KULTURA

Šumperk hostil Dysolympiádu a Handicapiádu základních škol

30. září 2009, 20:48, Stanislava Marešová
Šumperk - Minulý týden 24. a 25. září se v Šumperku konala Dysolympiáda a Handicapiáda speciálních základních škol Olomouckého kraje.
Pozváno bylo 10 škol, pozvání přijaly školy ze Zábřeha na Moravě, Velkých Losin, Ostravy - Hrabůvky /partnerská škola Schola Vivy/, domácí pořádající Schola Viva, škola pro mentálně  handicapované Pomněnka Šumperk a Střední zdravotní škola Šumperk, která pomohla  s organizací.

Akci podpořil Olomoucký kraj dotací ve výši 25 tisíc a město Šumperk ve výši 15  tisíc.
Celkem se sportovních her  účastnilo 55 dětí a 20 pedagogů. Všechna družstva i školy byly barevně odlišeny tričky s logem letošních her.

Soutěžilo se v obratnosti, zdatnosti, šikovnosti a chytrosti. Ne vždy vyhrávala jen síla, žáci museli prokázat, že umí spolupracovat a být tým. 1. místo Dysolympiády /olympiáda netradičních sportů pro žáky s SVPU a poruchami učení/ vyhrála Ostrava - Hrabůvka. Druzí byli domácí ze Schola Vivy a 3. místo  si zaslouženě odvezl Dětský domov a ZŠ ze Zábřeha na Moravě.

Akce byla dvoudenní. První den byly připraveny netradiční soutěže v Dysolympiádě a Handicapiádě na Komíně, nově opravené budově Vily Doris, která letos otevřela nové dětské hřiště. Děti zde soutěžily v hrách jako Yettiho stezka, Pavoučí dráha, Sněžkovaná a další.  Odpoledne pak následovaly hry v bazénu a po řádném  vycachtání vodních soutěží i odpočinkové kino. Z přespolních přespali v Šumperku  jen Ostraváci, ostatní děti opět ráno přijely na druhou část soutěží  -  orientační běh v lese, kde plnily různé vědomostní úkoly na stanovištích.

Za první místa v soutěžích byly hodnotné a krásné ceny - společenské hry, rádia, hračky, psací potřeby, čepice na blížící se zimu. Medaile se zaskvěly na  krku těch nejlepších, pohár pro absolutního vítěze obou soutěžních dní si  odvezla Ostrava - Hrabůvka.

Vyhráli ale všichni, ceny si odnesli jak vítězové Dysolympiády, tak i sportovci,  kteří letos nově soutěžili v Handicapiádě.  Dětem totiž věnovali krásné ceny partneři akce - Všeobecná zdravotní pojišťovna, Horníčkova autoškola a BESIP, Vila Doris a její Ekocentrum a Město Šumperk.

Pořádající organizace občanské sdružení PORTA VIVA již nyní plánuje další ročník  těchto netradičních soutěží, které mají za cíl integrovat děti s poruchami učení  a děti handicapované, tělesně či mentálně. Doufáme, že příští rok se opět uvidíme  i se školou z Jeseníka, která letos nemohla přijet pro svůj bohatý program, a že  nově přijmou pozvání i speciální základní školy z Olomouce a Přerova.