ZPRAVODAJSTVÍ

Statistici shrnuli rok 2018: Platy rostly, chudoba ohrožuje hlavně seniory

26. března 2019, 11:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Téměř o devět procent narostly vloni platy v šumperském okrese. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Zhruba deset procent lidí ale pociťuje příjmovou chudobu a má problém s výplatou vyjít.

 „Podle předběžných výsledků vzrostla v Olomouckém kraji v roce 2018 průměrná hrubá měsíční mzda ve srovnání s rokem 2017 o 8,8  procenta na hodnotu 28 705 korun,“ uvádí Český statistický úřad v Olomouci.
Platy rostly státním zaměstnancům i v soukromých firmách. Společně s tím také klesala nezaměstnanost, která se už několik měsíců pohybuje na historických minimech.

Chudoba na deseti procentech

Přehnané nadšení z rostoucích mezd ale není na místě. Na průměrnou mzdu totiž nedosáhnou zhruba dvě třetiny pracujících. Dokládají to také nabídky zaměstnavatelů na šumperském úřadu práce. Obsluze CNC strojů, administrativním pracovnicím nebo svářečům nabízí některé firmy dvacet tisíc hrubého.
Chudobou je podle ČSÚ ohroženo kolem deseti procent obyvatelstva. „Problémy vyjít s příjmy mají převážně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, “ uvedla tisková mluvčí ČSÚ Petra Báčová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.