ZPRAVODAJSTVÍ

Šumperk chystá dvě velké stavební lokality. Zájemci si ale musí počkat

4. prosince 2018, 10:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Šumperská radnice rezervovala zájemcům poslední volné stavební parcely v lokalitě Za Hniličkou. V Horní Temenici postupně nabídla sedmnáct míst pro výstavbu rodinných domů. Další zatím nejsou. Nové lokality pro stavebníky ale město připravuje.

 „Příprava dalších stavebních míst je pro naši novou koalici prioritou. Už teď na tomto záměru usilovně pracujeme,“ uvedl starosta Šumperka Tomáš Spurný.

Radnice chce nachystat hned dvě nové lokality, kde by si zájemci pro stavbu rodinných domů mohli pozemky koupit. Menší z nich má vzniknout za Tyršovým stadiónem. „Více stavebních parcel chystáme vybudovat pod domovem důchodců, kde je ideální místo s dostatkem prostoru a hezkým prostředím,“ dodal Spurný.

Připravované parcely nemají sloužit jen pro stavbu rodinných domků, ale i celých bytových domů. Právě nedostatek stavebních lokalit bylo minulému vedení města často vytýkáno a spojováno s odchodem mladých rodin ze Šumperka do jiných měst a sousedních vesnic.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.12.2018 12:15
Titulek: Bez titulku
Autor: MH
36
Upřímně 17 stavebních parcel za posledních pár let, je tedy na okresní bezmála 30ti tisícové město docela bída. V tomto objemu je schopna stavební parcely nabídnut ročně kterákoliv okolní obec, která má okolo tří tisíc obyvatel (např. Rapotín, N. Malín).
Očekával bych trochu větší "tah na bránu" z hlediska přípravy lokalit pro bydlení z hlediska budování inž. sítí, komunikací a ostatně i územního plánování. Lokalita za Hniličkou je sice pěkné místo, ale co se týče občanské vybavenosti v místě, je to dost katastrofa, to si mohou zájemci koupit pozemek třeba v Bratrušově a budou na tom se vzdáleností do centra města podobně.
Reagovat
Datum: 4.12.2018 19:59
Titulek: Re:
Autor: Dalibor
30
Zásady územního rozvoje Olomouckého kraje (viz bod 81.5. ZÚR OK) stanoví v Šumperku povinnost chránit horní třetiny svahů před zástavbou z důvodu vymezení území Šumperka jako krajinného celku Šumperské údolí.

A vzhledem k tomu, že dnešní české zemědělství uživí jen 50 % obyvatel (potravinová soběstačnost ČR 50 %), je likvidovat zemědělskou půdu totální prasárna.
Reagovat
Datum: 4.12.2018 17:14
Titulek: Upřesněni
Autor: Xxx
20
Občane v okolí stadionu podepisují petici za zachování ploch pro bydleni rodinného typu, protože město tyto plochy ve svém navrhu změny územního plánu Č 2 navrhuje potlačit Ve prospěch podnikatelských aktivit. Zbyla plocha pro bydleni je navržena pro obytnou zástavbu nikoliv rodinných domu,ale bytových (tzn.pro developera) se změnou výškového uspořádání oproti stávající zástavbě a to až na 17 metru, což muže byt i 5 pater. Buď mate zkreslené informace nebo neúplné nebo že by pan starosta změnil názor. Všichni, jež mate zájem o tyto plochy pro bydleni, obraťte se písemně na město aby tyto plochy zachovalo. Navrh změny UP již je na deskách a připomínky končí tuším 19.12. A pak k nim nebude přihlíženo.
Reagovat
Datum: 8.12.2018 16:55
Titulek: Re: Upřesněni
Autor: Věra
15
Kterých ploch a pozemků se změna stavební výšky týká ? může to někdo definovat ?
Jsou to stávající čtvrtě, ulice jmenujte ??? No to snad ne.
Reagovat
Datum: 13.1.2019 11:13
Titulek: Re: Upřesněni
Autor: Občan
20
Mohu s Vámi souhlasit, neznám sice podmínky, za kterých toto probíhá, nicméně systém tvorby územního plánu, a co víc, podivné územní studie, která je jeho součástí, je značně neprůhledný a nemusí být v zájme občanů. Zvlášť když toto provádí nějaké firma z Brna, která nemůže mít ani páru o situaci v Šumperku. Je možné, že byla v tomto případě upřednostněna výstavby bytů, před stavbou RD, neboť jak známu bytů v Šumperku je silný nedostatek a zábor zelených ploch nebo orné půdy může být problematickým.
Ale to musí říct ti, co navrhují a schvalují. A to jsou ti, které jsme si zvolili. Současná situace, ale dává vize pochybné, leč zákonné, zvláště v pohledu na současné vedení města, kde sedí parta amatérů s partou negativistů, kteří chtějí spíše bořit než stavět. A to nemám na mysli jen stavby ale i celkovou hospodářskou politiku města.
Reagovat
Datum: 4.12.2018 19:47
Titulek: Neschopný národ
Autor: Neschopný národ
30
Pokud jste chtěli, aby stát stavěl 100 000 státních bytů ročně, měli jste volit komunisty a socialismus, a ne revizionistické politické strany, které usilovaly o návrat kapitalismu a klerikalismu a "neuměly rozlišovat mezi čistými a špinavými penězi".
Výsledky po 28. letech jsou: 80% hospodářství a možná i 80% půdy v rukou zahraničních "investorů", desetina Čechů a Češek nad 15 let má nějakou exekuci, celkem se jedná o 863 000 lidí v exekuci, a každý občan České republiky je zadlužen částkou 160 500 Kč...
Celá infrastruktura státu (vodovody a kanalizace, plynovody) v rukou zahraničních anebo utajených majitelů. Ještě rozdat železnice, ČEZ, privatizovat přehrady a jsme v Argentině!

