ZPRÁVY

Stavebnictví: místo oživení další prudký pád

10. prosince 2013, 08:00, Jaroslav Kropáč
Stavebnictví: místo oživení další prudký pád Okres - Ačkoli to ještě na začátku roku vypadalo, že stavebnictví už je v okrese zcela na dně, poslední data krajských statistiků předčila i ta nejhorší očekávání. Nejdůležitější ekonomické odvětví propadlo letos v okrese dvakrát hlouběji, než je celorepublikový průměr. Tedy ještě níže, než na počátku velké krize.

„Negativní vývoj zasáhl většinu krajů s tím, že zpomalení výstavby v Olomouckém kraji bylo oproti celorepublikovému průměru přibližně dvojnásobné. V úhrnu se počet zahájených bytů meziročně snížil o 14 procent, počet dokončených bytů se propadl dokonce o 22 procent,“ uvádí ve své zprávě Český statistický úřad v Olomouci. Z dalších informací vyplývá, že šumperský okres je ve výkonu stavebního průmyslu možná nejhorší v celém Olomouckém kraji. O poslední příčku se přetahuje s Jesenickem, kde není ekonomická situace o nic lepší.

Meziroční pokles zahájených bytů - 14%
Meziroční pokles dokončených bytů - 22%

Vyhlídky do budoucna? Mizerné

„Osobně odhaduji, že propad na Šumpersku bude ještě mnohem vyšší než těch dvaadvacet oficiálně uváděných procent. Stavba nových bytů tady prakticky ustala, lidé o ně nemají zájem. Špatné je, že ani výhled do dalších let nenaznačuje, že by se to mohlo zlepšit,“ řekl Týdnu obchodní ředitel stavební firmy Fortex - AGS Pavel Cygrýd. Většina z velkých i malých stavebních podniků prošla v minulých letech drastickým zeštíhlením. Některé musely kvůli nedostatku zakázek propustit zhruba polovinu svých zaměstnanců. „Nějakou naději vidím ve stavbě bytů pro seniory, ale jde o projekt, který se teprve rozbíhá. Může to přinést alespoň nějaké zakázky a práci,“ nastiňuje možnou šanci na oživení trhu Cygrýd.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.12.2013 16:21
Titulek: Bez titulku
Autor: novák
43
Tomu se musím smát,fortex taky neví,co si za ty namovitosti říct.
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:17
Titulek: V jiných regionech ne
Autor: Jarda
102
Protože jezdí užírat chlebíček k nám: Miros , Chládek & Tintěra alias méněpráce, Kareta ..
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:25
Titulek: Teď se už nestaví
Autor: Jasan
42
jen se bourá. A co se nezbourá spadne samo. Přeměna krajiny do původního přírodního stavu po velkém třesku.
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:53
Titulek: Bez titulku
Autor: Pavla
30
139
Souhlasím s předešlým názorem.Nové byty od Fortexu jsou předražené.I v Olomouci se dá koupit byt v novostavbě levněji a v lepší kvalitě.
Reagovat
Datum: 14.12.2013 15:46
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Liliop
29
V Šumperku je větší kupní síla.
Reagovat

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.