ZPRÁVY

Šumperk spláchl přívalový déšť

26. srpna 2014, 06:08, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Okres - Zatopené sklepy a restaurace, silnice pokryté bahnem, podmáčené fasády. To je výsledek prudkého přívalového deště, který v sobotu odpoledne spláchl okresní město a jeho bezprostřední okolí. Lidem vznikly škody za desetitisíce korun, a přestože většina z domů byla proti povodni pojištěna, náhrady se zřejmě nedočkají.

 „V tuto chvíli evidujeme už osmou událost spojenou v převážné většině s čerpáním vody z  budov po vydatném dešti,“ hlásili v sobotu odpoledne šumperští hasiči. Krátce po patnácté hodině musely hned na několika místech zasahovat jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. Na Masarykově náměstí voda zaplavila sklepy místního Vincentina. Déšť vytopil také nízkopodlažní byt v ulici K. H. Máchy, poté o několik metrů dále sklep. Voda se dostala do restaurace v ulici Dr. Beneše a do několika dalších suterénů. Kalová čerpadla našla práci také v ulici Vančurova a k jedné události vyjeli i dobrovolní hasiči z Bludova. Odstraňovali bahno a naplaveniny ze silnice.
Na začátku měsíce v neděli 3. srpna postihly bleskové povodně také sousední Zábřeh. Během několika desítek minut došlo k rozvodnění menších toků Nemilka a Březná, které zatopily přilehlé okolí.

Pojišťovny si staví hlavu

Pokud se jedná o rychlý přívalový déšť, ne vždy pojišťovny vyhodnotí tuto událost jako živelní pohromu. Podle nich déšť a případně i špatné těsnění oken či dveří nepatří mezi živelní rizika. Pokud navíc voda z přívalového deště udeří těsně poté, co byla pojistka sjednána, má dotyčný rovněž smůlu. „V případě sjednaného pojistného nebezpečí povodně nebo záplavy nevzniká právo na pojistné plnění za škodné události, které nastaly v průběhu deseti dnů od sjednání pojištění tohoto nebezpečí,“ uvádí například ve svých pojistných podmínkách jedna z nejsilnějších českých pojišťoven.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.8.2014 08:48
Titulek: Stará známá věc
Autor: pa.ad
124
Pojištění se vztahuje na všechno, kromě toho, co se doopravdy stane.
Reagovat

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.