Reagovat
Datum: 4.12.2018 20:49
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Vlado
28
Lež stíhá lež, jak je zvykem většiny přispěvatelů.
Jen takový malý přípodotek z našeho okolí. VHZ, do která většina obcí vložila vodovodní infrastrukturu patří komu? Asi nějakým anonymním zahraničním majitelům.
Reagovat
Datum: 5.12.2018 08:18
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Endys
31
A kdopak tu Vámi zmiňovanou společnost VHZ provozuje??? Že by nějaký francouz???
Reagovat
Datum: 5.12.2018 09:53
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Vlado
18
umíte číst co pán na jehož text reaguji. Když nemám něco v rukou, tak mám omezené možnosti, respektive skoro žádné s tím manipulovat. Když se VHZ rozhodne, aby tu jejich infrastrukturu provozoval někdo jiný nebo za takových a takových podmínek, tak to má v rukou, takže přispivatel lže.
Jen tak mimochodem žádný francouz VHZ neprovozuje, možná to tak zvonku vyzerá, ale VHZ má správní a dozorčí radu a ta je personálně zajišťována obcemi ve VHZ sdružených.
Jo pokud chcete návrat socialistických prvků hospodaření, tak můžete prosazovat vznik obecní společnosti ve slepé důvěře, že to tak může být lepší (provozování distribuce vody a její čištění). No po několika letech se Vám může stát, že zjistíte, že to není ono.
Reagovat
Datum: 6.12.2018 11:59
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Endys
24
OK-pro Vás pane Vlado to upřesním (i když jsem myslel že to každý pochopí). Kdo pro VHZ provozuje vodovody a kanalizace našeho okresu??? že by nějaký francouz??? A s tím, že se VHZ rozhodne, aby VaK provozoval někdo jiný jste taky trochu vedle. Na provozovatele musí být vypsané výběrové řízení (takže VHZ si to nemůže určit jen tak sama). A pokud se podepíše s vítězem VŘ koncesní smlouva třeba na 10 let, tak víte jaké tam jsou sankce za předčasné ukončení smlouvy??? Takže vážně nevím kde jste přišel na myšlenku o jednoduché a kdykoliv proveditelné změně provozovatele.
Reagovat
Datum: 6.12.2018 13:21
Titulek: Re: Neschopný národ
Autor: Vlado
22
Vůbec nic jste neupřesnil a nic nového nesdělil.

Reagoval jsem na toto - Celá infrastruktura státu (vodovody a kanalizace, plynovody) v rukou zahraničních anebo utajených majitelů.

Tou Vaší poslední větou příspěvku dokazujete, že si při diskusi vystačíte sám, ale se mnou rozhodně nediskutujete. Já jsem totiž nic takového nesdělil!

