ZPRÁVY

Stavebnictví: místo oživení další prudký pád

10. prosince 2013, 08:00, Jaroslav Kropáč
Stavebnictví: místo oživení další prudký pád Okres - Ačkoli to ještě na začátku roku vypadalo, že stavebnictví už je v okrese zcela na dně, poslední data krajských statistiků předčila i ta nejhorší očekávání. Nejdůležitější ekonomické odvětví propadlo letos v okrese dvakrát hlouběji, než je celorepublikový průměr. Tedy ještě níže, než na počátku velké krize.

„Negativní vývoj zasáhl většinu krajů s tím, že zpomalení výstavby v Olomouckém kraji bylo oproti celorepublikovému průměru přibližně dvojnásobné. V úhrnu se počet zahájených bytů meziročně snížil o 14 procent, počet dokončených bytů se propadl dokonce o 22 procent,“ uvádí ve své zprávě Český statistický úřad v Olomouci. Z dalších informací vyplývá, že šumperský okres je ve výkonu stavebního průmyslu možná nejhorší v celém Olomouckém kraji. O poslední příčku se přetahuje s Jesenickem, kde není ekonomická situace o nic lepší.

Meziroční pokles zahájených bytů - 14%
Meziroční pokles dokončených bytů - 22%

Vyhlídky do budoucna? Mizerné

„Osobně odhaduji, že propad na Šumpersku bude ještě mnohem vyšší než těch dvaadvacet oficiálně uváděných procent. Stavba nových bytů tady prakticky ustala, lidé o ně nemají zájem. Špatné je, že ani výhled do dalších let nenaznačuje, že by se to mohlo zlepšit,“ řekl Týdnu obchodní ředitel stavební firmy Fortex - AGS Pavel Cygrýd. Většina z velkých i malých stavebních podniků prošla v minulých letech drastickým zeštíhlením. Některé musely kvůli nedostatku zakázek propustit zhruba polovinu svých zaměstnanců. „Nějakou naději vidím ve stavbě bytů pro seniory, ale jde o projekt, který se teprve rozbíhá. Může to přinést alespoň nějaké zakázky a práci,“ nastiňuje možnou šanci na oživení trhu Cygrýd.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.12.2013 16:21
Titulek: Bez titulku
Autor: novák
44
Tomu se musím smát,fortex taky neví,co si za ty namovitosti říct.
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:17
Titulek: V jiných regionech ne
Autor: Jarda
103
Protože jezdí užírat chlebíček k nám: Miros , Chládek & Tintěra alias méněpráce, Kareta ..
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:25
Titulek: Teď se už nestaví
Autor: Jasan
42
jen se bourá. A co se nezbourá spadne samo. Přeměna krajiny do původního přírodního stavu po velkém třesku.
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:53
Titulek: Bez titulku
Autor: Pavla
30
155
Souhlasím s předešlým názorem.Nové byty od Fortexu jsou předražené.I v Olomouci se dá koupit byt v novostavbě levněji a v lepší kvalitě.
Reagovat
Datum: 14.12.2013 15:46
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Liliop
31
V Šumperku je větší kupní síla.
Reagovat