ZPRÁVY

Stanislava Beštová: „Agropodnikání dnes už není jen o práci v gumákách a s vidlemi.“ROZHOVOR

16. prosince 2014, 17:32, Hana Písková
Šumperk - Ředitelkou Střední odborné školy v Šumperku je šestý rok. Deset let předtím tu působila jako učitelka matematiky. Zástupce mojí generace se při vstupu do její školy ocitne v jiném světě. Klasické učebnice, vyjma jazykových, tu nemají. Všechno už běží v digitální formě. Notebooky, tablety, dataprojektory a wi-fi připojení je samozřejmostí. V novém roce budou moci rodiče díky počítači sledovat, zda jejich potomek do školy skutečně dorazil a je v pořádku. Stanislava Beštová chce, aby škola šla s dobou, zároveň vás odzbrojí jasnou vizí, že lidskost, slušnost, komunikace mezi lidmi a spolupráce je na prvním místě.

 
Vaší škole nikdo v Šumperku neřekne jinak než zemědělka. Zemědělská je jen ulice, na které sídlíte, ale v názvu už vlastně zemědělství nenajdeme. Proč?
Jsme Střední odborná škola Šumperk a máme víc oborů, tak proto. Po 90. roce zemědělství u nás totálně upadlo a můj předchůdce pan inženýr Diviš měl tehdy správné tendence utvořit nové obory, ze kterých vzejdou absolventi, kteří budou na trhu práce úspěšní. V dnešní době u nás můžete studovat cestovní ruch nebo cestovní ruch se zaměřením na hotelový provoz, ekologii a životní prostředí, agropodnikání a dálkově také veřejnosprávní činnost.

Takže u zemědělství, tedy agropodnikání jste přece jen zůstali?
V tomto oboru máme dlouholetou tradici od roku 1867 a byla by škoda ji rušit. Nabízíme klasické agropodnikání, ovšem s inovativními prvky, zaměřené na ekologické zemědělství, na podnikání v tomto oboru. Ve školních předmětech se studenti učí například i to, jak provozovat penzión nebo chovat koně.

Do jaké míry jeví mladá generace zájem o agropodnikání?
Zájem se začíná zvyšovat. Musím říct, že s propagací zemědělství nám pomáhá i stát. Uvědomuje si, že starší pracovníci odcházejí do důchodu a do zemědělství je potřeba přivést novou generaci. Podporují nás i firmy, díky kterým mají studenti možnost vidět dnešní moderní zemědělství. Zjišťují, že už to není jen o práci v gumákách s vidlemi, ale že je to o strojích, technice, nových poznatcích, výzkumu, vývoji. Vidí, že zemědělství je i šlechtění a získávání nových druhů plodin.

Předpokládám, že nejlákavějším oborem bude ale asi přesto cestovní ruch.
Abych byla přesná, obor agropodnikání i atraktivní obor ekologie a životní prostředí se nám daří každý rok úspěšně naplňovat. Ale máte pravdu, cestovní ruch láká mladé lidi nejvíc. Zajímavá je pro ně i praxe, kdy mezi třetím a čtvrtým ročníkem odjíždějí na tři až čtyři měsíce přímo do provozu zahraničních hotelů.

Do kterých zemí se vydávají a jak taková praxe probíhá?
Vyzkoušejí si nejrůznější práce a získají spoustu dovedností. Pracují na recepci, jako pokojské, roznášejí jídlo i nápoje, míchají nápoje, fungují i jako animátoři. Vracejí se k nám jako úplně jiní lidé se zkušenostmi z praxe. Zatím studenti jezdí do Řecka na ostrovy Kréta, Rhodos a Kos. Jednáme se Španělskem, Mallorcou a nabízí se nám i Německo, takže chceme tuto praxi rozšířit do více států Evropy.

Díky praxi v zahraničí si mají studenti možnost ověřit i jazykové znalosti. Slyšela jsem, že výuka jazyků je u vás na vysoké úrovni, jedna z vašich učitelek získala i titul Pedagog Olomouckého kraje, je to pravda?
Ano. To ocenění získala naše učitelka Eva Kostecká, která je navíc z roku 2008 nejlepší učitelkou anglického jazyka. Díky Fulbrightově nadaci pobývala s celou rodinou rok v Salt Lake City. Musím dodat, že všechny naše angličtinářky prošly západními státy a různými stážemi v anglicky mluvících zemích. Kvalitní máme i tři učitelky němčiny a v naší škole vyučuje i rodilá Ukrajinka, absolventka Doněcké univerzity, oboru francouzština – angličtina, která studenty učí nejen anglický jazyk, ale i ruský. Snažíme se odborně vyučovat i nepovinné jazyky jako je španělština.