Reagovat
Datum: 4.12.2018 22:29
Titulek: Valertova žluto-oranžová obluda v památkové zóně
Autor: ::
36
Krátce před obecními volbami, 19. června 2014, prodalo šumperské zastupitelstvo investorům A. Ž. a I. B. městský pozemek parcelní číslo p.č.2320/1 pro zástavbu proluky ulice Radniční (usnesení 1268/14). Lukrativní pozemek v těsné blízkosti klášterního kostela a Geschaderova domu.
Za kupní cenu pouhých 800,- Kč/m 2.
Pro výstavbu polyfunkčního domu.
Kupujícími byli Ivo Bezděk a Aleš Žák, zkušení šmelináři z WANEMI ZÁBŘEH.
Zástupcem investorů pana Mgr. Aleše Žáka a Ivo Bezděka byla společnost STAVOPROJEKT ŠUMPERK, spol. s r. o., která patří Ing. arch. Jiřímu Valertovi. Architekt Valert je i politik z BROŽOVY NEZÁVISLÉ VOLBY, několikrát kandidoval za Nezávislou volbu v šumperských obecních volbách, zvolen nebyl.

Pak ještě zastupitelstvo 18. 9. 2014 schválilo, že daruje těmto pánům přilehlý městský pozemek p.č. 2320/4 o výměře 3 m2 a zaplatí místo nich DPH a správní poplatky.

Jen pro srovnání: »V okrajových částech Šumperku se nabídkové ceny pozemků pro výstavbu rodinných domů pohybují od 900 do 1500 korun za metr čtvereční,« řekl Jiří Volf z investičního oddělení realitní poradenské firmy King Sturge k podobné kauze, kdy město Šumperk prodalo městský pozemek Aleši Valentovi naproti Lidlu (a dnešní knihovně) za cenu dohodou 820 korun za metr čtverečný. »Žijeme v kapitalismu, kde funguje nabídka a poptávka, v tom není nic špatného,« prohlásil akrobatický skokan Aleš Valenta o nízké ceně.

Ale jaké překvapení. Na trávníku v Radniční ulici začal stavět jakýsi Milan Poisl, LYTHYCOM s.r.o. bezbariérový penzion s restaurací pro náročnou klientelu. Poté, co Poisl nezískal od Olomouckého kraje jedenáctimilionovou dotaci z evropských peněz, prodal rozestavěný penzion firmě CZ PSB REALITY, a.s. Praha, jejímž jediným akcionářem je anonymní schránka PALMSPRINGS BROKERS LIMITED, Londýn, Finchley, Juliana Close 36, N2 0TJ, Velké Británie. Předsedou správní rady a ředitelem CZ PSB REALITY byl v letech 2014-15 Jiří Vysloužil ze Šumperka a 2015-17 Petra Aberlová ze Šumperka. CZ PSB REALITY nechala udělat změnu užívání z hotelu na bytový dům s adresou Radniční 3288/10 a rozprodala jej jako byty a komerční prostory (celkem je tu 7 jednotek) přes reklamní inzeráty: »Byt se nachází ve IV. NP nízkoenergetické novostavby v historickém centru města Šumperka, na ulici Radniční. Jedná se o velmi pěkný prosluněný byt s nádherným výhledem na město a do okolní krajiny.« Od srpna 2018 je firma CZ PSB REALITY v likvidaci.

Kdo si v Radniční namastil kapsu? Nevíme. Neznámá osoba skrytá za anonymní britskou firmu. Předimenzovaná krychle se vyjímá v historickém centru jak příšera.

