ZPRÁVY

Stavební průmysl dál skomírá

20. února 2013, 00:00, ar
Šumperk – Ani minulý rok nepřinesl šumperskému okresu očekávané oživení stavebního průmyslu. Naopak, výstavba se ještě více snížila a novostaveb bylo dokonce nejméně za posledních patnáct let. Výkon ve stavebnictví je v regionu úzce spjat s nezaměstnaností, která dramaticky roste.
„Obvyklá praxe posledních let je taková, že jako zedníci chodíme vždycky na podzim na pracák. Bohužel stále více kolegů je v evidenci nuceno zůstat až do začátku léta,“ lamentuje nad současnou situací třiapadesátiletý Karel T. ze Šumperka.

Doby, kdy zednické řemeslo šlo na dračku, jsou zřejmě definitivně pryč. Dokládají to nejen sami řemeslníci, ale také statistici. V šumperském okrese vloni započala stavba pouze sto šedesáti bytů. Předloni to bylo více než dvě stě a například v roce 2004 firmy spustily realizaci čtyř set padesáti bytových jednotek. „Šumperský okres patří mezi regiony s nejnižším počtem zahájené výstavby bytů v kraji. Meziroční nárůst zažil pouze okres Prostějov a Jeseník,“ uvádí Český statistický úřad v Olomouci.

Problémy stavebního průmyslu zasáhly i do odborného školství. Po mnoha letech vloni v Šumperku neotevřeli tesařský obor a v sousedním Jeseníku zase museli pro nezájem zrušit výuku zednického řemesla.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.