ZPRAVODAJSTVÍ

Studenti vytvořili unikátní mapu koronaviru v kraji

20. března 2020, 11:15, redakce
Studenti vytvořili unikátní mapu koronaviru v kraji Kraj – Komplexní informace o rozšíření koronaviru v Olomouckém kraji z různých zdrojů ve spojení s interaktivní mapou na jednom místě – to je výsledek čtyřiadvacetihodinového online hackathonu studentů katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Unikátní webová aplikace nabízí přehlednou mapu s aktuálními počty nakažených v obcích s rozšířenou působností, uzavírky obcí i hraničních přechodů či vícezdrojový generátor zpráv.

Na jednom místě nalezne návštěvník informace ze zpravodajských webů, z vývěsek samospráv, sociálních sítí politiků nebo z krajské hygienické stanice. „Informací o koronaviru v kraji máme dostatek, ale jsou roztříštěné, nekonzistentní a z různých zdrojů. Naším cílem bylo shromažďovat informace na jednom místě tak, aby čtenář měl vše na jednom místě a zároveň měl možnost každou informaci lokalizovat do mapy. Zjednodušeně řečeno, aby si čtenář mohl vybrat oblast, která jej primárně zajímá, a měl informace právě z ní a o ní,“ řekl za katedru geoinformatiky Rostislav Nétek, pod jehož vedením aplikaci desítka studentů vytvořila.

Původně nápad na semestrální práce jednoho studenta se celkem rychle přetransformoval do představy sofistikovanější mapové aplikace s novinkami o koronaviru. „Postupně se přidávali další studenti s dalšími nápady, až jsme se rozhodli v pondělí nápad pojmout formou virtuálního hackathonu,“ dodal Nétek. Momentálně je do aplikace napojeno deset zdrojů informací. Vlastní sběr aktualit z nich probíhá automaticky, studenti ale zprávy verifikují a také je následně lokalizují do mapy a zveřejňují. Aplikace se i nadále vyvíjí, obsahově doplňuje a vylepšuje. To vše na dálku, online a v časové tísni. „Ať je současná situace jakkoli kritická, interaktivní mapa našich studentů ukazuje, že to, co se u nás naučili, umějí obratem využít ve prospěch Olomouckého kraje. Sami si rozvrhují práci, diskutují a několik hodin denně přes Skype vše konzultují. A nám nezbývá než jejich aktivitu podporovat a pomáhat jim rozšiřovat informace v aplikaci,“ doplnil vedoucí katedry geoinformatiky Vít Voženílek.

Mapovou aplikaci najdete zde.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.3.2020 11:34
Titulek: realita
Autor: Luděk
Až konečně praskne, kolik je nakažených v Mohelnici, potažmo v Helle, to budou jiná čísla. Zatím k tomu není politická vůle.
Reagovat
Datum: 21.3.2020 15:21
Titulek: Re: realita
Autor: Pan Lorenc
A kolik teda pane Luďku?
Reagovat
Datum: 22.3.2020 09:49
Titulek: Re: realita
Autor: Všeználek.
Pán je lékař ordinující v této montovně?
Reagovat
Datum: 22.3.2020 14:32
Titulek: prosím, nepřehánějme
Autor: Marek Malatinský
Lůďa je jen mohelnický Versace, to je celé...
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.