ZPRÁVY

Stavebnictví: místo oživení další prudký pád

10. prosince 2013, 08:00, Jaroslav Kropáč
Stavebnictví: místo oživení další prudký pád Okres - Ačkoli to ještě na začátku roku vypadalo, že stavebnictví už je v okrese zcela na dně, poslední data krajských statistiků předčila i ta nejhorší očekávání. Nejdůležitější ekonomické odvětví propadlo letos v okrese dvakrát hlouběji, než je celorepublikový průměr. Tedy ještě níže, než na počátku velké krize.

„Negativní vývoj zasáhl většinu krajů s tím, že zpomalení výstavby v Olomouckém kraji bylo oproti celorepublikovému průměru přibližně dvojnásobné. V úhrnu se počet zahájených bytů meziročně snížil o 14 procent, počet dokončených bytů se propadl dokonce o 22 procent,“ uvádí ve své zprávě Český statistický úřad v Olomouci. Z dalších informací vyplývá, že šumperský okres je ve výkonu stavebního průmyslu možná nejhorší v celém Olomouckém kraji. O poslední příčku se přetahuje s Jesenickem, kde není ekonomická situace o nic lepší.

Meziroční pokles zahájených bytů - 14%
Meziroční pokles dokončených bytů - 22%

Vyhlídky do budoucna? Mizerné

„Osobně odhaduji, že propad na Šumpersku bude ještě mnohem vyšší než těch dvaadvacet oficiálně uváděných procent. Stavba nových bytů tady prakticky ustala, lidé o ně nemají zájem. Špatné je, že ani výhled do dalších let nenaznačuje, že by se to mohlo zlepšit,“ řekl Týdnu obchodní ředitel stavební firmy Fortex - AGS Pavel Cygrýd. Většina z velkých i malých stavebních podniků prošla v minulých letech drastickým zeštíhlením. Některé musely kvůli nedostatku zakázek propustit zhruba polovinu svých zaměstnanců. „Nějakou naději vidím ve stavbě bytů pro seniory, ale jde o projekt, který se teprve rozbíhá. Může to přinést alespoň nějaké zakázky a práci,“ nastiňuje možnou šanci na oživení trhu Cygrýd.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.12.2013 16:21
Titulek: Bez titulku
Autor: novák
44
Tomu se musím smát,fortex taky neví,co si za ty namovitosti říct.
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:17
Titulek: V jiných regionech ne
Autor: Jarda
103
Protože jezdí užírat chlebíček k nám: Miros , Chládek & Tintěra alias méněpráce, Kareta ..
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:25
Titulek: Teď se už nestaví
Autor: Jasan
42
jen se bourá. A co se nezbourá spadne samo. Přeměna krajiny do původního přírodního stavu po velkém třesku.
Reagovat
Datum: 12.12.2013 08:53
Titulek: Bez titulku
Autor: Pavla
31
186
Souhlasím s předešlým názorem.Nové byty od Fortexu jsou předražené.I v Olomouci se dá koupit byt v novostavbě levněji a v lepší kvalitě.
Reagovat
Datum: 14.12.2013 15:46
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Liliop
31
V Šumperku je větší kupní síla.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.