ZPRÁVY

Stavební firmy míří jinam, okres strádá

25. listopadu 2014, 12:31, Jaroslav Kropáč
Stavební firmy míří jinam, okres strádá Okres - Výkon stavebního průmyslu se v Olomouckém kraji nepatrně zvýšil. Netýká se to však šumperského okresu, kde objem stavební výroby meziročně klesl. Zdejší firmy jezdí za zakázkami do sousedních regionů, kde jim zisky rostou.

 „Hodnota provedených prací v letošním roce je oproti loňsku o třicet procent vyšší. Většinu ze staveb však realizujeme mimo okres. Nedostatek stavebních zakázek na Šumpersku se projevuje dlouhodobě,“ řekl Týdnu ředitel stavební divize Fortex AGS Pavel Cygrýd. O čtvrtinu více nových bytů začaly firmy stavět na Olomoucku a Prostějovsku, v našem regionu počet nových staveb meziročně klesl, stejný trend lze pozorovat i v oblasti dokončených stavebních zakázek.

Chybí lidé i technika

Odsun stavebních firem mimo okres je patrný například při projektu kanalizace Vodohospodářských zařízení (VHZ) Šumperk. Nejdražší stavební akce v historii regionu, jejímž cílem je vybudovat a modernizovat kanalizaci v Šumperku, Hanušovicích, Lošticích, Zábřehu a Mohelnici, se s problémy potýká dlouhodobě. „Sehnat více bagrů nebo aut je tady skoro nemožné, všichni už mají nasmlouvány zakázky jinde, většinou mimo okres,“ svěřil se redakci jeden ze stavbyvedoucích, který si však do novin nepřál uvést svoje jméno.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.11.2014 20:19
Titulek: Nemůžou sehnat bagry a auta.
Autor: jimy
souhlas
9
nesouhlas
1
Ale určitě to nebude tím, že místní firmy mají zakázky jinde a nechtěly by dělat doma. Doporučuji podívat se na historii dodavatele stavby na www.justice.cz (jsou to veřejně dostupné informace)
Reagovat
Datum: 25.11.2014 21:44
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
souhlas
7
nesouhlas
2
Pane Kropáč, to jste vedle jako jedle... Ten anonymní stavař lže nebo neví. Do VHZ dodávají jenom vyvolení - kšefty dohadovali v roce 2008 a 2009 a zástupy poradců to kryjí dodneška přes místní šmejdy z politiky. Za ceny co teď nabízel IMOS a OHL ŽS, by místní firmy přišly na buben... Zbytek je divadýlko pro blbečky = občany.
Reagovat
Datum: 26.11.2014 09:28
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
souhlas
6
nesouhlas
1
Pan Kropáč se tváří jako investigativec a zpravodaj - přitom skočí na vějičku, aniž by o jejím pozadí a souvislostech trochu popřemýšlel. Takže pane Kropáči - ověřte si, kdy dodavatelé získali stavební zakázky (nápověda - x let zpět), co v rámci nabídky v zadávacím řízení přislíbili (nápověda - vlastní mechanizaci + pracovní sílu za hubičku) a v jakých termínech teď shánějí vykrytí svých neuvážených slibů (nápověda - včera bylo pozdě). Pane Kropáči - až budete mít tyto informace, tak si odpovězte na otázku - jako majitel stavební firmy nebo stavební mistr - čekal byste na to, že vás možná někdy někdo z OHL nebo IMOSU požádá o záskok s bagrem, nebo byste pro své zaměstnance zajišťoval stabilní práci měsíce, léta dopředu? Prosím - uvažujte, když pracujete na svých novinářských štěkách...
Reagovat
Datum: 1.12.2014 14:48
Titulek: bez titulku
Autor: Laďa
souhlas
1
nesouhlas
2
Děkuju, asi bych to lépe nenapsal. Vaše informace o Brožpraktikách mě až zarážejí.
Reagovat