SPORT

Štafeta orientačních běžců „sklidila brambory“, s pomocí Vojtěcha Krále měla na světovou medaili

12. července 2017, 18:00, Petr Fišer
Štafeta orientačních běžců „sklidila brambory“, s pomocí Vojtěcha Krále měla na světovou medaili Estonsko - Patří mezi nejkvalitnější orientační běžce planety. Vojtěch Král ze Šumperka o tom všechny přesvědčoval i na mistrovství světa v Estonsku. Ve sprintových štafetách přispěl k historicky nejvýraznějšímu umístění České republiky v dané disciplíně, k bronzovému zápisu snaživého kvarteta scházelo 21 vteřin.

 Závod se odehrával ve dvou odlišných oblastech. Jednou byl park se strmými svahy, dlouhými údolími, zalesněnou plochou a starými zříceninami hradů. Druhou malebné staré město s mnoha uličkami. Dramatická přetahovaná nabídla řadu zvratů.
Král se představil na třetím úseku, kde zpočátku tvořil vedoucí tříčlennou skupinu společně s Britem Jonesem a Švédem Leanderssonem. Čtvrtý Hubmann ze Švýcarska ztrácel dvacet sekund a postupně se dotahoval.
Velké věci se děly v lesní části. Zatímco Švéd našel svou kontrolu brzy, zbývající trio chybovalo. Nejdříve se vzpamatoval český reprezentant, jenž pozici štafetového týmu oproti původnímu postavení o jednu příčku vylepšil. Malá země uprostřed Evropy měla zaděláno na stříbrný triumf!
Udrží se Denisa Kosová na medailovém místě, nebo ji závodnice světové špičky o minutu doběhnou? I když se snažila a vydala ze sebe maximum, tréninkový výpadek způsobený zraněním se na ní projevil. Zlato získalo Švédsko, o necelou půlminutu zpět zůstali obhájci titulu Dánové a o dalších 25 sekund zaostalo Švýcarsko. Na Čechy v sestavě Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Denisa Kosová zbyly nepopulární „brambory“. „Rozhodující volba byla na 14. kontrolu, kde jsem ztratil Jonase Leanderssona. Šel jsem moc dolů a začal zmatkovat. Potom mi došlo, kde jsem a běžel si svoje. Závod to byl pěkný, náročný a hlavně fyzicky brutální,“ ohlédl se zpátky Král.
Medaile se rozdávaly i ve sprintu jednotlivců. Člen šumperské Severky si vedl výborně a do cíle přispěchal v šestém nejrychlejším čase. Navázal tím na stejné umístění z loňského mistrovství ve Švédsku.
Na estonské půdě se pustil do ošidného boje jako první z favoritů. Úvod měl v porovnání s absolutní elitou trochu pomalejší, ale postupně se zlepšoval. Od vítězného Hubmanna ho dělilo devatenáct vteřin. „Jsem velice spokojený. Po včerejšku, kdy jsem sotva postoupil z kvalifikace, se mi nestartovalo úplně lehce. Pomohly mi rozhovory s našimi trenéry, začal jsem si víc věřit. Podařilo se mi udržet nervy na uzdě, takže jsem začátek proběhl v klidu a pod kontrolou. Kromě toho, že jsem nejspíš pokazil jednu zásadní volbu po výměně mapy, jsem většinu postupů zvolil dobře,“ popisoval svoje počínání na trati. „Pár maličkých zaváhání tam bylo, napočítal bych to na šest, sedm, osm vteřin maximálně. Udělal jsem pár kroků jedním směrem a pak to změnil, takže nic velkého," dodal osmadvacetiletý orientační běžec.
 

Vojtěch Král je v lesním terénu jako doma.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).