SPORT

Šumperská skokanka Konopová možná do Kanady na olympiádu pojede

27. ledna 2010, 20:14, Stanislava Marešová
Šumperk - Dnešní odpolední oznámení Českého olympijského výboru vzedmulo vlnu doufání a zamíchá zřejmě kartami. Tiskové prohlášení, se kterým přišly všechny celorepublikové deníky i ČTK, oznamuje, že olympijská výprava pro Vancouver se může rozrůst z původních 88 až na 93 osob. Mezinárodní lyžařská federace FIS totiž přidělila Česku dalších pět míst, mohly by se tak najít starty pro dva běžce na lyžích, dva akrobatické lyžaře a jednoho sjezdaře. Na scénu se tak zřejmě vrátí Šumperačka Martina Konopová.
Radostná zpráva přišla během dnešního dopoledne, kdy lyžařská federace oznámila, že přerozdělila kvóty, které jiné státy nevyužily. "Proces schvalování jmen právě probíhá," řekl v poledne médiím šéf české výpravy František Dvořák. Do hry se tak znova dostávají jména náhradníků. A protože akrobaté mají náhradníky jen dva,  do olympijského týmu se tedy zřejmě dostanou boulařka Tereza Vaculíková a možná i skokanka Martina Konopová.

Konopová ovšem bude muset zápolit zejména s představiteli  Úseku akrobatických skoků při Svazu lyžařů České republiky. Ten je totiž stejně jako samotný reprezentační trenér  Christian Rijavec paradoxně proti startu jediné české akrobatické skokanky. Konopová před časem odešla k trenérovi Pavlovi Landovi. Ten ovšem nemá oficiální statut trenéra akrobatických skoků a jeho mínění tedy svaz nebere příliš v potaz.

Reprezentační trenér Rijavec odmítl před časem s Konopovou a dalším talentovaným skokanem Romanem Dobřanským spolupracovat a je nyní proti její účasti ve Vancouveru. Uvádí, že mladí skokani nemají snahu a motivaci a že jejich výkonnost polevila. Opak tvrdí  současný trenér Konopové Pavel Landa, bývalý trenér reprezentace a bývalý kouč olympijského vítěze Aleše Valenty, který již dříve Konopovou trénoval. Podle něj pokud mladá skokanka dostane šanci připravit se, bude svůj sport moci řádné reprezentovat, výkonnosti prý může doladit přímo na místě v přípravě před závody. Naopak to byla ona podle Landy, kdo musel v minulých měsících čelit rozhodnutím svazu, který jí nedával peníze na přípravu a nepřihlašoval ji na závody. 
 
Konopová se podle dřívějších kvót kvalifikovala na zimní olympijské hry již v roce 2009. Desátým místem na Světovém poháru v Mont Gabrielu v lednu 2009 si zajistila papírový odjezd na hry. O tom skutečném nyní rozhodnou zástupci svazu. Konopová naposledy skákala na podzim loňského roku, kdy se účastnila tréninku v Akrobatparku Aleše Valenty. 

Budeme tedy Martině Konopové držet palce, ať se vedení Českého olympijského výboru rozhodne správně a splní tak mladé závodnici její sportovní sen, který by mohla i podle svého předchůdce Aleše Valenty klidně při troše štěstí a velké píly proměnit v cenné kovy. 

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek si dal čas na rozhodnutí a schválení konkrétních jmen do čtvrtka do 10 hodin.Česká akrobatická skokanka na lyžích Martina Konopová se narodila  ve znamení berana 8. dubna 1986. "V 5 letech jsem se začala věnovat sportovní gymnastice a v 17 jsem postupně přešla k akrobatickému lyžování - pro mě daleko perspektivnějšímu sportu," vzpomínala ani ne před rokem při našem rozhovoru s úsměvem Martina, která je jedinou českou závodní skokankou v akrobatickém lyžování. V minulosti několikrát úspěšně atakovala světové poháry a soutěže, na kontě má několik startů na závodech evropských i světových. 

 Více v archivním rozhovoru ZDE.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.1.2010 08:14
Titulek: Přála bych jí to
Autor: Katka
77
Přála bych jí to a hlavně proto, aby dala na prdel všem škarohlídům a pomlouvačům ze svazu, kteří do médií trousí poznámky o tom, že kouří nebo si občas zajde na večírek. Je to k smíchu, když čtu na oficiálních stránkách prohlášení trenéra a členů svazu, jak jim vadí její životní styl a přitom jen o pár článků dolů je oslavný nadpis o tom, jak hokejisté dostanou za každou nulu plnou branku piv. K smíchu, jak se prohřešky u národního týmu odpouštějí už předem,ale mladou holku, navíc jedinou naši akrob.skonaku, předem zatracují.
Reagovat
Datum: 28.1.2010 18:57
Titulek: Reprezentant by měl reprezentovat.
Autor: Grifit
80
137
S Martinou K. jsem měl tu čest se setkat a chápu Rijavce, že se za ni nechce na olympijské půdě stydět. Bohužel :-( Přeber si to Martino jak chceš, chceš-li ale aby se k tobě chovali jako k dámě, musíš se jako dáma chovat.
Reagovat
Datum: 28.1.2010 21:26
Titulek: Re: Reprezentant by měl reprezentovat.
Autor: Kozel
111
Koukám, že ty zřejmě chodíš denně do kostela, každé ráno odříkáš otčnáš, nosíš v kapse růženes, stojíš u přechodů a převádíš nemohoucí stařečky a vůbec žiješ podle desatera a ještě rád a s chutí odvádíš desátek. Prosím tě, je to mladá holka, co studuje a co přičichla ke sportu, který se před pár lety vezl na vlně zájmu. Navíc pokud vím,tak ty zmíněné kvóty byly o sportovních výsledcích a né o tom, kolikrát si kdo může zajít na diskotéku. Jasně, asi není svatá, ale ruku na srdce, to není ani Záhrobskál, Bank, Jágr a řada dalších. Jen u těch, co vydělávají velký prachy a dotují je sponzoři se to jaksi přehlídne snáz. Navíc nevím jak ty, ale já tuším, že reprezentovat jedou sportovci hlavně svý sportovní výsledky a né mravní život, to by pak i rváč Jágr musel čumět na olympiádu tak leda na bednu.
Reagovat
Datum: 31.1.2010 17:38
Titulek: Kozel zahradníkem
Autor: Grifit
78
M.K. ale bohužel není v pozici Jágra a spol., aby ji společnost tiše tolerovala protože se kolem točí velké peníze. Může se cítit ukřivděná (nebo i její fanoušci), kdyby měla ale opravdový upřimný zájem šáhnout si na sportovní vrchol, pak by neměla problém s nominací.. To, že má sportovec sportovní sen je dost málo. Takové sny jsme měli všichni a všichni jsme přišli na to, že na druhé straně je nutné i něco obětovat. Kariéra M.K. je mi lhostejná. Jde tady spíš o člověka než o jeden drahý zájezd za moře.
Reagovat
Datum: 29.1.2010 13:55
Titulek: Martina to dá :-)
Autor: Pája
93
Ahoj,myslím, že je dobře, že dostala šanci.zasloužila si ji a má to te´d mnohem těžší než ostatní, kteří nemuseli bojovat a obhajovat sami sebe.Kdo by nepolevil, když nominovaný je a pak někdo rozhodne, že nic.Martina dá ze sebe maximum.My tu budem držet palce a těšíme se.:-)
Reagovat