ZPRAVODAJSTVÍ

Šumperská knihovna zahájila velké stěhování

7. srpna 2018, 10:00, hap
Šumperská knihovna zahájila velké stěhování Šumperk – Městská knihovna Šumperk se v těchto dnech stěhuje do nových prostor někdejší základní školy. První zářijový den uvítá v nové budově první návštěvníky. Díky novým podmínkám plánují knihovníci v různých časech dne akce pro různé věkové skupiny.

 „Všechno klape, dnes jsme začali stěhovat server a počítače. Příští týden, tedy 6. srpna začneme stěhovat šedesát tisíc svazků knih, což bude trvat maximálně dva až tři dny. Máme na to specializovanou firmu, která provede pomocí vozíků stěhování tak, aby nedošlo k rozřazení abecedy. To nám podstatně ulehčí situaci,“ popisovala plánované stěhování na začátku minulého týdne ředitelka šumperské knihovny Kamila Šeligová. Společně se svými kolegy se těší na nové dětské oddělení nebo dva sály, které knihovníkům umožní pořádat zajímavé kulturní akce v různých časech pro různé věkové skupiny. „Myslím, že dětské oddělení se moc povedlo. Bude mít v porovnání s původní knihovnou mnohem větší prostory. Každý si tam může najít své zákoutí. Zbývá nám toto oddělení vybavit interaktivním hračkami. Holčičky se například mohou těšit na tři princeznovská křesla, součástí prostoru je také loutkové divadélko,“ prozradila některé vymoženosti zrekonstruované budovy někdejší základní školy Kamila Šeligová.
V projektu nové knihovny se myslelo na maminky s dětmi, které mohou do dětského oddělení vyjet výtahem i s kočárkem a pohodlně ho v budově zaparkovat.
„Doufám, že čtenáři budou koukat. Knihovna není placena z dotace, je financována z rozpočtu města, takže jsme se nemohly rozmachovat tolik, jako jiné knihovny. Ty investice vyšly na šedesát milionů korun, a myslím, že za tuto částku je naše knihovna velmi kvalitní,“ dodává ředitelka.
Podle plánu by se nová budova měla čtenářům otevřít 1. září. Na tento termín připravují knihovníci den otevřených dveří, kdy budou od 14 hodin probíhat pravidelné prohlídky budovy. Připraven bude také bohatý kulturní program pro všechny generace.


