KULTURA

Šumperk hostil Dysolympiádu a Handicapiádu základních škol

30. září 2009, 20:48, Stanislava Marešová
Šumperk - Minulý týden 24. a 25. září se v Šumperku konala Dysolympiáda a Handicapiáda speciálních základních škol Olomouckého kraje.
Pozváno bylo 10 škol, pozvání přijaly školy ze Zábřeha na Moravě, Velkých Losin, Ostravy - Hrabůvky /partnerská škola Schola Vivy/, domácí pořádající Schola Viva, škola pro mentálně  handicapované Pomněnka Šumperk a Střední zdravotní škola Šumperk, která pomohla  s organizací. 
 
Akci podpořil Olomoucký kraj dotací ve výši 25 tisíc a město Šumperk ve výši 15  tisíc. 
Celkem se sportovních her  účastnilo 55 dětí a 20 pedagogů. Všechna družstva i školy byly barevně odlišeny tričky s logem letošních her.

Soutěžilo se v obratnosti, zdatnosti, šikovnosti a chytrosti. Ne vždy vyhrávala jen síla, žáci museli prokázat, že umí spolupracovat a být tým. 1. místo Dysolympiády /olympiáda netradičních sportů pro žáky s SVPU a poruchami učení/ vyhrála Ostrava - Hrabůvka. Druzí byli domácí ze Schola Vivy a 3. místo  si zaslouženě odvezl Dětský domov a ZŠ ze Zábřeha na Moravě. 

Akce byla dvoudenní. První den byly připraveny netradiční soutěže v Dysolympiádě a Handicapiádě na Komíně, nově opravené budově Vily Doris, která letos otevřela nové dětské hřiště. Děti zde soutěžily v hrách jako Yettiho stezka, Pavoučí dráha, Sněžkovaná a další.  Odpoledne pak následovaly hry v bazénu a po řádném  vycachtání vodních soutěží i odpočinkové kino. Z přespolních přespali v Šumperku  jen Ostraváci, ostatní děti opět ráno přijely na druhou část soutěží  -  orientační běh v lese, kde plnily různé vědomostní úkoly na stanovištích. 
 
Za první místa v soutěžích byly hodnotné a krásné ceny - společenské hry, rádia, hračky, psací potřeby, čepice na blížící se zimu. Medaile se zaskvěly na  krku těch nejlepších, pohár pro absolutního vítěze obou soutěžních dní si  odvezla Ostrava - Hrabůvka. 
 
Vyhráli ale všichni, ceny si odnesli jak vítězové Dysolympiády, tak i sportovci,  kteří letos nově soutěžili v Handicapiádě.  Dětem totiž věnovali krásné ceny partneři akce - Všeobecná zdravotní pojišťovna, Horníčkova autoškola a BESIP, Vila Doris a její Ekocentrum a Město Šumperk.
 
Pořádající organizace občanské sdružení PORTA VIVA již nyní plánuje další ročník  těchto netradičních soutěží, které mají za cíl integrovat děti s poruchami učení  a děti handicapované, tělesně či mentálně. Doufáme, že příští rok se opět uvidíme  i se školou z Jeseníka, která letos nemohla přijet pro svůj bohatý program, a že  nově přijmou pozvání i speciální základní školy z Olomouce a Přerova.
 
FOTOGALERIE V ŠUMPERKU SE USKUTEČNILA DYSOLYMPIÁDA A HANDICAPIÁDA
 
 
 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.