SPORT

Spartan Race zažívá velký boom. „V podstatě cvičíte s vlastním tělem, což mě moc baví,“ svěřoval se vyznavač extrémního překážkového běhu Vlastimil Saňák

29. března 2017, 13:30, Petr Fišer
Spartan Race zažívá velký boom. „V podstatě cvičíte s vlastním tělem, což mě moc baví,“ svěřoval se vyznavač extrémního překážkového běhu Vlastimil Saňák Šumperk - Narůstající zájem, stále masovější záležitost, dlouho dopředu vyprodané závody, tisíce přihlášených aktérů na startu. Spartan Race, za jehož založením stojí bývalý americký mariňák, zažívá obrovský boom po celém světě. Své příznivce si našel i v Šumperku a okolí, kde se mu v současné době věnuje dvanáct stálých členů.

 Extrémní překážkový běh má našlápnuto k tomu, aby se v blízké budoucnosti stal plnohodnotným sportem. Třeba jako fotbal. Jeho ambice dokonce sahají až k olympijským hrám. Zatím se na nejvyšší úrovni válčí „pouze“ v rámci světového a evropského šampionátu.
O co přesně jde? O běžecké soupeření, které je rozděleno na tři výkonnostní levely Sprint, Super a Beast. Veškeré dění se odehrává na tratích dlouhých minimálně pět, třináct nebo dvacet kilometrů. Rozdílný je i počet zdolávaných překážek. Nejtěžší závod jich obsahuje kolem tří desítek. „Když některou z nich nepřekonáte napoprvé, čeká vás trest v podobě třiceti angličáků. Jinak pokračovat nemůžete. Najde se i pár speciálních disciplín, kde platí jiná pravidla. Třeba nošení třicetikilového pytle na úseku měřícím 700 metrů. Pokud ho s sebou taháte proti lyžařské sjezdovce, je to procházka peklem. V případě, že tento úkol nezvládnete, automaticky končíte,“ popisoval David Nákonečný, vedoucí a zároveň i kouč šumperské tréninkové skupiny.
Seznam nejčastěji volených překážek je velmi rozmanitý. Nechybí šplhání po laně, přepravování kbelíků se zátěží, plazení se pod ostnatým drátem, přelézání stěn vysokých až tři metry, balancování na několika kůlech za sebou nebo hod oštěpem. „Bez tréninku se neobejdete. Naše příprava probíhá dvakrát týdně a kromě nejrůznějších forem běhání obsahuje cviky na sílu, brodění řeky a další věci. Venku se scházíme za každého počasí,“ odtajnil Nákonečný s tím, že středeční odpoledne patří od 16 hodin halovému tréninku na „zemědělce“.
Partu v Šumperku tvoří zástupci všech věkových kategorií. Nejmladší člence je osmnáct, nejstaršímu pardálovi přes padesát let. Do vybraných dětských závodů se už zapojilo i pár mládežníků. „To, kolik vám je, nehraje až takovou roli. Na trati potkáváte i tělesně limitované jedince s jednou rukou nebo nohou. Přes svůj hendikep jsou ochotni dřít, vydat ze sebe maximum a dokázat si, že na to mají. A přesně o tom to je. Nesedět doma, donutit se něco dělat a zhodnotit síly, které naberete v tréninku,“ popisoval David Nákonečný.
„Zareagoval jsem na jednu facebookovou výzvu, prostě jsem si to chtěl zkusit. Je potom na každém zvlášť, jestli ho to chytne, nebo ne. V podstatě cvičíte s vlastním tělem, což mě moc baví,“ pochvaloval si Vlastimil Saňák, bývalý amatérský florbalista, jenž se odhodlal přesedlat do zcela odlišného sportovního světa. „Do té doby jsem se snažil udržovat ježděním na kole a občasným běháním. Ve skupině je to daleko zábavnější. Trénujeme i závodíme společně, máme pravidelný režim. Všem potenciálním zájemcům to vřele doporučuji. Stačí přijít mezi nás, ze začátku klidně jen pro zpestření,“ lákal Saňák.
Šumperská parta po zimní akci v Dolní Moravě letos zasáhne do tří závodů v Koutech nad Desnou, Litovli a Liberci. „Záměrně jsme se přihlásili do všech tří úrovní a obtížností. Když je totiž zdárně zmáknete za jeden kalendářní rok, obdržíte speciální medaili spartanského klubu. Takzvanou Trifectu,“ prozradil Nákonečný. Společně se svým týmem se nejvíc těší na koutecký svátek. Pomalu klepe na dveře, nedaleko Loučné se bude zápolit 29. dubna. „Máme to nejblíž, navíc se jedná o jeden z nejlepších závodů v republice. V těžkém kopcovitém terénu během sedmnácti kilometrů nastoupáte přes dva tisíce metrů a dohromady na členité trase strávíte čtyři hodiny. Stejně jako všude jinde dopředu nevíte, kudy povede a jaké překážky vás čekají. Je to jedno ze specifik tohoto extrémního odvětví,“ nechal nahlédnout pod pokličku David Nákonečný.
 