Foto: hap

Kamila Šeligová ukazuje velkorysé prostory nové šumperské knihovny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.8.2018 16:59
Titulek: kdopak má "zálusk" na ten hezký barák u nádraží?
Autor: fajman
23
Komupak jako náhodou spadne do klína ta původní knihovna?
Reagovat
Datum: 8.8.2018 09:00
Titulek: Re: kdopak má "zálusk" na ten hezký barák u
Autor: Valda
12
PONTIS
Reagovat
Datum: 8.8.2018 17:48
Titulek: Re: kdopak má "zálusk" na ten hezký barák u
Autor: V.
24
No to je snad vtip?! Parazitní ziskovko, táhni!
Reagovat
Datum: 11.8.2018 12:41
Titulek: Knihovna Šumperk
Autor: Řemeslník
16
Taky se připojuji,že dodnes nemáme zaplaceno za provedené práce na knihovně v Šumperku a to v řádu statisíců a to díky p.Sundermannové z Rudy nad Moravou a její firmy Modesto-green. Ptáme se jak je tohle vůbec možný, aby se město chlubilo jak má novou knihovnu a řemeslníci a firmy neměly zaplaceno???
Reagovat
Datum: 11.8.2018 13:31
Titulek: Re: Knihovna Šumperk
Autor: Darka
11
S nezaplacením, nemá knihovna nic společného. Je to záležitost mezi Modesto-green a řemeslníky, kteří mají nízké právní vědomí a nedokáží se ve věci orientovat a zaplacení si prosadit. Knihovna dělá to co ji zřizovatel povolí a na co jí dá peníze.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 15:02
Titulek: Re: Knihovna Šumperk
Autor: Lukáš
30
A v jakém směru si je mají prosadit, když ty peníze z ní nemohou dostat? Dělat běžně zadarmo pak se soudit a po několika letech stejně nedostat nic?
Reagovat
Datum: 11.8.2018 15:39
Titulek: Re: Knihovna Šumperk
Autor: Řemeslníci
37
Paní Darko,o čem to tu píšete, že jsou řemeslníci právně slabý???!!! Myslíte si, že i Dektrade stavebniny jsou taky právně slabý, když ním p.Sundermannová Modesto-green dluží hrubě přes půl milionu korun za odebraný materiál na knihovnu v Šumperku a nehledě na to, kde ještě všude jinde?!!
Reagovat
Datum: 11.8.2018 15:47
Titulek: Re: Knihovna Šumperk
Autor: Řemeslníci
10
Když chce někdo účelově udělat podvod, tak ho udělá a můžete být právně silnej, nebo slabej, to je úplně jedno. Stejně nevysoudite nic jen ještě nacpete do soudů, právníků atd.tak tu nepište hlouposti. Bych Vás chtěl vidět kdyby se něco takového stalo Vám!!
Reagovat
Datum: 13.8.2018 01:52
Titulek: Re: Knihovna Šumperk
Autor: Major
24
To máte pravdu. Kdo je bohatší může se stále odvolávat až to vzdáte. Pak to prohrajete a zaplatíte o to víc za soudní výlohy. Proto si to někteří řemeslníci rozmyslí a vzdají to. Právně silný je ten kdo má peníze a může si odvoláváním vlastně právo koupit. Budete pak zlikvidovaní podle práva. Tak to funguje po celé světě. Uvědomte si že žijeme v právním státě a ten umožňuje vaši legální likvidaci.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 20:00
Titulek: Re: Knihovna Šumperk
Autor: MOK
13
ale to je posametový český standard. Je to část mezinárodního experimentu prováděného na ČR na českých občanech. Testuje se jak se občané umí bránit. Je to sociologický celosvětový průzkum.
Testuje se také jak rychle proběhne u občanů degenerace.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 13:43
Titulek: Re: kdopak má "zálusk" na ten hezký barák u
Autor: Jujka
13
Knihovnu by měli zbourat a na její místo postavit aspoň 15ti podlažní bytový dům aby z toho byl pořádný vejvar. Když se dají odborníci přes korupci atp. dohromady, může jim to MÚ přiklepnout. Stará knihovna je už polozřícenina a ohrožuje kolemjdoucí občany.
Reagovat
Datum: 10.8.2018 11:07
Titulek: Řemeslníci
Autor: Řemeslník
25
Pravda, že město Šumperk má krásnou novou knihovnu, ale za tu cenu, že spousta řemeslníků do dnes nemá zaplaceno a to každý v řádech statisíců. S poděkováním paní Sundermannove za firmu Modestogreen, která je všechny okradla!
Reagovat
Datum: 12.8.2018 11:42
Titulek: Re: Řemeslníci
Autor: HELE
20
Co tady pořád kňučíte? Stavební práce umíte, ale domoci se odměny neumíte. Na co máme právní služby? Podnikatelka s vámi vydupala a ví, že vám peníze nemusí jen tak dát. Ví že na právníky a soudy nemáte peníze a že se necháte okrást. To je český standard.
Reagovat
Datum: 12.8.2018 17:18
Titulek: Jenže knihovna je veřejná zakázka!
Autor: Orlík
18
Tak odpovědnost nesou starosta a šumperští radní, oni vybrali neseriózní stavební společnost, která si na práce najala subdodavatele a řadu subsubdodavatelů a chechtá se jim do obličeje. Ale kdo ví, jestli tenhle ojeb s finačně slabou firmou neměli domluvený předem, to už tady v roce 2011 bylo s přednádražím a pardubickou Chládek a Tintěra.

Podle zákona o veřejných zakázkách radnice nemusí vůbec vybrat firmu s nejnižší cenou, může upřednostnit jiná kritéria, kvalitu, technickou úroveň, i třeba kvalifikaci a zkušenosti dodavatele.

