SPORT

Street Stunts, akčnější odnož Le parkouru je i v Šumperku

20. června 2007, 19:58, téma NETRADIČNÍ SPORTY, Stanislava Marešová
Street Stunts, akčnější odnož Le parkouru je  i v Šumperku S novým pouličním sportem, který jeho provozovatelé nazývají Le parkour, jsem vás seznámila v minulém článku. Jsem ráda, že se o dalších novinkách, které se dějí v šumperských ulicích můžete opět dozvědět od nás.
Jmenují se Ceaseless a je jich zatím jen pět. Jejich věkový průměr je 14 let a jejich vzorem skupina podobných nadšenců, leč profesionálů  3RUNi. A zatímco Jitters v minulém článku protestovali proti zavádění akrobacie do parkouru, brojili proti soutěžení a proklamovali, že nejde o to být nejlepší, Ceaseless přiznávají opak. Chtějí vyskočit nejvýš, doletět nejdál a ještě přitom  udělat co nejlepší salto. Nejde jim už totiž o Le parkour, ale o Street Stunts!Marwin
Misha 
Erick
Bartys


 
Street Stunts  je  odboba Le parkouru, jen s tím rozdílem, že vyznavači SS záměrně zařazují do svých prvků co nejvíce akrobacie. Stejně jako parkouristé i SS se pokouší vymýšlet nové vlastní triky a zvládnout přitom triky již známé a ověřené.  Ostatně i triky ze Street Stuntsu mají svá pravidla a šumperští Ceaseless dávají na svých stránkách k dobru například
WallSpin / Toshiro, Kabolo, Backflip z místa nebo Aerial, více na: www.ceaseless.ic.cz


Šumperská Street Stuntsová skupina Ceaseless má poměrně krátkou historii, datovanou od loňského roku, ale jeho členové Marwin, Erick, Bartys, Abu, Misha a Jarda berou své sportovní poslání vážně. K rozhovoru jsem si pozvala neoficiálního mluvčího šumperské skupiny.

Co je podle tebe SS?

,,Street Stunts znamená v češtině pouliční akrobacie. Je to vlastně takový novodobý sport, který se objevil během doby, kdy vznikal i samotný Le Parkour. V dnešní době je tento sport rozšířený, ale méně jak parkour. Můžete ho vidět v reklamách, filmech či ve videoklipech."
 
 
A jak se podle tebe liší Parkour právě od SS? Mnoho lidí v tom rozdíl nevidí, soudě podle diskuzí pod článkem o parkouru.

,,Parkour je sport ve více věcích obtížnější než Street Stunts. V Parkouru musíte mít sílu, rychlost, obratnost a taky překonávat strach z výšek a přeskoků. Ve Street Stuntsu je na prvním místě strach, který vám brání. Je vždy důležité si vlastně uvědomit, čeho se bojíte a jestli vám to nějak brání v tom, to zkusit. Street Stunts se od Parkouru liší hlavně tím, že ve SS jsou salta (flipy) apod. zatím co v parkouru jde o čistý pohyb - skoky a různé triky přes překážky."
 
 
Mohou tedy vůbec parkouristé a vyznavači SS najít společnou řeč? Parkouristé se přece od podobných akrobacií tvrdě distancují, proč je naopak vaše skupina praktikuje? Proč ne jen samotný parkour?

,,Když najdou parkouristé společnou řeč a začnou praktikovat Street Stunts spolu s Le Parkourem, tak se tomu říká FreeRunning. Vypadá to asi tak že třeba skočíte z nějaké výšky, přeskočíte zídku nějakým trikem a pak si někde hodíte salto apod. Je bohužel pravda, že parkouristé většinou SS nesnášejí. My, když jsme začínali, tak jsme dělali parkour. Později o měsíc jsme se snažili o nějaká salta a šlo nám to skvěle. Postupem času jsme tedy přešli více na SS, ale parkouru se věnujeme ještě trochu i teďka. Jsme vlastně takový Freerunning tým. I ti nejlepší Parkouristé většinou umí nějaký ten akrobatický kousek..."
 
Parkouristé se pyšní zakladatelem Davidem Bellem, předpokládám, že SS je jakási odnož parkouru, má taky takovou známou osobnost?

,,Známých osobností ve SS je víc. Mezi nejznámější patří Cyril Raffaeli, Remi Bakkar a jeho team Chinese Box, dále třeba i Tony Jaa, který hrál ve filmu Ong Bag. Dalšími "osobnostmi" ve SS jsou 3RUNi, kteří se stali i našimi vzory."
 
 
Jakou má tedy SS historii? Parkour je tu dejme tomu patnáct let, je správné hovořit o SS jako o jeho odnoži?
,,V historii SS jsem moc nepátral. On vlastně ani takovou historii nemá, je to prostě sport, který se odvyvíjel z parkouru."
 
 
 Parkour většina jeho provozovatelů trénuje mimo jiné i v tělocvičnách, jaké tipy tréninku jste zvolili vy? Na co je potřeba při SS dávat zvlášť pozor /u nějakého akrobat.prvku/?

