ZPRÁVY

Stanislav Melichar: “Zájem mladých lidí o Komenského mě těší.“ROZHOVOR

3. září 2014, 00:00, Hana Písková
Stanislav Melichar: “Zájem mladých lidí o Komenského mě těší.“ Šumperk - V minulém týdnu nastoupila do škol většina učitelů, aby 1. září mohli úspěšně odstartovat nový školní rok. Mezi nimi i Stanislav Melichar, zástupce ředitele Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Šumperku, pro kterého to bude třicátý rok pedagogické praxe. Když si s ním povídáte o škole a hlavně zážitkové pedagogice, poznáte, že ho jeho práce stále baví. Ve volném čase se vydává po stopách Jana Amose Komenského a svoje nadšení dokáže přenést i na studenty.

 Cítíte se po prázdninách odpočinutý?
Ano. Vyžívám se v zážitkových věcech. Nekonala se žádná pasivní dovolená. První týden o prázdninách jsme putovali po stopách Komenského, potom jsme se věnovali vnoučatům, a protože jsme se ženou vodáci, tradičně jsme se vydali na vodu, letos jsme sjížděli Ohři.

Po stopách učitele národů putujete se svou rodinou?
Moje paní se mnou také jezdí, i náš pes, ale jezdíme s celou partou, která se dala dohromady před pár lety na jedné akci Prázdninové školy Lipnice. V roce 2007 jsme se tam účastnili kurzu, který nesl název Déjá vu a spočíval v tom, že chtěl zaktivizovat lidi staršího věku. Bylo to strhující a zajímavé a od té doby se s těmito přáteli setkáváme několikrát do roka. Jezdíme na kola, na běžky a na hory. Přemýšleli jsme nad tím, že bychom našim setkáním chtěli dát nějaký rámec, aby to nebyly jen náhodné srazy. A do toho přišel jeden krásný zážitek, kdy jsme se v Koutech nad Desnou setkali na semináři rétoriky s Alfrédem Strejčkem a Štěpánem Rakem. Teprve tam jsem zjistil, že vytvořili pořad Vivat Comenius, za který dostali cenu Unesco. A když tam padaly citace z Komenského, říkal jsem si, že by stálo za to podívat se, co z Komenského tu zůstalo do dneška. Jak se v dnešní společnosti stále projevuje to, že tady Komenský žil a něco vytvořil. Jeho myšlenky jsou stále aktuální.

Za památkou Komenského jezdí lidé do Přerova, Uherského Brodu nebo Komni. Vy jste začali pátrat po jeho stopách na Šumpersku.
Ano, začali jsme se o to zajímat a nešli jsme jenom po takových těch muzejních záležitostech. Protože to byl českobratrský biskup, chtěli jsme se dostat k českobratrské komunitě. Nakonec z toho vzešly velmi zajímavé informace, ale to by bylo na dlouhé povídání. Z pohledu muzejních pracovníků je to zcela nezajímavé, stavíme hodně na domněnkách. Ale vzhledem k tomu, že první manželka Komenského Magdaléna Vizovská byla ze Zábřeha a Komenský se ukrýval na panství Žerotínů a třeba na Bludovečku v jeho době fungovala českobratrská modlitebna, je zřejmé, že na Šumpersku pobýval. Jen nevíme přesně kde, chybí materiály, které by to dokumentovaly. Myslím, že ale i tak má smysl dávat si dohromady různé historické souvislosti a přemýšlet o našich předcích.

Slyšela jsem, že se vám podařilo svým nadšením pro Komenského nakazit i studenty.
Někteří z nich se loni na podzim rozhodli, že zkusí zapátrat, co z Komenského se dá objevit tady na Šumpersku. Získali zajímavé informace a vznikla celá práce, kterou uplatnili ve studentské odborné činnosti. Dokonce si k tomu tématu vytvořili webové stránky. V současnosti i připravují leták s tím, co je možné v souvislosti s Komenským v našem kraji vidět. Chtějí ho dát do šumperského informačního centra, aby byl k dispozici lidem, kteří chtějí poznat Šumpersko zase z jiného pohledu. Přiznávám, že ten zájem mladých o Komenského mě těší.

Stejně to vypadá, že jste si od pedagogiky o prázdninách moc neodpočinul.
Naopak. To mě osvěžilo. Když si promítnete myšlenky Komenského do současné školy, tak člověk dostane odpověď na spoustu problémů, které se řeší a nedořeší. To je velice inspirativní.

Když nad tím Komenským přemýšlíte, která jeho hlavní myšlenka v tom dnešním systému chybí, na co zapomínáme?
Na zážitky. Pro žáky je nejhorší frontální výuka, ve které si mají něco zapisovat a potom se to učit nazpaměť. Proto mě zajímá zážitková pedagogika. Škola to dnes nemá jednoduché, je tu velká konkurence. Dáváme si za úkol nejen, aby hodiny byly poučné, ale taky zábavné. A té zábavy je v okolí tolik, že máme velký problém, abychom zaujali. Ale kdykoli se ve škole podaří zážitkový program, tak to žáci určitě berou.

Je něco, co byste chtěl ještě do učitelského důchodu zvládnout, nebo jste spokojený?
Celkově spokojený asi ne. Pořád je dost prostoru na to, aby ta výuka byla zajímavější a zajímavější, aby škola získala na prestiži, ne v tom smyslu budování dobrého jména ve městě nebo v konkurenci, ale především u studentů. Je to o hledání nových cest, jak ty mladé ke vzdělání přitáhnout.

Na co se v tomto školním roce těšíte?
Ten rok běží strašně rychle a každý měsíc se děje něco zajímavého. Teď se chystáme na seznamovací týden s novými studenty prvního ročníku, v září tu bude Viktor – oceňování nejlepších studentů za uplynulý rok. V říjnu nás čeká slavnostní přijímání nových studentů prvního ročníku do školy, říkáme tomu Respondeo. Po celý rok je to jedna akce za druhou. Co mě těší, je vědomí, že když studenti projeví skutečný zájem, naše škola je schopná pro ně opravdu hodně udělat. Absolvovat celý ten školní rok je jeden hezký zážitek, když se to podaří ve zdraví a bez průšvihu.


Foto: Hana Písková

Pedagog Stanislav Melichar ve volných chvílích pátrá po stopách J. A. Komenského na Šumpersku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.