Místní subdodavatele je možné chránit tím způsobem, že finančně proplácíte dodavatele postupně, až když prokáže, že proplatil subdodavatele, v našem případě subsubdodavatele.
Reagovat
Datum: 13.8.2018 02:00
Titulek: Re: Jenže knihovna je veřejná zakázka!
Autor: TENTO
34
Bohužel je to na vás, že jste do té akce vlezli. Ale je to dobrá diskuze ukazující naživo co se dá u nás dělat. A jak funguje právní stát o kterém si lidé dělají iluze. Město Šumperk je schované za firmu kterou vybralo a je to teď záležitost mezi vámi a vybranou firmou. A nikdo vám neporadí a nikdo se vás nezastane. A nikdo z města o vašem problému neví, na to vezměte jed!
Reagovat
Datum: 11.8.2018 06:35
Titulek: Šumperská knihovna mně nestačí
Autor: Polášek
20
Je tam jistě fůra dobrých knih, ale knihy které mně zajímají jsou v jiných knihovnách. Na půjčování těchto knih je meziknihovní výpůjční služba. Poplatek za vypůjčení knihy z cizí knihovny je nulový, ale knihovna může vyžaduje náklady na poštovné většinou asi 50 až 100Kč. A také to vyžaduje. Někde tento poplatek není vyžadovaný. Na Slovensku není vyžadovaný žádný poplatek. Za totáče nebyl vyžadovaný žádný poplatek, ale jelikož po SAMETU nebudeme jako oni, tak to zadarmo nenecháme a poplatek vyžadujeme.
Samozřejmě že za to knihovna Šumperk nemůže. Nemá na to na peníze. Takže čtenáři z míst mimo velkých knihoven se ke knihám které Šumperk nemá nedostanou a stávají se z nich vesničtí křováci. Je to zřetelná DISKRININACE. Takže bohužel v této oblasti služeb to bylo za totáče jednoznačně LEPŠÍ. Kontinuitu práva po sametu jsme zde nepřevzali.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 08:01
Titulek: Re: Šumperská knihovna mně nestačí
Autor: Polášek
12
Píšu o vnitrostátní meziknihovní výpůjční službě. Je pochopitelné že velké krajské knihovny atp. poštovní poplatky příliš nezatěžují, protože tam jsou skoro všechny knihy dostupné. Čili náklady na poštovné minimální. Kdo bydlí v místě velkých knihoven je jednoznačně oproti vesničanům velmi zvýhodněný. Má přístup ke všem knihám zdarma, když si do knihovny pro knihy osobně dojde. Touto problematikou se zabývám od Sametu a zatím jsem ničeho nedosáhl. Bez dostupné literatury se nemůže úspěšně socializovat a je ze mne křovák. Ovšem neznalost literatury neomlouvá. Je tržní hospodářství, tak si trhám nohou. Šumperská knihovna mně může být ukradená. Za novou knihovnu vyplněnou nezáživným papírem se vyhodily miliony, ze kterých nic nemám.
Reagovat
Datum: 12.8.2018 09:02
Titulek: Re: Šumperská knihovna mně nestačí
Autor: Polášek
14
Zřizovatel knihovny je MÚ Šumperk. Ten stojí na financích.
Zkusím se dopátrat jaké jsou roční náklady na jednoho čtenáře za 1 rok. Když se započítá všechno co náklady ovlivňuje, energie, platy, přírůstky knih atd, včetně amortizace budovy. A zkusím zjistit o kolik by náklady stouply, kdyby knihovna nevybírala od čtenářů poplatky za meziknihovní službu. Zkusím se zeptat v nějaké srovnatelné slovenské knihovně, kolik je meziknihovních výpůjček a na problémy s touto službou. A jak to jejich zřizovatele finančně rujnuje. Český knihovní zákon zákonodárci zpatlali. Aby ušetřili a aby si mohli každý rok sami zvyšovat platy o 20%.
Reagovat
Datum: 19.8.2018 09:40
Titulek: NEBUDEME JAKO ONI !
Autor: Polášek
14
Poslanci nejsou jako za totáče, tehdy si platy nezvyšovali a žádné ani nebyly. Dnes dodrželi NEJSME JAKO ONI a proto si platy zvyšují. Meziknihovní výpůjční služba byla za totáče úplně ZDARMA, ale zde poslanci NEJSME JAKO ONI nedodržel a služba je zpoplatněná. To poslancům žádné peníze nepřinášelo. Tak ať si čtenáři poplatky za poštovné platí. Rozhodujeme my. Sloužíme lidu, ale jen tehdy když z toho něco máme.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 19:46
Titulek: Dobrý den,
Autor: Orlík
16
nezaplatila řemeslníkům NADĚŽDA SÜNDERMANNOVÁ z Modesto green s.r.o.??? Tady psali: "Již za několik týdnů začne rekonstrukce bývalé Masarykovy školy v Šumperku, kam se přestěhuje městská knihovna. Stavební práce provede akciová společnost VW Wachal z Kroměříže, která v soutěži nabídla cenu padesát milionů šest set tisíc korun. O zakázku se ucházelo celkem deset firem. Zvenku zůstane budova školy téměř stejná jako nyní, vnitřek se ale zásadně změní. Zachováno zůstane snad jen schodiště." (26.9.2016) O Modesto Green ani slovo.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 19:58
Titulek: Formuláře zakázky, evidenční číslo: 639752
Autor: Orlík
Reagovat
Datum: 11.8.2018 20:52
Titulek: Re: Dobrý den,
Autor: Řemeslníci
33
VW Wachal,si najal Modesto green na spoustu prácí a Modesto green subky,kterým se dluží nemalé finanční prostředky.
Reagovat
Datum: 11.8.2018 22:06
Titulek: Řemeslníci
Autor: Bet
21
I mě tato paní dluží za provedené práce něco málo přes 400tis, které jsem ji vyfakturoval a ona je od Wachala prokazatelně obdržela. Do dnešního dne poslouchám jen výmluvy a lži je to podvodnice a mám obavy, že už nikdy tyto své peníze neuvidím! Ještě dnes mám před očima jak se tam proháněla v pětkovém BMW jako by se nechumelilo!
Reagovat
Datum: 12.8.2018 17:02
Titulek: Re: Řemeslníci
Autor: Duch
28
Na knihovně by měla být pamětní deska "Tato knihovna byla rekonstruovaná zdarma mnoha firmami v letech 2016-2018. Je to dar poaametových firem městu Šumperk" Za tyto ušetřené peníze může knihovna poskytovat vnitrostátní meziknihovní výpůjční službu pro své čtenáře zdarma. A je to vyřešené.
Reagovat
Datum: 12.8.2018 17:23
Titulek: Re: Řemeslníci
Autor: Mirek
40
Dokud město nezaplatí řemeslníkům, nic otevírat nebude! Na zlodějského balkánského hajzla Brože platí jedině hrubá síla a věznice Mírov!
Reagovat
Datum: 13.8.2018 01:43
Titulek: Re: Řemeslníci
Autor: Svatoš
11
Ale knihovna se určitě otevře. Brož vás odkáže na legální řešení soudní cestou. Brož v tom nejede. Za totáče byste byli za takové názory ve vězení. A dnes můžete svobodně zkrachovat, zadlužit se a exekutoři vás dorazí. Také v rámci zákona. Prostě jste spadli do pasti, protože jste si vybrali špatnou akci. Je to bohužel vaše chyba a teď byste mně nejraději za blbé řeči zabili.
Reagovat
Datum: 18.8.2018 15:36
Titulek: Možnosti tu jsou
Autor: zui-op
32
Reagovat
Datum: 20.8.2018 17:08
Titulek: Re: Možnosti tu jsou
Autor: Parel
23
V knihovně vyrvou vodaři vodovodní potrubí, elektrikáři dráty, topenáři rozvody, podlaháři podlahy atd.
Reagovat
Datum: 23.8.2018 14:01
Titulek: Re: Možnosti tu jsou
Autor: řemeslníci
22
a skončí, doufám, po zásluze v lochu. To, že si nedovedou své vydřené peníze získat, je pouze a jenom jejich věc. Já jich litovat nebudu, mně se taky nikdo nezastane, když nedostanu výplatu, ale nejsem natolik blbej, abych dělal pro firmu, která mi neplatí
Reagovat
Datum: 23.8.2018 14:49
Titulek: Starosta senátor Brož je nestraník navržený KDU-ČSL.
Autor: bobík
19
KDU-ČSL mu financovala senátní kampaň v roce 2012 a vybraná stavební firma pro rekonstrukci knihovny VW WACHAL z Kroměříže patří k velkým sponzorům KDU-ČSL.