Foto: red

Vyznavači extrémního překážkového běhu se v okresním městě sdružují pod hlavičkou SRTG Šumperk.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.3.2017 19:45
Titulek: Bez titulku
Autor: Paja
139
116
Sel bych na jeden trenink a pak uz bych jen zasel na krematorium si rezervovat misto :-)
Reagovat
Datum: 3.4.2017 14:06
Titulek: Lenost lidí
Autor: Občan
141
137
Celé to zažívá rozkvět jenom kvůli lenosti lidí, kteří sedí celý den na prdeli v kanclu, do práce a z práce autem a večer sedí u bedny či pc/tabletu. Potom mají přebytek energie a pořádají takovéto nesmyslnosti.
Reagovat
Datum: 3.4.2017 18:11
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: Sportovec
118
157
Pane Občane, pokud je to co píšete v první větě Váš životní styl, tak Vám ho upřímně nezávidím. Pokud je dle Vašeho názoru nesmyslem se hýbat, cvičit a zlepšovat svou fyzickou kondici, tak je mi Vás líto. Já takovým lidem fandím a jen více takových skupin.
Reagovat
Datum: 4.4.2017 19:36
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: Obcan
148
125
No mame jednoho "Spartana" ve firme. Normalne je tak linej, ze kdyz na WC dobere toaletak, je linej se 20 cm zohnout do policky a dat tam novej. Ovsem ve volnem case chodi "cvicit" Spartana a jezdi na Spartan race a potom po cele firme vyklada, jak se chudak strasne zase nadrel. Ale jak rikam, normalne se pro hajzlpapir neohne. Jo a jeste jeden dopad to na nej melo. Naobjednal si spoustu takovych tech velkych plastovych piksli s preparaty na rust svalstva. Ale muzu zodpovedne prohlasit, ze mu spis ty bunky migruji. Z mozku do zadni casti tela.
Reagovat
Datum: 4.4.2017 19:40
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: aNONYM
120
122
Koukám, že máš jeho zadnici a vše co s ní souvisí silně pod kontrolou.
Reagovat
Datum: 5.4.2017 09:52
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: Občan
130
129
V malé firmě se nic neutají. Ani lenost.
Reagovat
Datum: 5.4.2017 11:29
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: aNONYM
124
143
...a ani fízlování a udávání...
Reagovat
Datum: 11.4.2017 10:52
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: Občan
138
113
Uhodl jsi. Je to největší anální skialpinista ve firmě.
Reagovat
Datum: 5.4.2017 21:00
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: Sportovec
111
135
No podle Vašeho rozhodně inteligentního pohledu na všechny lidi, kteří nejen po celé republice chodí do takovýchto skupin a baví je takováto sportovní činnost a které jste vlastně odsoudil dle chování a znalost jednoho člověka s Vámi nemá smysl ztrácet čas a odpovídat již dále na Vaše hloupé komentáře.Víte o tom naprostý kulový a je pro Vás zřejmě největším sportovním výkonem zvednout zadek ze své kancelářské židle.
Reagovat
Datum: 10.4.2017 12:07
Titulek: Re: Lenost lidí
Autor: Kulturista z místa
132
108
No podle svalového objemu borců z fotek probíhá težký zob pilulek co?
Reagovat
Datum: 5.4.2017 21:36
Titulek: FAQ:
Autor: Nanosekunda ®
souhlas
146
nesouhlas
124
Do poličky, pro toaleťák, nechť se zohýbá ten, kdo jej zrovna potřebuje!
Reagovat
Datum: 4.4.2017 04:24
Titulek: Nebylo by užitečnější
Autor: Buzík
163
131
místo neefektivním plýtváním fyzickou energií vyrábět roztáčením generátoru eko-elektřinu?
Reagovat
Datum: 4.4.2017 08:59
Titulek: Re: Nebylo by užitečnější
Autor: aNONYM
117
154
A co ti brání, tydýte???
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.