ZPRAVODAJSTVÍ

Šumperk získal nové vedení. Čeká ho křest ohněm

6. listopadu 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk získal nové vedení. Čeká ho křest ohněm Šumperk – Od minulého čtvrtka 1. listopadu má šumperská radnice nové vedení. Jak jsme avizovali už v minulém vydání Týdne na severu, starostou se stal Tomáš Spurný. Město povede se silným mandátem – v tajné volbě mu dalo hlas všech šestadvacet zbývajících zastupitelů. Obsazení řídicích orgánů města proběhlo přesně podle předem domluvených návrhů koalice, kterou tvoří ANO 2011, Šumperáci a Pro Šumperk (KDU-ČSL). Vedení města čeká hned několik těžkých zkoušek v podobně velkých a obtížných investičních projektů.

„Nečeká mě nic jiného než spousta práce. Šumperk bude v následujících letech prožívat možná nejnáročnější období, alespoň co se investičních akcí týče,“ uvedl po svém zvolení starosta Spurný. Ten až dosud zastával funkci druhého místostarosty a ve městě měl na starosti většinu stavebních akcí, jako byla například oprava zimního stadiónu a revitalizace sídlišť.
Investiční agendu převezme po Spurném teprve třiatřicetiletý Jakub Jirgl, kterého zastupitelé zvolili do funkce druhého místostarosty. „Věřím, že naše město povedeme po dobu dalších čtyř let obstojně,“ uvedl Jirgl.
První místostarostkou se podle očekávání stala Irena Jonová, ředitelka šumperského učiliště a střední školy. Do funkce ji navrhli Šumperáci. „Navržením paní Jonové jsme chtěli odblokovat patovou situaci, která během povolebních jednání nastala. Kandidátům Šumperáků nejde o placené funkce, ale o práci pro město. Paní místostarostka je zkušená a respektovaná manažerka,“ uvedl za Šumperáky Radek Auer.
Mezi významné akce, které v dalších letech město čekají, patří oprava léta chátrajícího plaveckého bazénu, autobusového nádraží a přednádraží, rekonstrukce objektu manufaktury a revitalizace zastaralého kulturního domu. Jde o investice v řádech několika set miliónů korun.


Foto: jak

Ustavující zasedání šumperského zastupitelstva proběhlo ve velkém sále kulturního domu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.11.2018 17:55
Titulek: Petr Blažek píše na facebooku Pro-Region
Autor: dt
41
Vážení spoluobčané.
V dnešním vydání Týdne na severu, následně potom i na REJi si můžete přečíst titulní článek od p.Jaroslava Kropáče a v něm slova: „v tajné volbě mu dalo hlas VŠECH ŠESTADVACET zbývajících zastupitelů“. Takže OPĚT zavádějící a zkreslující informace. Z tohoto textu vyplývá, že zřejmě pouze pan starosta by pro sebe nehlasoval .
Není tomu tak.
Tím jediným, kdo pro něho nehlasoval jsem byl já. Vysvětlím Vám své důvody.
Bývám nerad součástí „stáda“ ovlivněného „politickými obchody a dohodami“. Proto jsme zakládali P-R, abychom nebyli ani nikým "řízeni". A navíc, náš P-R navrhoval jiné uskupení radnice a hlavně rovnovážné „demokratické složení“ Rady města, což nyní není.
Jak píše pan Kropáč ve svém Úvodníku: „ Podruhé jsem na nedokonalost paměti narazil na ustavujícím zasedání šumperského zastupitelstva, kde bylo minulé volební období vykreslováno taktéž bez jediné vady na kráse“ – což jako zástupce „hardopozice“ mohu potvrdit a občané, kteří to sledovali během volebního období rovněž - samochvála tak trochu někdy "smrdí“. A toho popele si mělo bývalé vedení na hlavu nasypat celkem hodně. Mohlo totiž být všechno dávno jinak, kdyby nebyli právě oni v koalici "svázáni" a kdyby se nebáli "osamostatnit se" ve svých názorech a postojích.
A další zajímavá myšlenka p.Kropáče v Úvodníku: „Myslím si, že mazání vzpomínek není dobrá strategie. Možná je lepší se s chybami vyrovnat a mít je pořád na paměti. Pokud to nedokážeme, brzy můžeme skončit ve filmech pro pamětníky taky.“
Nyní tedy hlavní důvody k odůvodnění mého NEhlasování, tedy hrubý výčet mého zklamání z konání nového pana starosty v minulém voleb.období:

PMŠ: sice obrovský kus práce na „revitalizaci“ této firmy, ale zároveň jakési „zametání pod koberec“ a nepotrestání VŠECH viníků. Zbytečné výdaje za "právní obhajobu" nevymahatelnosti.
Autobus.nádr.: prapodivné jednání s jedním bývalým členem zastupitelstva - "lobistou". Budeme nadále sledovat.
Hotel/ubytovna Sport: na konci voleb.období velmi rychlý prodej strategické budovy POUZE z rozhodnutí RM, bez vyjádření zastupitelů. I když pan ředitel v tisku prohlásil, že se ekonomika dostává do lepší kondice.
VHZ: vždy hlasoval dle p.Brože, obhajoval stávající stav. Budeme BEDLIVĚ i nyní sledovat.
Tím ale samozřejmě neříkám/nepíši, že bych měl proti novému starostovi nějakou averzi. Pokud bude město „šlapat“ ve prospěch občanů a pokud nebude vedení města ovlivňováno zájmovými skupinami, nemám s ním žádný problém a velmi rád, byť třeba jenom radou, pomohu.
https://www.facebook.com/proregion/
Reagovat
Datum: 7.11.2018 09:27
Titulek: Re: Petr Blažek píše na facebooku Pro-Region
Autor: Jenda Benda
19
Alibi? To brzy!!
Reagovat
Datum: 7.11.2018 13:12
Titulek: Re: Petr Blažek píše na facebooku Pro-Region
Autor: Vlado
15
Když to není podle mě, tak je to špatně, tak se dělá demokracie. Příklad si berete od demokratů v USA.
Reagovat
Datum: 6.11.2018 19:26
Titulek: Že vás hanba nefackuje, Proregioni SPD a další
Autor: Honza
40
Dechberoucí zrada voličů. Lidi vás nevolili proto, abyste odhlasovali starostou Brožova nejbližšího spolupracovníka Spurného z KDU-ČSL. Abyste dělali poskoka tomu nebo onomu. Pravda je vždy jen jedna.


Reagovat
Datum: 7.11.2018 08:56
Titulek: Re: Že vás hanba nefackuje, Proregioni SPD a další
Autor: vojta
34
A co jste od nich čekali? Práci, za kterou by se museli zodpovídat? Nenechte se vysmát, kritizovat a plamenně žvanit na zastupitelstvech je mnohem populárnější...
Reagovat
Datum: 6.11.2018 20:03
Titulek: Spurný pozoruhodným způsobem zbohatl
Autor: Honza
souhlas
28
nesouhlas
40
Spurný v 90. letech koupil od Šumperka extrémně levně na Kozinově ulici bytový dům s byty. V Šumperku tehdy vládla pravicová koalice ODS s KDU a kámoši radních se obohacovali z privatizace nemovitostí města Šumperka. Lidovec Spurný byl zaměstnán na odboru výstavby šumperského Okresního úřadu.

S rozkrádáním veřejného majetku a veřejných peněz má tedy Spurný dlouhou osobní tradici a je výsměch poctivým lidem, aby po tom, co předváděl jako Brožův místostarosta, se roztahoval v kanceláři starosty.