,,Asi už půl roku chodíme do akrobacie, která je každý pátek. Kdybychom se učili nové triky apod. jen každý pátek, tak bychom daleko nedošli a jelikož my chceme dojít daleko, tak trénujeme každý den někde v parku na trávě a jestli jde o obtížné triky, tak na plážovém hřišti. Největší pozor si člověk musí dát hlavně na terén. Tím myslím, že když chce třeba zkoušet Salto o zeď (Wallflip), tak nejdřív musí zkusit zeď, jestli je kluzká apod. Už se nám totiž párkrát stalo, že jsme se odráželi od zdi a podjelo nám to a pak to většinou dopadne špatně. Pozor si musí dát člověk hlavně na ten strach, protože pokud něco skočí - třeba salto dozadu a lekne se nebo prostě chytne ho strach, tak se rozbalí a nedotočí to na nohy, ale na pusu :-). Nejdřív je hlavní se přesvědčit někde v tělocvičně nebo na měkkém dopadu - plážák apod., jestli ten daný trik zvládá dokonale..."
 


 Kdy a jak se dala vaše skupina vlastně dohromady? Kolik se vás potkává při trénincích?

,, Historie týmu je fakt dlouhá to musím uznat. Bylo to někdy na začátku září 2006 kdy ve třídě po prázdninách za mnou přišel kámoš (Valda), že zkouší Le Parkour. Tak jsme já (Marwin) Erick, Bartys a Valda začali cvičit, skákat výšky, stahovat tutoriály, videa apod. Všiml si nás tehdy jeden tým, který je nyní nějak pozastaven. Jmenoval se Gamasaky a hnedka jsme jeho nabídku pro vstup do jeho teamu vzali. Byli jsem šťastni. Později jsme jen my 3 - já, Erick a Bartys pomalu začali přecházet na SS. Kolem listopadu jsem vytvořil s Erickem tým Between Mind a vzali jsme Bartyse. Tým jsme tajili, protože jsme chtěli tehdy zůstat u Gamasaky. Ale dne 16.března jsme oficiálně odešli z Galoňského Gamasaky a přejmenovali jsme se na Ceaseless. V dnešní době je nás 5 a bohatě nám to stačí. Při tréningách se občas nesejdem všichni, ale většinou jo."
 
Jaký je nejtěžší kousek, který byste chtěli dotáhnout do konce a být něm mistři, ale zatím se vám moc nedaří?"

