ZPRÁVY

Sucho děsí hasiče i rybáře

28. července 2015, 07:00, jak
Okres - Extrémní sucho sužuje okres dál. Lokální bouřky a menší ochlazení na tom nic nezměnilo. Hasiči varují hlavně před rozděláváním ohně v přírodě, zapálení táboráku přímo v lese považují za vyložený hazard. Jen minulý týden musely požární jednotky vyjíždět ke třem lesním požárům. Kvůli vedrům a nedostatku vody v řekách hynou ryby, jejich chovatelé čekají vysoké ztráty.

 Jako první vzplanul 19. července kus lesa poblíž Krchleb na Mohelnicku. Do akce musely vyjet desítky hasičů, kteří s červeným kohoutem zápasili několik hodin. „Práci velmi výrazně komplikoval nepřístupný terén. Dodávky vody jsme vyřešili dálkovou dopravou z přehrady v Maletíně,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Oheň způsobil škodu za sto tisíc korun, jeho pravděpodobnou příčinou byl úder blesku. Les u Krchleb navíc začal hořet znovu o tři dny později, a aby toho nebylo málo, den poté došlo ke stejné události na Zábřežsku. Plameny se tam zakously do vyschlé louky mezi Lukavicí a Rovenskem.

Řeky jsou bez vody

Na celkem čtyřech místech ze šesti monitorovaných vyhlásili minulý týden vodohospodáři stav sucha. Bez vody je Morava v Moravičanech, Vlaském a Raškově, stav sucha platí i na Desné v Šumperku. Povodí Moravy už oznámilo, že bude po státních úřadech požadovat větší počty kontrol odběratelů povrchových vod. Jedná se především o provozovatele vodních elektráren nebo firem, které z řek čerpají vodu pro průmyslovou výrobu. „Velké problémy nastávají zejména na drobnějších vodních tocích, a to v souvislosti s kyslíkovým deficitem a následným úhynem ryb,“ upozornila Gabriela Tomíčková z Povodí Moravy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.7.2015 14:58
Titulek: Řešte to s krizovým štábem MÚ Šumperk
Autor: HUlLahop
129
Zatím je štáb jen pro povodně, ale jistě se bude ustavovat i štáb pro SUCHO. O suchém štábu se uvažuje, že se o něm začne uvažovat v roce 2099. Vše se řeší operativně. Sucho řešte s úsměvem. Haste oheň uplácáváním zelenými vrbovými větvemi a pískem. Umývejte se pískem a pijte vlastní moč. Povodňový štáb je neustále ve střehu. Buďte v klidu a APLIKUJTE ARGUMENT ŽE VODA VŽDYCKY BYLA !! Nehroťte to!! Povodeň se dá přežít-sucho také, ale útěkem do vlhkých krajin.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).