KULTURA

Šumperk poprvé zažije Dny architektury

28. září 2016, 10:00, Ondřej Polák
Šumperk - Šestý ročník celorepublikového festivalu Den architektury se koná ve více jak šedesáti městech, ovšem letos poprvé se do něj zapojí i Šumperk, a to díky spolupráci místních mladých architektů se Šumperským okrašlovacím spolkem.

 Procházky do jinak nepřístupných míst, přednášky, workshopy, odborné diskuze a filmové projekce doplní třetí šumperská PechaKucha Night i návštěva spoluautora seriálu Šumných měst architekta Davida Vávry. Program v Šumperku je největší po Praze a Brnu a odehraje se od 28. září do 2. října.
„Veřejnosti budou zpřístupněny některé významné i kontroverzní stavby, proběhnou zajímavé besedy a přednášky vztahující se k architektuře Šumperka. Na děti a studenty čeká celá řada workshopů a zážitkových akcí. Na „Točáku“ vyroste svépomocné festivalové centrum s kavárnou a infokoutkem, které bude díky půjčovně koloběžek propojené s hlavní festivalovou základnou v horním patře výškové budovy bývalého Prametu, dnes Kovexu,“ popisuje předseda Šumperského okrašlovacího spolu Radek Auer.
V tomto prostoru Kovexu proběhne také v pátek večer v pořadí již třetí PechaKucha Night. Ta bude tentokrát více než obvykle zaměřena na architekturu. „Mezi účinkujícími bude například Ondřej Chybík, jeden z autorů českého pavilónu na Expo v Miláně, či Michal Vrba, který představí návrhy studentů architektury na úpravy některých míst našeho města,“ uvedl Auer.

Fenomén „šumperák“

Program Dnů architektury odstartuje již ve středu 28. září právě stavbou festivalového infocentra na „Točáku“. S tou pomohou organizátorům studenti a učňové Střední školy železniční, technické a služeb. „Vedení školy nám vyšlo vstříc, odpracované hodiny se jim budou započítávat do praxe a my získáme šikovné pracanty se vztahem k oboru i řemeslu, je to skvělý příklad, jak má fungovat spolupráce ve městě,“ pochvaluje si Auer.
Čtvrtek 29. září nabídne mimo jiné přednášku Fenomén „šumperák“. Slavný dům představí autoři knihy, která o něm vyšla právě letos, Martina Mertová a Tomáš Pospěch.
V pátek do Šumperka dorazí „šumný“ architekt David Vávra. Nejprve bude mít přednášku pro studenty středních škol, v sobotu se pak představí v budově Kovexu v one man show o architektuře pro širokou veřejnost.
Sobota bude nabitá i dalším programem. Dopoledne se zájemci mohou vydat do jinak nepřístupných prostor šumperské pošty, která je jednou z architektonicky nejvýznamnějších staveb ve městě. Odpoledne pak návštěvníky v Kovexu čeká projekce filmu Plán o územním plánu, kterou uvede jeho režisér Benjamin Tuček. Film naváže na páteční projekci dokumentu Lidský rozměr a po obou z nich čeká návštěvníky tematická diskuse se speciálními hosty. „Smyslem akce je nejen posílit identitu obyvatel s veřejným prostorem města, ale také rozšířit horizonty uvažovaní nad jeho budoucností,“ dodal na závěr Radek Auer.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.