Neměl by být Zdeněk Brož konečně obžalován z podvodů a zneužití pravomoci?
Reagovat
Datum: 26.8.2018 21:22
Titulek: Není dobré čekat, řemeslníci
Autor: Vojtěch rada
souhlas
2
nesouhlas
0
Po volbách vyhlásí insolvenci, to je jasné. Nedostali jste zaplacenu svoji práci i s povinnými odvody na zdr. a soc. pojištění, případně daň zpřidané hodnoty. Vážení, požádejte neprodleně soud o vydání platebního rozkazu a pokud S nezaplatí ani ve lhůtě 15-ti dnů, můžete podat exekuční návrh. Čím dřív, tím líp, při exekuci platí heslo: "Kdo dřív přijde, ten dřív mele", na později přihlášené věřitele už často žádné odškodnění nezbyde. Tady čtu v Šumperském zpravodaji, že chtějí knihovnu slavnostně otevřít v sobotu 1. září, na což lze pohlížet jako na zajímavý právnický oříšek a zabránit jim v užívání Vaší práce. Politické vedení města má ze zákona povinnost hospodařit s péčí řádného hospodáře a tak, aby nedošlo k poškození reputace města.
Reagovat
Datum: 13.9.2018 18:53
Titulek: Paní stavitelka, která rekonstruovala knihovnu
Autor: Veruna
Naděžda Sündermannová je v Šumperku přece dobře známa. Byla dlouholetou předsedkyní tělovýchovné jednoty TJ Šumperk, z.s., která provozuje řadu sportovišť a sportovní oddílů na Tyršově stadionu.

