ZPRAVODAJSTVÍ

Šumperk chystá dvě velké stavební lokality. Zájemci si ale musí počkat

4. prosince 2018, 10:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Šumperská radnice rezervovala zájemcům poslední volné stavební parcely v lokalitě Za Hniličkou. V Horní Temenici postupně nabídla sedmnáct míst pro výstavbu rodinných domů. Další zatím nejsou. Nové lokality pro stavebníky ale město připravuje.

 „Příprava dalších stavebních míst je pro naši novou koalici prioritou. Už teď na tomto záměru usilovně pracujeme,“ uvedl starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Radnice chce nachystat hned dvě nové lokality, kde by si zájemci pro stavbu rodinných domů mohli pozemky koupit. Menší z nich má vzniknout za Tyršovým stadiónem. „Více stavebních parcel chystáme vybudovat pod domovem důchodců, kde je ideální místo s dostatkem prostoru a hezkým prostředím,“ dodal Spurný.

Připravované parcely nemají sloužit jen pro stavbu rodinných domků, ale i celých bytových domů. Právě nedostatek stavebních lokalit bylo minulému vedení města často vytýkáno a spojováno s odchodem mladých rodin ze Šumperka do jiných měst a sousedních vesnic.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.12.2018 12:15
Titulek: Bez titulku
Autor: MH
18
Upřímně 17 stavebních parcel za posledních pár let, je tedy na okresní bezmála 30ti tisícové město docela bída. V tomto objemu je schopna stavební parcely nabídnut ročně kterákoliv okolní obec, která má okolo tří tisíc obyvatel (např. Rapotín, N. Malín).
Očekával bych trochu větší "tah na bránu" z hlediska přípravy lokalit pro bydlení z hlediska budování inž. sítí, komunikací a ostatně i územního plánování. Lokalita za Hniličkou je sice pěkné místo, ale co se týče občanské vybavenosti v místě, je to dost katastrofa, to si mohou zájemci koupit pozemek třeba v Bratrušově a budou na tom se vzdáleností do centra města podobně.
Reagovat
Datum: 4.12.2018 19:59
Titulek: Re:
Autor: Dalibor
Zásady územního rozvoje Olomouckého kraje (viz bod 81.5. ZÚR OK) stanoví v Šumperku povinnost chránit horní třetiny svahů před zástavbou z důvodu vymezení území Šumperka jako krajinného celku Šumperské údolí.

A vzhledem k tomu, že dnešní české zemědělství uživí jen 50 % obyvatel (potravinová soběstačnost ČR 50 %), je likvidovat zemědělskou půdu totální prasárna.
Reagovat
Datum: 4.12.2018 17:14
Titulek: Upřesněni
Autor: Xxx
13
Občane v okolí stadionu podepisují petici za zachování ploch pro bydleni rodinného typu, protože město tyto plochy ve svém navrhu změny územního plánu Č 2 navrhuje potlačit Ve prospěch podnikatelských aktivit. Zbyla plocha pro bydleni je navržena pro obytnou zástavbu nikoliv rodinných domu,ale bytových (tzn.pro developera) se změnou výškového uspořádání oproti stávající zástavbě a to až na 17 metru, což muže byt i 5 pater. Buď mate zkreslené informace nebo neúplné nebo že by pan starosta změnil názor. Všichni, jež mate zájem o tyto plochy pro bydleni, obraťte se písemně na město aby tyto plochy zachovalo. Navrh změny UP již je na deskách a připomínky končí tuším 19.12. A pak k nim nebude přihlíženo.
Reagovat
Datum: 8.12.2018 16:55
Titulek: Re: Upřesněni
Autor: Věra
Kterých ploch a pozemků se změna stavební výšky týká ? může to někdo definovat ?
Jsou to stávající čtvrtě, ulice jmenujte ??? No to snad ne.
Reagovat
Datum: 4.12.2018 19:47
Titulek: Neschopný národ
Autor: Neschopný národ
Pokud jste chtěli, aby stát stavěl 100 000 státních bytů ročně, měli jste volit komunisty a socialismus, a ne revizionistické politické strany, které usilovaly o návrat kapitalismu a klerikalismu a "neuměly rozlišovat mezi čistými a špinavými penězi".
Výsledky po 28. letech jsou: 80% hospodářství a možná i 80% půdy v rukou zahraničních "investorů", desetina Čechů a Češek nad 15 let má nějakou exekuci, celkem se jedná o 863 000 lidí v exekuci, a každý občan České republiky je zadlužen částkou 160 500 Kč...
Celá infrastruktura státu (vodovody a kanalizace, plynovody) v rukou zahraničních anebo utajených majitelů. Ještě rozdat železnice, ČEZ, privatizovat přehrady a jsme v Argentině!

