika ze 17. století Václava Hollara, barokního rytce a kreslíře. Vytvořil okolo čtyř stovek kreseb a tří tisíc leptů. Patří mezi ně například ilustrace k Ezopovým bajkám. Návštěvník výstavy Tajemství grafiky se dozví základní údaje o životě a díle vybraných regionálních grafiků. Může se vyzkoušet plnění řady konkrétních úkolů a zadání, které obohatí jeho znalosti a dovednosti.  foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.