KULTURA

ŠPeK FEST - Pavlínin dvůr Open Air, 4. ročník

10. června 2009, 06:00, rejdakce
ŠPeK FEST - Pavlínin dvůr Open Air, 4. ročník Šumperk - Hudební festival v areálu Pavlínina dvora v Šumperku vznikl před čtyřmi lety a založil tak novou tradici „velkého hudebního festivalu pod širým nebem“, který má ve městě oživit letní kulturní nabídku nejen pro mladé hudební fanoušky, ale i posluchače středního věku.
Od počátku se festival vyznačuje originální mnohožánrovou dramaturgií. Diváci se tak setkávají s nečekanou fúzí účinkujících z opačných břehů hudebních vod, jejichž žánrové zařazení na festivalu mnohdy bere za své. Na příklad v loňském roce se na jevišti střídaly na první pohled nesmiřitelné žánry, jako byla duchovní vokální hudba (Spirituál Kvintet) s hardrockem (Daily News) nebo bluesrock (Buty, Blue effect) s hip-hopem (Chuck Norris Gang, Gipcy.cz).

Letos již pod novým názvem ŠPeK Fest (podle slangového názvu města Šumperka) se festival chystá programově rozmáchnout křídla a ve dvou dnech, 18. a 19. června, nabídne koncerty prvořadých hvězd.
 

Už zahajovací čtvrteční koncert přinese ojedinělou kompilaci hudebních směrů. Cimbálovka Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou vystoupí společně s orchestrem bubeníků Jumping Drums!

Hlavní, páteční program bude neméně zajímavý. Vedle stálice česko-slovenské populární hudby Mekyho Žbirky zazpívá pouze za doprovodu kytary a houslí Aneta Langerová. Tento unplugged koncert chystá mladá zpěvačka speciálně pro šumperský ŠPeK fest.

Dalším festivalovým „špekem“ bude koncertní show skupiny Prince Alfredo and the Varriors, jejíž frontmanem je nadaný muzikant - multiinstrumentalista, prvorozený syn královské rodiny v Kongu.
Jako silný magnet bude veřejnost lákat také funky-jazzový ansámbl J.A.R. s Danem Bártou a Romanem Holým. Na úvod festivalu vystoupí současný objev Charlie Straight z Třince, skupina, která „předskakovala“ na loňském turné slavných Kryštofů a která letos v lednu podepsala vydavatelskou smlouvu s gramofirmou Warner Music.

Nově zrekonstruovaný Pavlínin dvůr je prostor velmi vhodný pro pořádání této rozsáhlé hudební produkce. Uzavřené prostranství dává přehlídce jedinečnou atmosféru, kterou podtrhuje historická architektura muzejního areálu. Mohutné budovy Pavlínina dvora navíc pohlcují většinu hluku, takže akce neruší okolí, přestože se festival koná v centru města a zvučí jej nejmodernější PA technika.
 

O ÚČINKUJÍCÍCH:

HRADIŠŤAN
Cimbálová muzika Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou patří k nejznámějším moravským cimbálovým kapelám. Je ojedinělým hudebním tělesem s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož inspiračním zdrojem se stal folklór. Jiří Pavlica přivedl muziku Hradišťanu k nadžánrovému hudebnímu pojetí a představil ji v desítkách projektů vydaných na zvukových nosičích. Jedním z dalších zajímavých počinů Hradišťanu bude i vystoupení v Šumperku na ŠPeK Festu. Soubor zde vystoupí nejprve v samostatném bloku a poté i ve společném programu s orchestrem bubeníků Jumping Drums.

JUMPING DRUMS
Soubor založil profesionální bubeník a muzikoterapeut Ivo Batoušek v roce 2000 v Bruntálu. Dnes patří, zejména díky unikátnímu hudebnímu stylu s prvky "zenového bubnování" a dramaturgii jednotlivých koncertů, mezi evropskou špičku. Program Jumping Drums je strhující ukázkou autorských skladeb inspirovaných japonským národním souborem bubeníků KODO, ale i brazilskou, africkou, rockovou a taneční hudbou.

J.A.R.
Další úspěšný projekt multiinstrumentalisty Romana Holého, který se ve skupině J.A.R. obklopil špičkovými muzikanty - jako je Dan Bárta, Vrtulník Majkl Ví, Oto Klempíř a další. Skupina J.A.R. v Šumperku představí oblíbené hity jako například Bulháři, ale i úspěšné singly Superpéro a Doufám z loňské novinky Armáda Špásu.

MEKY ŽBIRKA
Jedna ze živoucích legend slovenské populární hudby. Fanoušci se mohou těšit na dlouhou řadu hitů jako Biely kvet, Láska na inzerát, Balada o polných vtákoch, Milionkrát, Čo bolí to prebolí, Mám rád, 22 dní, Sněhulák a další.

ANETA LANGEROVÁ
Mladá zpěvačka okouzlila veřejnost v roce 2004 při prvním ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. Od té doby se zařadila mezi nejúspěšnější tuzemské zpěvačky. Je držitelkou mnoha prestižních ocenění za svá alba Spousta andělů a Dotyk. Loni v Šumperku zahajovala republikové turné a letos se zde představí v akustické podobě. Její hity zazní na ŠpeK Festu ve speciální úpravě pro kytary (A. Langerová, Martin Ledvina) a housle (Anna Mlinariková).

PRINCE ALFREDO A THE VARRIORS
Prince Alfredo je prvorozený syn konžské královské rodiny. Muzikantské aktivity započal v Johannesburgu a Kapském Městě. V roce 2006 se přestěhoval do Prahy, kde se rychle adaptoval na místní hudební scénu. Brzy si také našel spoluhráče, kteří tvoří jeho kapelu The Varriors. Prince Alfredo si píše texty a hudbu ke všem písním, které sám žánrově řadí do „mezinárodního afro-popu a reggae“. V každém případě je to muzika, která donutí každého vstát a tančit!

BLACKERFEED
BlackerFeed je z části britská, z části česká kapela. Původně začali v roce 1995, ale vzhledem k tehdejším závazkům kapelu rozpustili po pár koncertech. Dali se dohromady znovu po letech, v roce 2007, avšak první regulérní koncert odehrají právě až na ŠPeK Festu. Ovlivněni jsou kapelami jako Depeche Mode, The Chemical Brothers, Sinatra a plno dalších. Angličan Phillip hrál v několika kapelách a koncertoval nejspíš ve všech londýnských klubech. Šumperák Zdeněk Nováček začínal jako kytarista (např. kapela Intro) a následně strávil pár let v DJ formaci ECA, se kterou předskakoval kapelám, jako je The Chemical Brothers, Carl Cox, GetFucked, DJ Sasha a dalším.

CHARLIE STRAIGHT
Studentská kapela z Třince na sebe upozornila díky předskakování na turné skupiny Kryštof a sám Richard Krajčo jí předpovídá mimořádně úspěšnou budoucnost. Na počátku roku 2009 skupina podepsala exklusivní smlouvu s gramofirmou Warner Music.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.