PS. Rozprodali obecní bytový fond, který na počátku 90. let získali zdarma převedením ze státního bytového fondu socialistického Československa, a nyní konstatují, že nemají obecní byty pro sociální bydlení a nechtějí řešit bytové potřeby občanů.
Reagovat
Datum: 7.11.2018 08:49
Titulek: Re: Spurný pozoruhodným způsobem zbohatl
Autor: vojta
40
Pokud máte něco o rozkrádání, je vaší povinností to ohlásit na PČR...jinak jsou to jen anonymní pomluvy. "Extrémně levně" v době, kdy se 100 metrový byt v cihláku prodával podle tehdy platných cen za 30 tisíc a dům u radnice za 100, je nesmyslný argument. Ale občas se tyto argumenty ze záhrobí hodí, že?! A převod bytového fondu zdarma? Povedená hovadina, to mělo město platit za svůj majetek? A komu?
Reagovat
Datum: 7.11.2018 16:43
Titulek: Re: Spurný pozoruhodným způsobem zbohatl
Autor: Vlado
21
Pan Honza je blbej na kvadrát, voni už komanči začali rozprodávat bytový fond. Protože neuměli zvládnout logistiku údržby bytů. Bytový fond byl ve správě bytového podniku OBPH (řízený byl MěÚ) a státu patřilo vše i pozemek na kterém měli občané postavené rodinné domky, pozemek komančové občanům jen půjčovali.
Reagovat
Datum: 7.11.2018 17:15
Titulek: Re: Spurný pozoruhodným způsobem zbohatl
Autor: Kašpar
souhlas
33
nesouhlas
22
Kromě hloupých řečí jste ještě totálně neinformovaný, takže ze sebe děláte idiota.
Každý, kdo roky p. Spurného ml. i st. zná a znal totiž ví, jak k domu přišel a Vy jste vedle jako jedle.
Reagovat
Datum: 7.11.2018 17:38
Titulek: Re: Spurný pozoruhodným způsobem zbohatl
Autor: srandista
36
Mladého p. Spurného až tak neznám, ale starého p.Spurného jsem znal.Já obyčejný dělník on už tehdy za komárů doktor.Byl to velice solidní pán a choval se k obyčejným dělníkům bez nějaké namyšlenosti typu ty dělňas já doktor. Neobyčejně jsem si jej vážil pro jeho nenamyšlenost vzhledem k jeho titulům. Myslím, že jablko nepadá daleko od stromu a mladý p. Spurný bude stejný ...
Reagovat
Datum: 7.11.2018 15:37
Titulek: Bez titulku
Autor: srandista
35
Stejný podvod udělalo dle vás spoustu normálních občanů - dělníků, kdy v devadesátkách koupili byt do osobního vlastnictví za pár tisíc a teď mají hodnotu přes milion, víte jakou kupní sílu mělo sto litrů těsně po převratu ?Takže i všichni normální občané a i nový starosta, kteří koupili nemovitosti za tehdejší cenu je podvodník ? Proboha tady někdo upadl na hlavičku asi ne ?
Reagovat
Datum: 7.11.2018 16:39
Titulek: Bez titulku
Autor: srandista
32
PS. Rozprodali obecní bytový fond, který na počátku 90. let získali zdarma převedením ze státního bytového fondu socialistického Československa, a nyní konstatují, že nemají obecní byty pro sociální bydlení a nechtějí řešit bytové potřeby občanů. Pane bože. kdyby se ty byty neprodaly do soukromých ruk v té době, tak by dnes asi na tom ty domy byly dnes bídně.Myslím, že tím prodejem normálním občanům se tehdy zachránily, protože ti si je spravili. Kdo je normální a pamatuje tu dobu, jak některé byty vypadaly po dlouhodobé péči bolševika, tak by se opravami Město zruinovalo a možná by doteď z normálních občanů nebydlel nikdo. Takže ta cena tehdy odpovídala stavu domů a bytů. Toto jsou žvásty bývalých komančů, kteří místo toho, aby si ty byty tehdy koupili, tak radši seděli v hospodě a nadávali. Každý si mohl v bance tehdy půjčit a těch 40 litrů, co tehdy ty byty stály a někdy míň si mohl koupit. Teď ti bývalí komanči jen závidí tomu, co si je koupili.Prostě pořád budou prudit. Nejsem vlastníkem městského domu ani bytu, protože jsem byl blbej a takový byt nekoupil. A komu za tu mou blbost mám nadávat ? Starému starostovi, nebo novému ? Jakou oběť svého splínu si mám najít ? Začněte od sebe komanči zatracení ... vy prostě budete pořád kalit vodu !