Spousta středoškoláků dnes po dokončení školy míří na úřad práce nebo v našem regionu pracují jako levné pracovní síly v supermarketech. Jak se daří uplatňovat vašim absolventům v praxi?
Šikovní studenti z oborů ekologie a životní prostředí a agropodnikání většinou pokračují na vysokých školách, většinou jsou to zemědělky. Dnes vysoké školy nabízejí i ekologii se zaměřením na různé obory, například olomoucká univerzita. Co se týká absolventů z cestovního ruchu, tak jich spousta jde na vysoké školy, ať už humanitního zaměření, na právnické nebo pedagogické fakulty. Díky dobré jazykové průpravě se ale ani ti, kteří nepokračují ve studiu, neztratí. Děvčata často odjíždějí pracovat do Anglie jako au-pair, chlapci si nacházejí nejrůznější zaměstnání ve státech Evropy.

Potom, co jste řekla, je asi zbytečné se ptát, čím je podle vás vaše škola výjimečná?
Na to vám odpovím rychle. Tím, že je víceoborová. Když k nám jdou děti v patnácti letech, vlastně často nevědí, co chtějí dělat. A po pár měsících třeba zjistí, že jim cestovní ruch nesedí, že by se chtěly raději věnovat zvířatům, tak mají možnost v rámci naší školy přejít na jiný obor. To mají právě naši studenti rádi, že je tu ta prostupnost. Pro rodiče je zajímavé například i to, že naši studenti oboru agropodnikání získají řidičský průkaz na automobil i traktor v rámci studia zdarma. A dobrou značku nám dělá také to, že naše škola získala už podruhé celorepublikový titul Škola udržitelného rozvoje 1. stupně. Z toho máme radost.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.12.2014 18:41
Titulek: Naše Stánička
Autor: Find
184
131
Nádhera, káže vodu, pije víno. Viz. ....zároveň vás odzbrojí jasnou vizí, že lidskost, slušnost, komunikace mezi lidmi a spolupráce je na prvním místě. A to právě u paní ředitelky chybí!
Reagovat
Datum: 19.12.2014 12:27
Titulek: Re: Naše Stánička
Autor: Áno-nym
159
130
Škoda, že v rozhovoru není nic o tom, jak ze školy vyštípala všechny schopně kantory a nechala si tam podlézavé patolízaly. O dřívejším zničení arboreta a naučné stezky rovněž ani slovo...
Reagovat
Datum: 20.12.2014 18:44
Titulek: Re: Naše Stánička
Autor: bývalý student
158
137
Milá Stáničko, lhát a chlubit se cizím peřím před novináři umí každý. Stačí si ale otevřít webovky a přečíst si výroční zprávy a je chytrému zřejmé, že od roku 2010, kdy byli odejití schopní učitelé, škola stagnuje, obory ekologické a zemědělské nejsou naplňovány a s průměrnou známkou z matematiky na maturitní zkoušce 4,3 asi mnoho šancí na dostudování vysoké školy tito talenti šumperské zemědělky taky nemají. Digitální technologie a 4 interaktivní tabule jsou sice krásná věc, ale kvalitní a zapálené učitele, kteří tuto školu proslavili a jsou původci všech těch citovaných ocenění a titulů, samozřejmě nenahradí...
Reagovat
Datum: 20.12.2014 19:10
Titulek: odejití
Autor: anonym
127
140
Ozývají se odejití ? Chtěli, aby bez nich škola padla ? Tak teď budou anonymně reagovat na článek....
Reagovat
Datum: 20.12.2014 19:16
Titulek: Re: odejití
Autor: bývalý student
129
134
Nepatřím k odejitým učitelům, ale je krásné, když paní ředitelka nebo její soukmenovci napadají anonymy a sami se nedokážou podepsat. Holt, potrefená husa zakejhala...
Reagovat