SPORT

Spartan Race zažívá velký boom. „V podstatě cvičíte s vlastním tělem, což mě moc baví,“ svěřoval se vyznavač extrémního překážkového běhu Vlastimil Saňák

29. března 2017, 13:30, Petr Fišer
Spartan Race zažívá velký boom. „V podstatě cvičíte s vlastním tělem, což mě moc baví,“ svěřoval se vyznavač extrémního překážkového běhu Vlastimil Saňák Šumperk - Narůstající zájem, stále masovější záležitost, dlouho dopředu vyprodané závody, tisíce přihlášených aktérů na startu. Spartan Race, za jehož založením stojí bývalý americký mariňák, zažívá obrovský boom po celém světě. Své příznivce si našel i v Šumperku a okolí, kde se mu v současné době věnuje dvanáct stálých členů.

 Extrémní překážkový běh má našlápnuto k tomu, aby se v blízké budoucnosti stal plnohodnotným sportem. Třeba jako fotbal. Jeho ambice dokonce sahají až k olympijským hrám. Zatím se na nejvyšší úrovni válčí „pouze“ v rámci světového a evropského šampionátu.
O co přesně jde? O běžecké soupeření, které je rozděleno na tři výkonnostní levely Sprint, Super a Beast. Veškeré dění se odehrává na tratích dlouhých minimálně pět, třináct nebo dvacet kilometrů. Rozdílný je i počet zdolávaných překážek. Nejtěžší závod jich obsahuje kolem tří desítek. „Když některou z nich nepřekonáte napoprvé, čeká vás trest v podobě třiceti angličáků. Jinak pokračovat nemůžete. Najde se i pár speciálních disciplín, kde platí jiná pravidla. Třeba nošení třicetikilového pytle na úseku měřícím 700 metrů. Pokud ho s sebou taháte proti lyžařské sjezdovce, je to procházka peklem. V případě, že tento úkol nezvládnete, automaticky končíte,“ popisoval David Nákonečný, vedoucí a zároveň i kouč šumperské tréninkové skupiny.
Seznam nejčastěji volených překážek je velmi rozmanitý. Nechybí šplhání po laně, přepravování kbelíků se zátěží, plazení se pod ostnatým drátem, přelézání stěn vysokých až tři metry, balancování na několika kůlech za sebou nebo hod oštěpem. „Bez tréninku se neobejdete. Naše příprava probíhá dvakrát týdně a kromě nejrůznějších forem běhání obsahuje cviky na sílu, brodění řeky a další věci. Venku se scházíme za každého počasí,“ odtajnil Nákonečný s tím, že středeční odpoledne patří od 16 hodin halovému tréninku na „zemědělce“.
Partu v Šumperku tvoří zástupci všech věkových kategorií. Nejmladší člence je osmnáct, nejstaršímu pardálovi přes padesát let. Do vybraných dětských závodů se už zapojilo i pár mládežníků. „To, kolik vám je, nehraje až takovou roli. Na trati potkáváte i tělesně limitované jedince s jednou rukou nebo nohou. Přes svůj hendikep jsou ochotni dřít, vydat ze sebe maximum a dokázat si, že na to mají. A přesně o tom to je. Nesedět doma, donutit se něco dělat a zhodnotit síly, které naberete v tréninku,“ popisoval David Nákonečný.
„Zareagoval jsem na jednu facebookovou výzvu, prostě jsem si to chtěl zkusit. Je potom na každém zvlášť, jestli ho to chytne, nebo ne. V podstatě cvičíte s vlastním tělem, což mě moc baví,“ pochvaloval si Vlastimil Saňák, bývalý amatérský florbalista, jenž se odhodlal přesedlat do zcela odlišného sportovního světa. „Do té doby jsem se snažil udržovat ježděním na kole a občasným běháním. Ve skupině je to daleko zábavnější. Trénujeme i závodíme společně, máme pravidelný režim. Všem potenciálním zájemcům to vřele doporučuji. Stačí přijít mezi nás, ze začátku klidně jen pro zpestření,“ lákal Saňák.
Šumperská parta po zimní akci v Dolní Moravě letos zasáhne do tří závodů v Koutech nad Desnou, Litovli a Liberci. „Záměrně jsme se přihlásili do všech tří úrovní a obtížností. Když je totiž zdárně zmáknete za jeden kalendářní rok, obdržíte speciální medaili spartanského klubu. Takzvanou Trifectu,“ prozradil Nákonečný. Společně se svým týmem se nejvíc těší na koutecký svátek. Pomalu klepe na dveře, nedaleko Loučné se bude zápolit 29. dubna. „Máme to nejblíž, navíc se jedná o jeden z nejlepších závodů v republice. V těžkém kopcovitém terénu během sedmnácti kilometrů nastoupáte přes dva tisíce metrů a dohromady na členité trase strávíte čtyři hodiny. Stejně jako všude jinde dopředu nevíte, kudy povede a jaké překážky vás čekají. Je to jedno ze specifik tohoto extrémního odvětví,“ nechal nahlédnout pod pokličku David Nákonečný.
 

Foto: red

Vyznavači extrémního překážkového běhu se v okresním městě sdružují pod hlavičkou SRTG Šumperk.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 5.4.2017 09:52
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: Občan
V malé firmě se nic neutají. Ani lenost.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):