Reagovat
Datum: 7.11.2018 17:11
Titulek: Bez titulku
Autor: srandista
34
Ještě si neodpustím k těm dnešním mladým. Po revoluci si nikdo z obyčejných dělníků nemohl koupit, nebo zprivatizovat továrnu. To mohli jen ti, co byli za bolševika v nějakých funkcích a uměli chodit v obchodu a nebo se pohybovat ve financích. Obyčejný dělník neměl v té době ani páru o podnikání a systému kapitalismu. Obyčejní dělníci cinkali klíči a chtěli změnu, nadšení z toho, že bolševik padl. Tito bývalí papaláši KSČ byli o krok napřed proti obyčejným lidem. Měli styky a v bankách byli jejich bývalí kamarádi ze strany, kteří jim šli na ruku s půjčkami, které mnozí bývalí papaláši KSČ ani kolikrát nesplatili.Takže z největších ochránců dělníků před listopadem 89 se transformací stali největšími dravci v kapitalizmu a mnozí z nich teď z dělníků sdírají kůži a jsou dnes největší kapitalisti a demokrati. Takže ti komunisti bývalí řadoví členové teď vlastně nadávají na svoje bývalé soukmenovce. Tomu se fakt musím smát a takto to vidím já vážená mládeži a chci, abyste to věděli ...To, že u nás demokracie je pořád v plenkách zavinili bývalí komunisté, kteří vám ty továrny ukradli v roce 48 a pak v roce 89 podruhé ...
Reagovat
Datum: 7.11.2018 19:05
Titulek: Bez titulku
Autor: srandista
34
My dělňasi nadšeně a naivně cinkali klíči v roce 89 v naději nových pořádků a bývalí komanči nelenili a nenápadně skupovali továrny a teď jsou to největší boháči a demokrati.Bývalí a zarytí zastánci dělnické třídy, jsou teď jejím bičem. Kolik pravicových politiků dnes je bývalých komančů ? Vždyť si to můžete ověřit ...
Reagovat
Datum: 8.11.2018 05:36
Titulek: Bez titulku
Autor: srandista
souhlas
31
nesouhlas
26
Ještě poslední úvaha a dám pokoj. Nejsem nepřítel obyčejných komunistů, tedy těch řadových, ale jen nesdílím jejich ideologii. Pro mne je důležitá svoboda, tedy mé vlastní rozhodování. Po roce 89 byl pro mne každý komunista nepřítel, jenomže postupem let jsem se potkal se spoustou komunistů, kteří byli super lidi a svoje názory jsem přehodnotil.Nezáleží kdo čím je, ale na tom jak dobře a upřímně to myslí se spoluobčany. Nemyslím si teď ač pravicověji založený, že všichni pravičáci jsou super lidi a rozlišuji jací ti lidé jsou a nezáleží na dresu, co mají na sobě.Jen se nikdy neztotožním s jakýmikoliv ideologiemi, které omezují svobodu. Teď k panu Spurnému ... nikdo ani já ani jeho odpůrci neví, jak se zachová ve své funkci. Nikdo neví, jak se bude chovat nové zastupitelstvo. Zkusme jim dát šanci, nechme je pracovat nějakou dobu a třeba budou občané spokojeni a pokud nebudou, tak je tady roztrhejme na kusy v diskuzi ... to je naše právo a jejich odpovědnost spravovat věci veřejné ve prospěch občanů, Města apod.Je předčasné teď říkat bude to dobrý starosta, nebo špatný a do předu to nemůže říct nikdo s jistotou. Nechte jeho tým pracovat v klidu a uvidíme, jak si povede. Co říkáte? Pak ho roztrháme na cucky kritikou, nebo ho budeme chválit až do nebe ... Teď je každá předpověď předčasná...
Reagovat
Datum: 8.11.2018 07:47
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jenda Benda
37