,, Mno jestli můžu říct pravdu, těch triků je víc. Je spousta triků, které umět je velmi těžké. Nejvíce bysme chtěli umět různé vruty, gainery (salto vzad a přitom se letí dopředu), protočené salto vpřed. Dále třeba protočené kabolo o zeď, protočené salto v před o zeď a i různé Capoieristické kopy, točky atd ..."Ceaseless vás zvou k diskuzi o Street Stunts. Vzkazy jim můžete nechat pod článkem v diskuzi, budou vám během dne odpovídat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.6.2007 07:39
Titulek: Bez titulku
Autor: Jimbo
180
172
Tohle vypada mnohem lip nez ta parta ultra amateru z prvniho kola.
Reagovat
Datum: 21.6.2007 07:45
Titulek: Bez titulku
Autor: Carlos
212
165
Hmmm Skvele, dost dobre. Palec nahoru ;-)
Reagovat
Datum: 21.6.2007 08:16
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Ceaseless/Marwin
178
158
Díky, snažíme se :-)
Reagovat
Datum: 21.6.2007 10:52
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Fanda
167
165
tyjo, jsou vsici kluci ve vasem veku tak obratni? Jestli jo, tak jsem teda poradna vyjimka - vy byste mohli byt rovnou gymnasti ;-) dobra prace, jednou by z toho mohlo byt uspesny video.
Jaka je vlastne budoucnost? Muzete se nejak prosadit ve svete/republice?
Reagovat
Datum: 21.6.2007 12:51
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Ceaseless/Marwin
196
196
Mno chtěly bychom .... aspon v reklamě nebo nějak tak - snad nám to vyjde, nyní hledáme sponzora - to snad taky vyjde :-(
Reagovat
Datum: 21.6.2007 08:33
Titulek: Šikulové
Autor: Jana
220
167
Jste moc šikovní, často vás pozoruju, když trénujete na plážáku a někdy se mi tají dech. Moje čtyřletá dcerka vás taky ráda sleduje. Dokonce má mezi vámi oblíbence. Držím vám palce, jen tak dál. Jen pozor na přecenění vlastníchmožností. Ale to máte asi vychytaný, když koukám na to video. :-) Fandím Vám.
Reagovat
Datum: 21.6.2007 12:57
Titulek: Re: Šikulové
Autor: Ceaseless/Bartys
189
176
tak to je pro nás velmi velká pocta...:-) děkuji za celý tým
Reagovat
Datum: 22.6.2007 12:59
Titulek: Re: Šikulové
Autor: Anonym
173
166
Koukněte se na http://www.7milesboot.cz/ to by Vás mohlo zajímat. Taky se na tom dá docela slušně blbnout. Až natrénujete na zemi, což takhle to zkusit na botech? A nebo jen pro inspiraci..... :-).
Reagovat
Datum: 21.6.2007 08:38
Titulek: ..
Autor: Fabio
197
169
jo vypadá to líp, to je taky smysl celého street stuntsu(aby to vypadalo dobře na kameře). Parkour v začátcích vypadá pro nezasvěcence divně, když neumíme věci jako lidi co to dělaj 15 let, u těch profíků člověk vidí video a řekne si: "ty vole jak to udělal" apod. Jinak parkouristům je jedno, že lidi dělaj SS, ale vadí jim když jsou SS prvky v parkourových videích. Jina přeju hodně šťěstí a málo crashů.
Reagovat
Datum: 22.6.2007 06:56
Titulek: Re: ..
Autor: Ceaseless/Marwin
192
156
Ale i my kdyby jsme trénovaly SS a trochu Le Parkour tak 2 a více let, byly bysme na lepší úrovni než teď ..... Snad nám to vydrží :-)
Reagovat
Datum: 22.6.2007 07:50
Titulek: Re: ..
Autor: Lenny
168
165
Nezavid!
Reagovat
Datum: 21.6.2007 10:27
Titulek: Super!
Autor: DIETOS Šumperk
181
145
Super, jen tak dál, ať se v Šumperku prosazují i jiný ,, sporty" . Mějte se a podpořte naše stránky http://www.beugees.com/Dietos/
Reagovat
Datum: 21.6.2007 14:22
Titulek: Video?!?
Autor: nogsy
210
147
Ten začátek toho videa natáčel člověk s epileptickým záchvatem?
Reagovat
Datum: 21.6.2007 18:08
Titulek: Re: Video?!?
Autor: Ceaseless/Marwin
156
175
Proč myslíš? :-( :-)
Reagovat
Datum: 24.6.2007 10:30
Titulek: Pište :-P
Autor: Ceaseless/Marwin
198
157
Nikdo nic nepíše? :-( ..... Žádné dotazy? :-( .... :-)
Reagovat
Datum: 24.6.2007 10:50
Titulek: Re: Pište :-P
Autor: Fanda
207
203
rekl bych, ze neni proc - vetsina lidi vas pochvalila (mozna jen malo upozornilo na nebezpeci ;-), pokyvala hlavou nad videem, tim to vsecko hasne. Navic i kvalita odpovidani je podle me na jine urovni...
Reagovat
Datum: 25.6.2007 12:29
Titulek: Re: Pište :-P
Autor: J.
197
133
Dívali jste se na ty skákací boty? Nechávala jsem Vám odkaz trochu výš v diskuzi.
Reagovat
Datum: 26.6.2007 18:49
Titulek: Re: Pište :-P
Autor: Ceaseless/Marwin
178
162
Jj já je znám , zajímavý, ale salto bych z nich asi nedal :-P
Reagovat
Datum: 28.7.2007 16:11
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
188
157
no já se nedivim že to vsici chválej protože salta vruty atd. se líbí snad každýmu a rekl bych že Traceurům (lidi co dělaj Le Parkour) ani SS nevadí jak už tady někdo psal v Le Parkour de o to co nejrychleji a nejefektivněji prekonat prekážku a proto neděláme ve flow flipy atd. samozrejme že když si deme jen tak zaskákt tak je zkoušíme ale v Parkouru nemají využití
Reagovat
Datum: 28.7.2007 16:12
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: RonieMcRea
197
143
jo jinak anonym sem já sem zapomněl dopnit jméno
Reagovat
Datum: 5.8.2007 15:41
Titulek: Bez titulku
Autor: Nikča
172
165
jste fakt super,klobouk dolů
Reagovat
Datum: 14.10.2008 17:50
Titulek: WHTF?
Autor: Tagster
169
139
Hoši jako nechci vam lhat ...jste dobry..ale meli byste vědět že existuje sport s názvem Free Running...coz je neco jako parkour akorat s akrobatickejma trikama(salta atd.) Takže jste nezaložili nic extra novýho hoši...ale jinak celkem good mate respect aspon v Šumperku si myslim...idkyž tam nebydlim...a parkour 4ever idkyž tohle no ..chci jenom říct ze jste nezalozili nic novyho:-D ale jste good hosi
Reagovat
Datum: 8.2.2009 21:04
Titulek: Bez titulku
Autor: Bartys
171
156
ty si hlupy ..kdo rika ze sme zalozili street stunts ..ej ten sport delame
Reagovat
Datum: 27.9.2010 21:08
Titulek: Paráda!
Autor: kolemsurfující
155
147
Nádhera! Taky bych chtěla umět "lítat" jako vy ;-)
V době pseudozábavy a počítačů máte mou plnou podporu :-)
Klobouk dolů :-)
Reagovat
Datum: 2.1.2011 22:11
Titulek: um.tym.cz
Autor: Pavel sadvar
150
139
chtel sem se zeptat mi mame team jo ale chteli bysme sponzory ale nevimme jestli jsme dobri delame to uz asi 3 roky ten freerun aj parkour tohle je nase posledni videjko co jsme natocili http://www.youtube.com/watch?v=Rh4P5lFgg1o doufam ze se vam bude libit dekuju :-)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.