ZPRÁVY

Stavba kanalizace přivádí podnikatele na mizinu

22. prosince 2014, 10:00, Jaroslav Kropáč
Stavba kanalizace přivádí podnikatele na mizinu Šumperk - Velké problémy mají někteří podnikatelé kvůli projektu stavby kanalizace v Šumperku. Asi nejdramatičtější situace je v Kozinově ulici, kde živnostníci přišli kvůli rozkopané ulici o tři čtvrtiny zákazníků. Ti se až do konce minulého týdne nebyli schopni rozblácenou silnicí k obchodům dostat. Vodohospodářská zařízení (VHZ) rozkopala ulici na téměř půl roku.

 „Je to hrůza. Dříve jsme v tuhle dobu měli o pětasedmdesát procent větší tržby, než letos. Ulice je tady rozbitá od konce prázdnin. Navíc už od jara byly rozkopané sousední ulice. Spoléhali jsme na to, že před Vánoci bude cesta spravená a lidi se vrátí, ale ještě minulý týden tady bylo po kotníky bahno," lamentuje nad ztrátovým koncem roku jedna z prodavaček. A další se přidává: „Cestu tady během posledního půl roku rozryli nejméně pětkrát, přitom tři chlapi pracovali a další čtyři se na ně koukali. "

Citelný odliv zákazníků zaznamenaly všechny obchody v Kozinově ulici od papírnictví, přes restauraci a sekáče až po prodejnu hodinářství. „Dneska už se tady alespoň dá projít. Jenomže pár dnů před koncem roku už nám to nepomůže. Doufám, že se to příští rok zlepší a lidi si sem znovu najdou cestu," dodává Radek Maixner z místního hodinářství.

Kompenzace nebudou

Část podnikatelů si na postup stavebních firem stěžovala na šumperské radnici, kde požadovali odškodnění. Neuspěli, projekt má totiž na starosti VHZ a ta jakékoli kompenzace odmítají. „Podnikatelské subjekty nemají ze zákona na odškodnění nárok. Opakované rozkopání silnice je při stavbě kanalizace běžný technologický postup. Cestu je kvůli napojení přípojek a provedení různých testů potřeba narušit nejméně třikrát,“ tvrdí manažer VHZ Aleš Miketa.

Stížnosti také v Zábřeze

Podobně jako v Šumperku se o zisky strachují živnostníci v Zábřeze, kterým zdlouhavé práce na rekonstrukci kanalizace odhánějí zákazníky. Během uplynulého roku řešila zábřežská radnice několik stížností obyvatel, kteří upozorňovali na příliš dlouhé uzavírky cest a rozkopané chodníky. Příští rok se může situace ještě zhoršit, bagry stavebních firem mají najet do samotného centra města.


Foto: jak

Kozinova ulice v Šumperku doplatila na stavbu kanalizace. Tamní obchody se kvůli rozkopané silnici potýkají s nedostatkem zákazníků a řeší existenční problémy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.12.2014 16:01
Titulek: Pomalost stavebních firem je skutečnost
Autor: Lubomír
171
191
Naprosto souhlasím s tou pomalostí prací stavebních firem. Koukal jsem na ně pravidelně, když kopali v Zábřehu u kasáren. Jak říká pán, na stavbě je deset lidí, ale práci předstírají tři. Zbytek je na střídačce (cigárko, kafíčko, pokec). Když se ti tři práci předstírající unaví, nastoupí trojka ze střídačky. A tak dokola. Pracovní doba je podle toho, jak se pánům chce.
Reagovat
Datum: 24.12.2014 13:11
Titulek: Bez titulku
Autor: Pavel
121
177
Typická komoušská demence když se nic neopravuje ta jsou lidi nasraní že se nic neděje když město začne konečně něco dělat tak všichni mrčej , ale to že se po té rekonstrukci budou delat novy chodníky to už ty lidi neviděj !!!! a ti dělníci za to přece nemužou oni maj nakej harmonogram a ten musí splnit to je problem te firmi ne jejich ! fakt přínosnej clanak nojo okurkova sezona vrcholí . jinak sori za pravopis ;)
Reagovat
Datum: 3.12.2015 15:50
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Marek
82
113
co to je za mimoně ? Jste vůbec ze Zábřeha ?
Reagovat
Datum: 7.12.2015 14:41
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: ČI-KU-LI
122
126
voliči KDU-čsl si libují jakého maňase zvolili a jak se jim hezky inhaluje prach a jezdí po Zábřehu. Za odměnu jim kariéristické prasátko nadělí zvýšení cen za vodu a stočné a jako bonus jim poděkuje za trpělivost. A babičky budou dojetím učurávat
.
Reagovat
Datum: 25.12.2014 13:03
Titulek: Bez titulku
Autor: František G.
souhlas
4
nesouhlas
0
Článek podle mě nekritizuje dělníky, ale harmonogramy prací a plánování rekonstrukce. I přes ohledy na technologické postupy a to, že se možná čeká na další zasiťování atd. tak rozkopané centrum města od dubna do prosince a pořád není hotovo? Pardon to není normální. To že budou nový chodníky je velmi hezké, ale není to argument, proč jsou Kozinova ulice a okolní ulice rozbité už skoro rok!!!! Podle mého mínění je problém, že Šumperk nemá ve vedení VHZ silného zástupce. Od manažera projektu rekontrukce kanalizace a faktického šéfa celé VHZ Aleše Mikety z Mohelnice je naivní čekat, že bude brát ohledy na zájmy Šumperka
Reagovat
Datum: 28.12.2014 23:03
Titulek: Bez titulku
Autor: Ondra L.
155
198
Miketa? Co vy chcete od prospěchářského kšeftaře s ojetinami? Blázni asi ještě nevymřeli ale spíš jde o pořádný peníze.
Reagovat