KULTURA

ŠPeK Fest 2010 - Tomáš Klus: "V muzice jsem věčný laik"

14. června 2010, 00:00, rejdakce
Šumperk - Zpěvák roku 2009 Tomáš Klus, loňští držitelé ceny Anděl za Objev roku skupina Toxique, legendární kapela Mňága a Žďorp či slavná sourozenecká dvojice Hana a Petr Ulrychovi. Ti a mnozí další vystoupí na festivalu ŠPeK Fest, který se uskuteční v prostorách Pavlínina dvora 17. června 2010.
Rozhovor s Tomášem Klusem

Jak bys představil sám sebe tomu, kdo tvou hudbu nezná?
Jsem obyčejný kluk, co zpívá písničky s kytarou.

Někdy se ti říká "Maxa střihnutý Baumaxou". Co ty na to?
Mně to přijde spíš jako dobrej vtip. Myslím, že dělám něco mezi folkem, rockem a popem.

Z tvých písní, které jsou plné slovních hříček, je jasné, že si rád hraješ s češtinou.
Ano, to je pradva, češtinu zbožňuju, respektuju, obdivuju a ctím! Ale začínám od hračičkování ustupovat, na další desce to chci hodně omezit.

Proč?
Zjistil jsem, že tím leckdy trpí myšlenka. Písnička vznikne kvůli nějaké první pohnutce a ta se nesmí překrýt slovníma hříčkama.

Jsi při tvorbě textů jistější než při skládání muziky?
Stoprocentně. V muzice jsem věčný laik, mám rád jednoduchou hudbu a ve složitých aranžích bych se ztratil.

Jsi jedním z předních představitelů současné písničkářské scény. Jak vnímáš starší kolegy písničkáře?
Hodně mě mrzí, že naprostá většina generace velkých písničkářů z osmdesátých let po revoluci rezignovala, uzavřela se ke svému stálému publiku a přestala hovořit ke všem. I když třeba dneska už nemají sílu, či spíš chuť a odhodlání věci měnit, mají zkušenosti věci pojmenovat, a to je, myslím, pro mladé lidi jako já důležité.

Jak se cítíš jako sólista na velkých festivalových pódiích?
Pro mě, naprosto upřímně, je nejmilejší hraní v klubech. Připadá mi, že publikum nad sto lidí už „neobejmu“. Chtěl bych být poctivý ke každému, kdo si udělá čas a přijde.

To se tedy ani na šumperském Špek festu nebudeš cítit úplně ideálně...
Festivaly mají ale taky své kouzlo. Na koncert se fakt těším! Lidi na festivalech jsou obvykle nastartovaní od někoho před námi a víme, že po nás přijde taky nějaká pecka, takže nemusíme nic rozjíždět. A když lidi vidí, že jsme jenom dva, nečekají od nás žádnou řežbu a je to pro ně příjemná změna.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).