ZPRÁVY

Staré Město zakázalo hazard

3. března 2015, 12:00, Jaroslav Kropáč
Staré Město - První obcí v okrese, která plošně zakázala provozovat hazard, je Staré Město. Příslušnou vyhlášku schválili na svém posledním zasedání tamní zastupitelé. Předcházela tomu veřejná diskuze i petice občanů, kteří na nešvary spojené s hazardem poukazovali. Nařízení začne platit od prvního ledna příštího roku.

 S omezením hazardu sice počítá od roku 2016 stát, ale podle předběžných odhadů má připravované omezení postihnout jen zhruba dvacet procent současných heren. Právě z toho důvodu se radnice ve Starém Městě rozhodla zakázat herní přístroje vlastní vyhláškou. „Lidé si zde na herny stěžují opakovaně, dokonce sepsali petici, takže město muselo na tyto požadavky nějak reagovat,“ vysvětluje starosta Starého Města Jiří Kamp. Se zásadním snížením příjmů do městského rozpočtu vedení města nepočítá. Část peněz, které musí provozovatelé hazardu do obecních pokladen odvádět, dokáže radnice patrně nahradit z jiných zdrojů.

Kdo se připojí?

K částečné regulaci hazardu přistoupili vloni radní v Mohelnici, kde zakázali reklamu na herny a sázkové hry. Omezení nebo přímo zákaz heren slibovala i většina politických stran kandidujících v posledních volbách do zastupitelstva v Šumperku. „Zatím takový návrh na jednání zastupitelstva předložen nebyl, a co vím, nepočítá se s ním ani na březen,“ řekl Týdnu tajemník šumperské radnice Petr Holub. Okresní město se obává, že plošný zákaz heren by radnici připravil o desítky miliónů korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.3.2015 14:53
Titulek: V Šumperku hazard zakázat nelze.
Autor: ŠAMAN
105
110
Nebyly by peníze na údržbu městských hradeb, jednoho veřejného záchodku, sociální služby, poradenství a na různé sociální dávky. Kromě toho by stagnoval exekutorský průmysl a navazující služby pro občany a rodiny zabývající se gamblerským koníčkem. Bylo by to omezení sportovní a kulturní činnosti. Občané by ztratili radost za života. Ještě že šumperští radní mají zdravý rozum.
Reagovat
Datum: 5.3.2015 08:26
Titulek: Re: V Šumperku hazard zakázat nelze.
Autor: Buzík
88
Jak mohl fungovat bez těchto komponenet předtotáčový režim není jasné. Asi bylo víc funkčních fabrik atp.
Dnešní stát žije z výnosu neovládnutých lidských slabostí občanů, turistiky a jedné automobilky.
Reagovat
Datum: 5.3.2015 08:49
Titulek: Re: V Šumperku hazard zakázat nelze.
Autor: kinderman
89
A kdy že to byl přesně ten "předtotáčový režim"? Poválečná léta 1946/47, nebo rovnou celá první republika (1918- 1938)? To bylo těch funkčních fabrik opravdu daleko víc aneb Před totáčem, za totáčem, nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát.
Reagovat
Datum: 5.3.2015 09:00
Titulek: Re: V Šumperku hazard zakázat nelze.
Autor: Bazalka
95
Pojmy dostávají s časem nový význam. Posouvají se v čase. Nový Totáčový režim je režim posametový. Všechno se vyvíjí, všechno se mění. Dnes je zde totalita politiků ovládaných lobisty. Zprostředkovaně vládnou boháči i přes vlastnictví mediíí atp. Z historie: je to něco jako nové nevolnictví, které následovalo po původním prvním nevolnictví.
Reagovat
Datum: 5.3.2015 09:57
Titulek: První vlaštovka se objevila
Autor: Anonym
108
První vlaštovkou o rušení hazardu v Šumperku je uzavření podniku na ul. Gen. Svobody / pod prodejnou Trafika/.
Chtělo by to nejen zrušit hazard, ale zajistit i pořádek ve městě. Hlavní třída / a nejen ona/ se stává smetištěm. Pro místní obyvatele je ostudou, když vedou návštěvu prohlédnout si město a ulice i travnatá prostranství jsou plná odpadků.
Dalším problémem, který by se měl řešit a pokutovat jej, jsou psi bez vodítka. Myslím si, že bezohlední majitelé psů, kteří si myslí, že jejich mazlíček může všechno / vykálet se, kde se mu zachce, olizovat kolemjdoucí a pod. / a nerespektují vyhlášku města by měli být finančně postiženi.
Reagovat
Datum: 5.3.2015 12:36
Titulek: Jde se na to úplně blbě
Autor: pa.ad
93
175
Je to, jako by se zakázalo člověku poškrábat když ho něco svědí. Herny by měly provozovat města a obce samy. Co se z automatů vybere, to se pak zpětně vyplatí na dávkách a můžou přijít hráči znovu. Ne hraní ale živnost založená na slabosti druhých je to nemorální co tady smrdí. A ať si třeba provozovatelé heren puknou vzteky.
Reagovat
Datum: 6.3.2015 07:48
Titulek: herny
Autor: laďa
112
155
Starému Městu fandím. Kéž by totéž pochopilo i naše zastupitelstvo. Je smutné, že peníze z heren jsou v našem rozpočtu. Za to by se radnice měla stydět. Třeba jim úplně chybí centrální mozek.
Reagovat
Datum: 6.3.2015 08:30
Titulek: Re: herny
Autor: Jitka
141
Starosta a radní nemají ani špetku empatie, aby se vcítili do situace gamblerů a jejich rodin. Naprosto vypreparovaný smysl pro odpovědnost, morálku atd. Jen hrabat na ůkor nestěstí občanů. Taková sprosťárna se v Šumperku nikdy za celou historii Šumperka neprovozovala, aby město žilo z neštěstí jiných.
Reagovat
Datum: 6.3.2015 10:27
Titulek: Re: herny
Autor: Smyl Flek z Nohavic
101
Nojo, když on náš pan starosta už dosti načuchnul tou státní politikou. A na státní úrovni je toto normální. Podívejte se třeba kolik peněz získá stát z prodeje cigaret. A jaký mají cigarety účel / smysl / přínos? Vůbec žádný - jen likvidují zdraví lidí a tahají z lidí peníze, které si potom rozdělí tabákové firmy se státem. A nikomu nepřijde divný, že stát takhle defacto prodává zdraví svých občanů a získává tak těžký prachy.
Reagovat
Datum: 19.3.2015 00:36
Titulek: Bez titulku
Autor: Bluth
107
a jak se, mílí zastupitelé, my feťáci máme zabavit???
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).