ZPRÁVY

Stavebnictví dál živoří

24. listopadu 2015, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Stavební úřady v regionu letos vydaly nejméně stavebních povolení za posledních deset let. V celokrajském průměru sice došlo k meziročnímu nárůstu staveb nových bytů, ani to se ale našeho regionu netýká. Šumpersko společně s Jesenickem patří mezi jediné dva okresy, kde nové byty nepřibyly.

 „Kupní síla obyvatelstva je zde tak malá, že stavět nové byty je prakticky nemožné. Kdo by dával milión za byt v Šumperku, když si může na sousedním Jesenicku koupit starší dům za tři sta tisíc korun,“ vysvětluje důvody pokračující krize bytového stavebnictví obchodní ředitel společnosti Fortex Pavel Cygrýd.
Data statistiků hovoří jasně. Lidé do nového bydlení nemají zájem investovat, navíc se stěhují do větších měst. „V průběhu letošního roku bylo v kraji vydáno 2 827 stavebních povolení. To je nejméně za celou jeho historii,“ uvádí aktuální zpráva Českého statistického úřadu v Olomouci.
Začarovaný kruh
S úbytkem stavebních prací souvisí i další problém našeho regionu. Stavební firmy odjíždí za prací do sousedních okresů, a tak se dál roztáčí soukolí nedostatku práce, zakázek a tím pádem i nižších příjmů obyvatelstva. „Nad vodou nás drží práce na Olomoucku a rekonstrukce starších domů,“ řekl Týdnu Josef Dvořáček ze stavební firmy v Mohelnici.
Úpadek stavby nových bytů naopak rozhýbal realitní trhy. Za dispozici 2 + 1 dnes lidé v Šumperku zaplatí o několik set tisíc korun více než v létě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.11.2015 19:52
Titulek: Bez titulku
Autor: apoano
30
102
Nevím, zda mi něco uniká, nějak jsem nepochopil co chtěl autor vlastně sdělit. Že se lidé chovají racionálně a upřednostňují dostupné volné byty? Viz “Úpadek stavby nových bytů naopak rozhýbal realitní trhy. Nebo poukazuje na vysokou „erudovanost“ odborníků jako pan Cygrýd, kteří se domnívají, že si lidé sjedou nabídky realitek a odstěhují se do Skorošic páč tam sice práci nenajdou ale barák je jen za 300 kKč ( tímto se omlouvám Skorošickým, beru jen jako příklad)? By mne zajímaly ty zástupy co si kupují domy na Jesenicku.
Jestli to nebude trochu nepružností a ofrňováním? Na jaře jsem konečně dospěl k položení zámkové dlažby před garáží (výkop,obrubníky, kufr, zhutnění, pokládka, ca 70m, platba cash). Z pracně nalezených firem se vážně zajímal jen jeden pán, nabídku udělal, tu jsem akceptoval, ale jaksi k realizaci nedošlo. Po výmluvách ( máme ty „akce v Olomouci“ přece, vy jste pane jen čučka) jsem je v srpnu poslal k šípku, sehnal bagr a auto- vykopali, navezli štěrk. Se švagrem položil obrubníky, půjčil žabu a zhutnil. V zimě koupím dlažbu a na jaře položím. Jak za starých časů… Bohužel pár víkendů v trapu, ale mám se doprošovat? Štve mne to, mám lepší věci na práci a férovou cenu zaplatím. Ale když není komu??? Pánové, zanechte nářků a reagujte na to, co trh chce, nečekejte na zázraky a miliardy odněkud...
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).