ZPRAVODAJSTVÍ

Statistici shrnuli rok 2018: Platy rostly, chudoba ohrožuje hlavně seniory

26. března 2019, 11:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Téměř o devět procent narostly vloni platy v šumperském okrese. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Zhruba deset procent lidí ale pociťuje příjmovou chudobu a má problém s výplatou vyjít.

 „Podle předběžných výsledků vzrostla v Olomouckém kraji v roce 2018 průměrná hrubá měsíční mzda ve srovnání s rokem 2017 o 8,8  procenta na hodnotu 28 705 korun,“ uvádí Český statistický úřad v Olomouci.
Platy rostly státním zaměstnancům i v soukromých firmách. Společně s tím také klesala nezaměstnanost, která se už několik měsíců pohybuje na historických minimech.

Chudoba na deseti procentech

Přehnané nadšení z rostoucích mezd ale není na místě. Na průměrnou mzdu totiž nedosáhnou zhruba dvě třetiny pracujících. Dokládají to také nabídky zaměstnavatelů na šumperském úřadu práce. Obsluze CNC strojů, administrativním pracovnicím nebo svářečům nabízí některé firmy dvacet tisíc hrubého.
Chudobou je podle ČSÚ ohroženo kolem deseti procent obyvatelstva. „Problémy vyjít s příjmy mají převážně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, “ uvedla tisková mluvčí ČSÚ Petra Báčová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.