14. července 2014 Město nehrálo fér, zlobí se lidé
Pořádně naštvaní jsou obyvatelé domu číslo 20 ve Starobranské ulici v Šumperku. A není se čemu divit, přímo před okny jim totiž vyrostl obří kolos budoucího hotelu a restaurace. Zoufalé sousedy přitom nikdo o stavbě neinformoval, natož aby vyžadoval jejich souhlas. Ten dala investorovi radnice. „Dříve jsem se z okna dívala rovnou na klášterní kostel. Teď koukám do zdi. Asi si dovedete představit, jaký je to pocit. Někteří lidé tady bydlí třináct let a za tu dobu se jich nikdo neptal, zda se stavbou hotelu souhlasí,“ hořekuje nad prudkým zhoršením kvality svého bydlení sousedka.
http://sumpersky.rej.cz/clanky/mesto-nehralo-fer--zlobi-se-lide/
https://ekonom.ihned.cz/c1-40598720-ekonom-ales-valenta-v-sumperku-stavi-polyfunkcni-komplex
https://www.sumperk.cz/cs/sprava-mesta/organy-mesta/zastupitelstvo-mesta/usneseni-zastupitelstva.html
Reagovat
Datum: 6.1.2019 06:34
Titulek: Re: Valertova žluto-oranžová obluda v památkové zóně
Autor: Bez předsudků
18
Vážená paní, že Vám byl stavbou zastíněn výhled na kostel je smutné, nicméně se vyjadřujete jednostranně a zaujatě. Zřejmě taktéž ve své zlobě zamlčujete některé skutečnosti.
Bydlíte v domě, do kterého jste za 13 let neinvestovala ani korunu, příšrná zeď, která hyzdila centrum Šumperka byla zakryta novou stavbou. Kdyby se tak nestalo, do dneška by tam pouze opadávala omítka, pokud by Vám do té doby nevypdla i prohnilá okna.
To že Vás nikdo neinformoval je účelová lež. Jako sousedé jste ú´častníky stavebního řízení a máte oprávněení se vyjadřovat ke všem skutečnostem. Pokud jste tak nečinila, je to Vaše věc. Nicméně podmínkou stavby bylo mimo jiné, že Vás ohyzdný dům bude zateplen ze strany novostavby a nově omítnut. Což bylo splněno a to zdarma stavebníkem. Proti tomu jste nic nenamítala. Opravený vlastní majetek někým jiným a ještě úspora na vytápění, a to vše bez nákladů a starostí, to Vám nevadilo. A nyní si stěžujete na výhled. Tak prosím Vás příště více objektivity, než něco napíšete.
Reagovat
Datum: 7.1.2019 02:20
Titulek: Re: Valertova žluto-oranžová obluda v památkové zóně
Autor: Šmelináři
17
Tak na Wanemi byl vydán exekuční příkaz. Brož je serátor za KDU-ČSL. Sommer, co podepsal smlouvu s Wanemi, byl také za KDU-ČSL...

Reagovat
Datum: 7.1.2019 06:22
Titulek: Re: Valertova žluto-oranžová obluda v památkové zóně
Autor:
12
Probuď se, Brož už dávno není senátor.
Reagovat
Datum: 7.1.2019 20:03
Titulek: Re: Valertova žluto-oranžová obluda v památkové zóně
Autor: Šmelináři
nauč se číst buditeli, serátor za KDU-ČSL je stále

Reagovat
Datum: 10.12.2018 21:55
Titulek: A co skřivánčí?
Autor: Roman
34
A co teprve skřivánčí pod ulicí Hrubínovou. ,,Pražská" developerská firma koupila od města pozemky za 245,-/m2. To není zcela běžný kšeft, který by se dal udělat bez dobrých kontaktů na radnici.
Reagovat
Datum: 25.12.2018 10:20
Titulek: Re: A co skřivánčí?
Autor: aNONYM
22
A teď ještě řekněte, že tam někdo z radnice nebo jeho příbuzný náhodou bydlí.
Reagovat
Datum: 24.12.2018 14:41
Titulek: Bez titulku
Autor: Uvědomělý občan města Šumperka
19
Teď tam prodávají parcely za cca 2 miliony Kč, tak se dělá "byznys"...
Reagovat
Datum: 25.12.2018 07:31
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Vlado
21
Akorát, že museli natáhnout inženýrské sítě, vybudovat příjezdovou komunikaci atd.
Reagovat
Datum: 25.12.2018 08:43
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: jan
15
Tak je Valdo běž koupit do trafiky a můžeš začít!
Reagovat
Datum: 25.12.2018 19:30
Titulek: ZLODĚJ BROŽ NÁM UKRADL I SKŘIVÁNEK
Autor: Beobachter
21
ZLODĚJ BROŽ NÁM UKRADL I SKŘIVÁNEK!!! Celý Skřivánek od vrchu Hrubínovy ulice až po Babišovu pekárnu Penam patřil Šumperku. Celý Skřivánek - to jsou pozemkové parcely číslo 1662/19 (21713 m2), 1662/24 (2262 m2) a 1662/23 (501 m2) - byly ještě loni zapsány v Katastru nemovitostí jako zemědělský půdní fond, orná půda, vlastník Město Šumperk, nám. Míru 364/1, 78701 Šumperk.

Ale teď!
Parcela č. 1662/19 (rozloha 21713 m2) - vlastník Město Šumperk
Parcela č. 1662/24 (rozloha 2262 m2) - vlastník REAL SYSTEM DEVELOPMENT a.s., Brníčko 983, 78391 Uničov
Parcela č. 1662/23 (rozloha 501 m2) - vlastník Dvorský Jan MSc. a Dvorská Markéta Ing.

To jim prodali tajně!!! Nic nebylo vyhlášeno!!! Také si nevzpomínám, že by kdy občané souhlasili s developerským projektem na obecních pozemcích na Skřivánku!!!

