ZPRAVODAJSTVÍ

Statistici shrnuli rok 2018: Platy rostly, chudoba ohrožuje hlavně seniory

26. března 2019, 11:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Téměř o devět procent narostly vloni platy v šumperském okrese. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Zhruba deset procent lidí ale pociťuje příjmovou chudobu a má problém s výplatou vyjít.

 „Podle předběžných výsledků vzrostla v Olomouckém kraji v roce 2018 průměrná hrubá měsíční mzda ve srovnání s rokem 2017 o 8,8  procenta na hodnotu 28 705 korun,“ uvádí Český statistický úřad v Olomouci.
Platy rostly státním zaměstnancům i v soukromých firmách. Společně s tím také klesala nezaměstnanost, která se už několik měsíců pohybuje na historických minimech.

Chudoba na deseti procentech

Přehnané nadšení z rostoucích mezd ale není na místě. Na průměrnou mzdu totiž nedosáhnou zhruba dvě třetiny pracujících. Dokládají to také nabídky zaměstnavatelů na šumperském úřadu práce. Obsluze CNC strojů, administrativním pracovnicím nebo svářečům nabízí některé firmy dvacet tisíc hrubého.
Chudobou je podle ČSÚ ohroženo kolem deseti procent obyvatelstva. „Problémy vyjít s příjmy mají převážně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, “ uvedla tisková mluvčí ČSÚ Petra Báčová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.