1.6.2010 Mezi fotbalisty a TJ Šumperk létají nadávky
Tyršův stadion spravuje právě Tělovýchovná jednota Šumperk (TJ), mimo jiné i trávník na atletickém stadionu, který veřejnost vnímá jako hlavní hrací plochu šumperských fotbalistů. A ty v neděli rozzuřilo, že TJ vpustila na trávník hráče amerického fotbalu. Kvůli silným dešťům byl trávník pod vodou, takže pažit atak sportovců nezvládl – záběry poničeného trávníku jsou opravdu šokující. Když se šla na dílko podívat předsedkyně TJ Naděžda Sündermannová, musela si od přihlížejících fotbalových příznivců vyslechnout pár nadávek. „Já nevím, že se o tohle zajímáte. Ten trávník nepatří fotbalovému klubu, takže mu nakonec může být jedno, koho na trávník pustíme, nebo ne. Americký fotbal si to dopředu objednal a zaplatil, takže co tady řešíme,“ reaguje na výtky Naděžda Sündermannová.
zdroj , doporučuji přečíst i výživné diskuze
https://sumpersky.denik.cz/fotbal_region/mezi-fotbalisty-a-tj-sumperk-letaji-nadavky-kvuli-.html
Reagovat
Datum: 17.9.2018 18:14
Titulek: Re: Květoslav
Autor: Včelka Mája
16
Vykydal Sündermannová Brož jsou staří kámoši Bylo mi hned podezřelé že nechtěli žádat o dotační peníze na knihovnu šedesát milionů aby ušetřili městu šedesát milionů Teďka vidíme proč Šlohnout dotaci je vyšší trestní sazba .
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Do kin míří film Yesterday. Víte jaké to je, když jste jediný člověk na světě, který zná písničky The Beatles? Dvě legendy britského filmu, oscarový režisér Danny Boyle a scenárista legendárních komedií Richard Curtis, spojili síly a natočili originální a hravou komedii o muzice a lásce. Šunmerské kino OKO ho promítne ve čtvrtek 27. června. Tři z vás mohou být u toho, když správně odpoví na soutěžní otázku a budou mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Jaký film nenatočil režisér Danny Boyle?
a) Milionář z chatrče
b) Trainspotting
c) Jobs

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, vyhrávají: Květa Dvořáková z Velkých Losin, Petra Brachtlová z Libiny a Bronislava Nečesaná z Mohelnice. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně Kulturního domu.