ZPRÁVY

Šumperk spláchl přívalový déšť

26. srpna 2014, 06:08, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Okres - Zatopené sklepy a restaurace, silnice pokryté bahnem, podmáčené fasády. To je výsledek prudkého přívalového deště, který v sobotu odpoledne spláchl okresní město a jeho bezprostřední okolí. Lidem vznikly škody za desetitisíce korun, a přestože většina z domů byla proti povodni pojištěna, náhrady se zřejmě nedočkají.

 „V tuto chvíli evidujeme už osmou událost spojenou v převážné většině s čerpáním vody z  budov po vydatném dešti,“ hlásili v sobotu odpoledne šumperští hasiči. Krátce po patnácté hodině musely hned na několika místech zasahovat jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. Na Masarykově náměstí voda zaplavila sklepy místního Vincentina. Déšť vytopil také nízkopodlažní byt v ulici K. H. Máchy, poté o několik metrů dále sklep. Voda se dostala do restaurace v ulici Dr. Beneše a do několika dalších suterénů. Kalová čerpadla našla práci také v ulici Vančurova a k jedné události vyjeli i dobrovolní hasiči z Bludova. Odstraňovali bahno a naplaveniny ze silnice.
Na začátku měsíce v neděli 3. srpna postihly bleskové povodně také sousední Zábřeh. Během několika desítek minut došlo k rozvodnění menších toků Nemilka a Březná, které zatopily přilehlé okolí.

Pojišťovny si staví hlavu

Pokud se jedná o rychlý přívalový déšť, ne vždy pojišťovny vyhodnotí tuto událost jako živelní pohromu. Podle nich déšť a případně i špatné těsnění oken či dveří nepatří mezi živelní rizika. Pokud navíc voda z přívalového deště udeří těsně poté, co byla pojistka sjednána, má dotyčný rovněž smůlu. „V případě sjednaného pojistného nebezpečí povodně nebo záplavy nevzniká právo na pojistné plnění za škodné události, které nastaly v průběhu deseti dnů od sjednání pojištění tohoto nebezpečí,“ uvádí například ve svých pojistných podmínkách jedna z nejsilnějších českých pojišťoven.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.8.2014 08:48
Titulek: Stará známá věc
Autor: pa.ad
130
Pojištění se vztahuje na všechno, kromě toho, co se doopravdy stane.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.