Největší trest pro politika = roztrhání v diskuzi na Reji :-)
Reagovat
Datum: 8.11.2018 09:23
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: srandista
18
No asi se nebudete divit, ale slyšel na vlastní uši jednoho nejmenovaného bývalého politika, který prohlásil, že REJ je bulvární internetový plátek. No nevím, ale já si myslím, že ne ... někdo si myslí, že ano. No tak nevím... je to pro REJ uznání ta negace politika, nebo není.
Reagovat
Datum: 8.11.2018 08:55
Titulek: Bez titulku
Autor: Pat
32
Blažek je novodobý rozkradač Śumperských zakázek.
Reagovat
Datum: 8.11.2018 09:04
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jan
souhlas
35
nesouhlas
32
Máte pravdu, chtěl jsem volit PRO-Region, ale kandidoval tam Blažek, tak jsem je nevolil...
Reagovat
Datum: 9.11.2018 17:18
Titulek: s titulkem
Autor: Makk
22
nesmíš soudit ostatní lidí podle sebe a své rodiny
Reagovat
Datum: 10.11.2018 21:59
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: oman
23
souhlasím, proč myslíte, že se chce jakýmkoliv způsobem dostat na VHZ???, možná by stálo za to se mrknout, které zakázky VHZ vyhrál..No to by mohla udělat DK nějaký seznam, ne?, když tak ráda všechny kritizuje..., měli by si zamést i před svým prahem...
Ale koukněme se i jinam, nejen na "BLAŽKOVCE"..
Tak třeba pan Hožďora, několik let bydlí v Rapotíně, jako "VELKÝ" borec z ANO mluví nejen do radnice v Špk, ale i v Rapotíně..POZOR Rapotín má dva místostarosty!!! (nápad pana Martina Hožďory).. Velký pan podnikatel, který má firmu nahlášenou v Praze,...že by se bál kontrol z finančáku?...jóó, tak tydle fakt žeru...
Reagovat
Datum: 14.11.2018 12:55
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Endys
17
Pořád lepší, když šumperské zakázky dělá místní firma s místními lidmi, než když se sem potom cpou firmy z ostatních koutů republiky a místní lidé musí naopak za prací dojíždět přes půl republiky daleko. Zajímalo by mě pane ,,Pate", jak se dají takové veřejné zakázky rozkrást (jak tvrdíte)??? Prosím o konkrétnější vysvětlení Vaší fráze. Děkuji.
Reagovat
Datum: 14.11.2018 17:54
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jenda Benda
12
Vysvětlení je obsažené v § 248, § 256 a § 257 zákona č.40/2009 Sb. (Trestní zákoník).
Reagovat
Datum: 15.11.2018 08:55
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Endys
14
V těchto paragrafech je uvedeno spousta možných případů, ale mě by zajímalo jaký konkrétní prospěch z toho pan Blažek může mít??? Nebo jak svého postavení využívá k rozkrádání veřejných šumperských zakázek??? (to mi pořád není jasné). Pokud máte nějaké konkrétní důkazy, tak proč nedáte podnět k zahájení prošetření danými institucemi???
Reagovat
Datum: 14.11.2018 15:52
Titulek: nastupce Jonove
Autor: anonym
31
Jsem zvedav, jak dopadne trafika za Jonovou na post reditele/lky SSZTS. Kdyz tam nastupovala, bylo to po politicke linii, na dane skole driv ani nedelala a podle mych informaci do te doby byla radovou ucitelkou na SOS Sumperk. Asi to bude dost podobne, rekl bych. Spekuluje se o Brozovi, bude ale zajimave, jak se to vyvrbi.
Reagovat
Datum: 21.11.2018 13:45
Titulek: Re: nastupce Jonove
Autor: ucitel
21
Mohu potvrdit, že Irena Jonová byla před zvolením ředitelkou "copky" jen běžnou učitelkou češtiny na místní zemědělce. Ale Pechanec coby zástupce statutára bude mít asi co dělat, když byla Jonová k 1. 1. uvolněná k výkonu veřejné funkce.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.