Kdysi dávno v roce 2008 vydalo šumperské zastupitelstvo příslib prodeje parcely číslo 1662/19 o výměře 21 713 m² budoucímu kupujícímu REAL SYSTEM DEVELOPMENT a. s. (členové představenstva Vlastimil Filip Uničov, Miroslav Ott Uničov a Jan Hořava Šumperk) za kupní cenu 250 Kč/m² pro výstavbu inženýrských sítí, komunikací a chodníků do 31. 12. 2010. Lhůta ale vypršela a nic zrealizováno nebylo, neboť byla krize. Tím vypršel i závazek města.
Zdroj:
www.sumperk.cz/filemanager/files/file.php?file=14763
Reagovat
Datum: 6.1.2019 06:55
Titulek: Re: ZLODĚJ BROŽ NÁM UKRADL I SKŘIVÁNEK
Autor: Občan
21
Pane Beobachter, nebo jak se jmenujete. Pan Brož asi těžko něco ukradl. Pokud se zatupitelstvo nějak rozhodlo, tak se s tí smiřte. Nebo snad nechodíte k volbám? Pokud ano můžete se pokusit to změnit.
A pak, jaképak "nám ukradl", za koho mluvíte? Nebo vykáte sám sobě? Byl to snad Váš majetek? Spíše bych řekl, že jste zelený závistí, že ve své neschopnosti nedokážete vyplodit nic užitečného, ale pouze plivat na jiné jedovatou slinu.
Tak se prosím zavřete ve svém zapšklém obýváku a užírejte se svým negativismem.
Reagovat
Datum: 7.1.2019 17:41
Titulek: ZLODĚJ BROŽ NÁM UKRADL I SKŘIVÁNEK
Autor: Jarda Hofman
14
Je přece všeobecně známo, že Brož jen těžko krade majetek města, cožpak je to tak těžké pochopit, Občane, nebo jak se jmenuješ??
Reagovat
Datum: 13.1.2019 11:03
Titulek: Re: ZLODĚJ BROŽ NÁM UKRADL I SKŘIVÁNEK
Autor: Občan
16
Asi jsem poněkud pomalejší v chápání, ale nevím co jste tím chtěl říci. Co se týče majetku města, tak jeho prodej má jisté postupy a nerozhoduje o něm jeden člověk. Je zde právní oddělení, které připravuje smlouvy a je zde zastupitelstvo a rada, které ve finále rozhoduje. V zastupitelstvu sedí konkrétní lidé a je jednoduché se podívat, kdo jak a pro co hlasoval. Takže Brož asi těžko ovlivnil většinu, tak aby hlasovala pro zájmy jediného člověka.
Prostě plácáte tu nesmysly, konspirační teorie zcestně odtržené od reality. Nicméně chápu, že tyto teorie potom ve zjednodušené podobě jako"Brož nám ukradl" se rychle šíří mezi těmi závistivci, kteří rozumu nepobrali. Bohužel jej jich, jak se můžeme i zde přesvědčit, většina.
Reagovat
Datum: 30.12.2018 14:33
Titulek: Bez titulku
Autor: Roman
16
Reagovat
Datum: 30.12.2018 20:59
Titulek: pozemky prodány pod tržní cenu, nebyly řádně zveřejněny
Autor: Frans Banninck Cocq
20
Přichystal z ČSSD tři až deset let odnětí svobody a navrátí Šumperku deset milionů korun jako náhradu škody.
Reagovat
Datum: 1.1.2019 10:32
Titulek: Re: pozemky prodány pod tržní cenu, nebyly řádně
Autor: Janek
25
Přichystal už není v ČSSD a ani v zastupitelstvu města. Podejte TO a ještě tam můžete přidat další osoby a prodané nemovitosti, např. Hotel Sport. Jeho prodej neprošel vůbec zastupitelstvem.
Reagovat
Datum: 30.12.2018 18:15
Titulek: právě teď
Autor: Jarda Hofman
13
„Občas vážně nevím, jestli město Šumperk řídí chytří lidé, kteří si z nás utahují, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.“
Reagovat
Datum: 30.12.2018 21:05
Titulek: Re:
Autor: Frans Banninck Cocq
13
Přece nebudou přepadat benzínky a banky, tam je akorát pár bankovek na přepážce, lepší je rozkrádat městské majetky.
Reagovat
Datum: 30.12.2018 23:59
Titulek: Bez titulku
Autor: jan
15
Tak se budeme muset postavit a vyčůránkům prdy zarazit!
Reagovat