ZPRÁVY

Stát naštval malé obce

10. února 2015, 00:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Až dosud musely obce povinně třídit jen plast, sklo a papír. Od nového roku jim však zákon ukládá separovat také zelený odpad a železo. Starostové malých vesnic, kde nefungují sběrné dvory, proto musí nakupovat kontejnery na železo a bioodpad, o kterých už předem ví, že je nikdo nebude využívat.

  „Považuji to za zbytečnou zátěž. Před časem jsme tady kontejner na železný odpad zkoušeli využít, ale zájem lidí byl minimální. Ceny za výkup železa jsou poměrně vysoké, takže každý si železo raději prodá, než aby ho do kontejneru dával zadarmo,“ vysvětluje starosta Police Pavel Polách. Povinnost zajistit sběr železného a zeleného odpadu bude kontrolovat Česká inspekce životního prostředí. Za porušení nového nařízení hrozí obcím pokuta až jeden milión korun. „Rozhodně se však nechystáme ihned aktivně provádět kontroly plnění této vyhlášky, jiná situace nastane v případě přijetí podnětu k provedení takové kontroly,“ řekl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Zlatý důl pro zloděje

Zatímco ochota lidí bezplatně odevzdávat železo pravděpodobně nebude vysoká, velmi aktivní mohou být zloději kovů. Těm shromažďování starého šrotu ve veřejně přístupných kontejnerech značně ulehčí práci. „Dovedu si představit, že pokud už někdo něco do nádoby na třídění kovů hodí, dlouho se to tam neohřeje. Ani bych se nedivil, kdyby se kradly i samotné kontejnery,“ dodává úředník z malé obce u Šumperka, který si však nepřál uvést svoje jméno.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.2.2015 10:39
Titulek: No konečně!!!!!!
Autor: Kakamila
67
Obce na jedné straně brečí,že platí nehoráznou cenu za svoz komunálního odpadu a když už by se mělo třídit,tak je to problém.......O plechovky v kontejneru nebude mít nikdo zájem.......a nebude to dlouho trvat a do šrotu jen "zadarmo"....tak jak je to už na Slovensku!
Reagovat
Datum: 11.2.2015 14:44
Titulek: Re: No konečně!!!!!!
Autor: Dušan
70
A pak bude u nás jako na Slovensku jízdné pro seniory ve vlacích zdarma. A v Šumperku budou autobusy pro seniory zdarma do všech pásem. Mezitím bude Kakamila v důchodu a bude se jí to hodit.
Reagovat
Datum: 11.2.2015 14:39
Titulek: Nakonec se při dobré vůli
Autor: Pošukin-blafkin
62
dá ukrást celý kontejner a odvézt do šrotu.
Reagovat
Datum: 11.2.2015 20:47
Titulek: Zase plácnutí vedle
Autor: Jarda
59
To se p. Kropáč ani neobtěžoval zjistit situaci ohledně nádob na bioodpad, některé obce je již používaly před platností zákona. Soudě dle poměrů v naší obci, v období vegetačního neklidu jsou pěkně natřískané a sehnat prázdnou představuje velký kumšt.
Reagovat
Datum: 12.2.2015 08:02
Titulek: Re: Zase plácnutí vedle
Autor: Valda
65
Pan Kropáč je velmi často vedle, ale nyní ne. Zato vy by jste mohl lépe číst, píše zejména o kovu.
Reagovat