ZPRAVODAJSTVÍ

Statistici shrnuli rok 2018: Platy rostly, chudoba ohrožuje hlavně seniory

26. března 2019, 11:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Téměř o devět procent narostly vloni platy v šumperském okrese. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Zhruba deset procent lidí ale pociťuje příjmovou chudobu a má problém s výplatou vyjít.

 „Podle předběžných výsledků vzrostla v Olomouckém kraji v roce 2018 průměrná hrubá měsíční mzda ve srovnání s rokem 2017 o 8,8  procenta na hodnotu 28 705 korun,“ uvádí Český statistický úřad v Olomouci.
Platy rostly státním zaměstnancům i v soukromých firmách. Společně s tím také klesala nezaměstnanost, která se už několik měsíců pohybuje na historických minimech.

Chudoba na deseti procentech

Přehnané nadšení z rostoucích mezd ale není na místě. Na průměrnou mzdu totiž nedosáhnou zhruba dvě třetiny pracujících. Dokládají to také nabídky zaměstnavatelů na šumperském úřadu práce. Obsluze CNC strojů, administrativním pracovnicím nebo svářečům nabízí některé firmy dvacet tisíc hrubého.
Chudobou je podle ČSÚ ohroženo kolem deseti procent obyvatelstva. „Problémy vyjít s příjmy mají převážně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, “ uvedla tisková mluvčí ČSÚ Petra Báčová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.