KULTURA

Spisovatel Vladimír Kőrner oslaví v Zábřehu osmdesátiny. Poblahopřát mu přijede Cibulková nebo Bareš, kino uvede filmové návraty

9. října 2019, 18:00, Vladimíra Bartoňová
Spisovatel Vladimír Kőrner oslaví v Zábřehu osmdesátiny.  Poblahopřát mu přijede Cibulková nebo Bareš, kino uvede filmové návraty Zábřeh – Jeden z nejvýraznějších tvůrců české literatury a filmových scenáristů druhé poloviny minulého století, držitel řady prestižních ocenění a také čestný občan města Zábřeha Vladimír Kőrner oslaví v sobotu 12. října osmdesáté narozeniny. Na den jeho životního jubilea připravuje kulturní dům ve spolupráci s městem komponovaný pořad v kině Retro s názvem Pocta Vladimíru Kőrnerovi.

„Tvorba Vladimíra Kőrnera patří k tomu nejlepšímu z naší poválečné prózy i filmu. Zábřeh a česko - polské pomezí, kde strávil svoje dětství, vždy hrály zásadní roli v jeho literární i filmové tvorbě,“ uvedl starosta František John. „Je dobré si to připomenout,“ zvou pořadatelé na komponovaný pořad i promítání filmů, natočených podle jeho scénářů. Pod souhrnným názvem Filmové návraty Vladimíra Körnera jim zábřežské kino RETRO v říjnovém programu věnuje hned tři po sobě jdoucí středy. A právě mnohdy již dávno zapomenutá místa, která se objevují v autorových knihách a filmech připomene znalec severní Moravy, autor řady místopisných knih Miroslav Kobza.

Za jubilantem přijedou režisér i herci

Účast na besedě věnované Kőrnerovu jubileu přislíbily rovněž výrazné herecké osobnosti – Vilma Cibulková a Igor Bareš. „Vilma Cibulková hrála hned v několika filmech natočených podle Kőrnerových předloh a scénářů, asi nejzásadnější byla role Helgy ve filmovém dramatu Krev zmizelého. Igora Bareše si zase mnozí pamatují jako poručíka v divadelní adaptaci novely Zánik samoty Berhof, kterou nastudovalo šumperské divadlo v roce 2009,“ připomněl Zdeněk David z kulturního domu. Do Zábřehu rovněž přijede režisér Milan Cieslar, který podle Kőrnerových scénářů natočil cenami ověnčený snímek Pramen života, výpravnou historickou podívanou Krev zmizelého nebo televizní film Sněžná noc.

Vzpomínkový pořad v kině Retro má začátek v 18 hodin, vstupenku lze pořídit za symbolickou stokorunu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA PLES ZADARMO

Plesová sezóna je v plném proudu a všechny sály se plní nedočkavými tanečníky. Rej.cz nabízí možnost vyhrát dvě vstupenky pro dva výherce na Maškarní ples pro dospělé  do Kulturního domu v Bludově v pátek 25. ledna.  

Soutěžní otázka

Jaký je správný název bludovské rozhledny?

a) Brusinka
b) Vyhlídka Brusná
c) Na Brusné

Odpovědi posílejte do úterý 21. ledna jako e-mail na info@rej.cz ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA. O výhře budou dva vylosovaní výherci informováni e-malem.