Reagovat
Datum: 4.12.2018 20:49
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Vlado
Lež stíhá lež, jak je zvykem většiny přispěvatelů.
Jen takový malý přípodotek z našeho okolí. VHZ, do která většina obcí vložila vodovodní infrastrukturu patří komu? Asi nějakým anonymním zahraničním majitelům.
Reagovat
Datum: 5.12.2018 08:18
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Endys
A kdopak tu Vámi zmiňovanou společnost VHZ provozuje??? Že by nějaký francouz???
Reagovat
Datum: 5.12.2018 09:53
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Vlado
umíte číst co pán na jehož text reaguji. Když nemám něco v rukou, tak mám omezené možnosti, respektive skoro žádné s tím manipulovat. Když se VHZ rozhodne, aby tu jejich infrastrukturu provozoval někdo jiný nebo za takových a takových podmínek, tak to má v rukou, takže přispivatel lže.
Jen tak mimochodem žádný francouz VHZ neprovozuje, možná to tak zvonku vyzerá, ale VHZ má správní a dozorčí radu a ta je personálně zajišťována obcemi ve VHZ sdružených.
Jo pokud chcete návrat socialistických prvků hospodaření, tak můžete prosazovat vznik obecní společnosti ve slepé důvěře, že to tak může být lepší (provozování distribuce vody a její čištění). No po několika letech se Vám může stát, že zjistíte, že to není ono.
Reagovat
Datum: 6.12.2018 11:59
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Endys
OK-pro Vás pane Vlado to upřesním (i když jsem myslel že to každý pochopí). Kdo pro VHZ provozuje vodovody a kanalizace našeho okresu??? že by nějaký francouz??? A s tím, že se VHZ rozhodne, aby VaK provozoval někdo jiný jste taky trochu vedle. Na provozovatele musí být vypsané výběrové řízení (takže VHZ si to nemůže určit jen tak sama). A pokud se podepíše s vítězem VŘ koncesní smlouva třeba na 10 let, tak víte jaké tam jsou sankce za předčasné ukončení smlouvy??? Takže vážně nevím kde jste přišel na myšlenku o jednoduché a kdykoliv proveditelné změně provozovatele.
Reagovat
Datum: 6.12.2018 13:21
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Vlado
Vůbec nic jste neupřesnil a nic nového nesdělil.

Reagoval jsem na toto - Celá infrastruktura státu (vodovody a kanalizace, plynovody) v rukou zahraničních anebo utajených majitelů.

Tou Vaší poslední větou příspěvku dokazujete, že si při diskusi vystačíte sám, ale se mnou rozhodně nediskutujete. Já jsem totiž nic takového nesdělil!

Reagovat
Datum: 4.12.2018 22:29
Titulek: Valertova žluto-oranžová obluda v památkové zóně
Autor: ::
15
Krátce před obecními volbami, 19. června 2014, prodalo šumperské zastupitelstvo investorům A. Ž. a I. B. městský pozemek parcelní číslo p.č.2320/1 pro zástavbu proluky ulice Radniční (usnesení 1268/14). Lukrativní pozemek v těsné blízkosti klášterního kostela a Geschaderova domu.
Za kupní cenu pouhých 800,- Kč/m 2.
Pro výstavbu polyfunkčního domu.
Kupujícími byli Ivo Bezděk a Aleš Žák, zkušení šmelináři z WANEMI ZÁBŘEH.
Zástupcem investorů pana Mgr. Aleše Žáka a Ivo Bezděka byla společnost STAVOPROJEKT ŠUMPERK, spol. s r. o., která patří Ing. arch. Jiřímu Valertovi. Architekt Valert je i politik z BROŽOVY NEZÁVISLÉ VOLBY, několikrát kandidoval za Nezávislou volbu v šumperských obecních volbách, zvolen nebyl.

Pak ještě zastupitelstvo 18. 9. 2014 schválilo, že daruje těmto pánům přilehlý městský pozemek p.č. 2320/4 o výměře 3 m2 a zaplatí místo nich DPH a správní poplatky.

Jen pro srovnání: »V okrajových částech Šumperku se nabídkové ceny pozemků pro výstavbu rodinných domů pohybují od 900 do 1500 korun za metr čtvereční,« řekl Jiří Volf z investičního oddělení realitní poradenské firmy King Sturge k podobné kauze, kdy město Šumperk prodalo městský pozemek Aleši Valentovi naproti Lidlu (a dnešní knihovně) za cenu dohodou 820 korun za metr čtverečný. »Žijeme v kapitalismu, kde funguje nabídka a poptávka, v tom není nic špatného,« prohlásil akrobatický skokan Aleš Valenta o nízké ceně.

Ale jaké překvapení. Na trávníku v Radniční ulici začal stavět jakýsi Milan Poisl, LYTHYCOM s.r.o. bezbariérový penzion s restaurací pro náročnou klientelu. Poté, co Poisl nezískal od Olomouckého kraje jedenáctimilionovou dotaci z evropských peněz, prodal rozestavěný penzion firmě CZ PSB REALITY, a.s. Praha, jejímž jediným akcionářem je anonymní schránka PALMSPRINGS BROKERS LIMITED, Londýn, Finchley, Juliana Close 36, N2 0TJ, Velké Británie. Předsedou správní rady a ředitelem CZ PSB REALITY byl v letech 2014-15 Jiří Vysloužil ze Šumperka a 2015-17 Petra Aberlová ze Šumperka. CZ PSB REALITY nechala udělat změnu užívání z hotelu na bytový dům s adresou Radniční 3288/10 a rozprodala jej jako byty a komerční prostory (celkem je tu 7 jednotek) přes reklamní inzeráty: »Byt se nachází ve IV. NP nízkoenergetické novostavby v historickém centru města Šumperka, na ulici Radniční. Jedná se o velmi pěkný prosluněný byt s nádherným výhledem na město a do okolní krajiny.« Od srpna 2018 je firma CZ PSB REALITY v likvidaci.

Kdo si v Radniční namastil kapsu? Nevíme. Neznámá osoba skrytá za anonymní britskou firmu. Předimenzovaná krychle se vyjímá v historickém centru jak příšera.

14. července 2014 Město nehrálo fér, zlobí se lidé
Pořádně naštvaní jsou obyvatelé domu číslo 20 ve Starobranské ulici v Šumperku. A není se čemu divit, přímo před okny jim totiž vyrostl obří kolos budoucího hotelu a restaurace. Zoufalé sousedy přitom nikdo o stavbě neinformoval, natož aby vyžadoval jejich souhlas. Ten dala investorovi radnice. „Dříve jsem se z okna dívala rovnou na klášterní kostel. Teď koukám do zdi. Asi si dovedete představit, jaký je to pocit. Někteří lidé tady bydlí třináct let a za tu dobu se jich nikdo neptal, zda se stavbou hotelu souhlasí,“ hořekuje nad prudkým zhoršením kvality svého bydlení sousedka.
http://sumpersky.rej.cz/clanky/mesto-nehralo-fer--zlobi-se-lide/
https://ekonom.ihned.cz/c1-40598720-ekonom-ales-valenta-v-sumperku-stavi-polyfunkcni-komplex
https://www.sumperk.cz/cs/sprava-mesta/organy-mesta/zastupitelstvo-mesta/usneseni-zastupitelstva.html
Reagovat
Datum: 10.12.2018 21:55
Titulek: A co skřivánčí?
Autor: Roman
A co teprve skřivánčí pod ulicí Hrubínovou. ,,Pražská" developerská firma koupila od města pozemky za 245,-/m2. To není zcela běžný kšeft, který by se dal udělat bez dobrých kontaktů na radnici.
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.