ZPRAVODAJSTVÍ

Spalovna na Hanušovicku? Ne, křičí občané

15. března 2016, 09:00, Jaroslav Kropáč
Jindřichov - Velké napětí panuje v těchto dnech v Jindřichově. Vyvolal ho záměr soukromého investora, který v nevyužívané papírně zvažuje rozjet provoz na zpracování papíru nebo linku na takzvanou depolymerizaci plastů a gumy. A právě to občany vyděsilo. Technologie výroby ropných produktů spalováním gumových silentbloků by podle nich ohrozila životní prostředí nejen jejich obce, ale celého Hanušovicka.

 „S projektem spalovny byli zastupitelé seznámeni na začátku února na neveřejném zasedání zastupitelstva. Tento způsob byl zvolen záměrně, aby se věc nedostala mezi lidi. Naše aktivita proti spalovně vyvrcholí ve čtvrtek 24. března v kulturáku, kde pořádáme veřejnou diskusi s těmi, kterým není jedno, v jakém škodlivém prostředí by měli v budoucnu žít, pokud by došlo k realizaci projektu,“ uvedl opoziční zastupitel a bývalý starosta obce Josef Kozák. Lidé, kteří se záměrem spalovny nesouhlasí, zároveň připravují petici, kterou chtějí předat nejen vedení Jindřichova, ale také úředníkům Olomouckého kraje.
Zařízení využívající takzvanou depolymerizaci látek k výrobě ropných produktů by mohlo vyrůst v nevyužívaném areálu jindřichovské papírny. Jeho provoz podle odpůrců projektu zničí pověst regionu coby lokality s mimořádně čistým ovzduším a v případě havárie poškodí zdraví občanů.
Vedení obce krotí vášně
Podle vedení obecního úřadu v Jindřichově je strach občanů ze spalovny zbytečný. „Depolymerizace byla jen jedním z návrhů firmy na využití areálu papírny. Rozhodně nejde o něco, co by se zde mělo okamžitě realizovat. Obec určitě nepůjde proti zájmu občanů, kteří si zde takové zařízení nepřejí,“ uvedl starosta Jindřichova Josef Langer.
Depolymerizace plastů, o které investor v Jindřichově uvažuje, dokáže z odpadu vyrobit využitelné ropné produkty jako například olej. Plusem může být i vznik nových pracovních míst, kterých je v okolí obce zoufale málo. Kritici této technologie naopak poukazují na její rizika, zastaralost a malou efektivitu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.3.2016 09:55
Titulek: KDU-ČSL podporuje spalovače odpadů
Autor: Jen z Husi
150
161
Populistický starosta je KDU-ČSL. A právě KDU-ČSL již několik roků prosazuje stavbu spalovny odpadů v našem kraji
Reagovat
Datum: 5.4.2016 16:59
Titulek: Re: KDU-ČSL podporuje spalovače odpadů
Autor: Se spalovnou se dál počítá.
191
150
Je to klid kteří majitelé potřebují.Lide by neměli usnout na vavřínech.Slibované dotace Hasičům fotbalistům.Starosta a místostarosta hájí tuto technollogii.Nic není zadarmo.Bio farmy mají útrum hotely můžou zavřít.Rakovina jistá.
Reagovat
Datum: 15.3.2016 16:56
Titulek: spalovna nebo výrobna olejů ????
Autor: takysoused
214
173
Oboje vyjde nastejno: Na chystané zasedání je třeba promítnout videa a fotky z povodní
1997.Nebo si snad někdo myslí, že plovoucí sajrajt zastaví plot fabriky??? Stojí těch pár pracovních míst obci za to? Už zase jen peníze, peníze, pen....
Komu to bude ku prospěchu?
Reagovat
Datum: 17.3.2016 06:49
Titulek: Politická bublina
Autor: Občan Jindřichova
195
191
Kdo zná trochu poměry v Jindřichově ví, že starý starosta se nevyrovnal s výsledky posledních voleb. Tento člověk nehájil nikdy jiné zájmy než své (typický politický chameleon: KSČ, Odbory,Nezávislý,dnes Zelený). Stačí si přečíst jeho "Nezávislý zpravodaj", kde trvale dehonestuje současného starostu. Formou lží a polopravd se snaží postavit obyvatele pro novému vedení.
Technologie tepelné depolymerace (žádná spalovna) je ještě v plínkách a vžádném případě vhodná do blízkosti CHKO. Je to jen bouře ve sklence vody.
Reagovat
Datum: 17.3.2016 14:42
Titulek: Re: Politická bublina
Autor: Nekryjeme Zloděje
122
214
Naprostý SOUHLAS. Navíc svou poslední aktivitou (příprava realizace kanalizace), vyškrtnutím revizních šachet pro půl vesnice z původního projektu, okradl půl vesnice o peníze za tuto šachtu - cca 4000 Kč. Zajímalo by mne jaký na to měl klíč, kdo je vyvolený a kdo ne. A tím že se polovinou částky tohoto účastnila i obec, okradl i obec. STAROSTA se postaral.Občané i obec to patřičně pocítili. Děkujeme, ODEJDĚTE!!
Reagovat
Datum: 17.3.2016 21:10
Titulek: Re: Politická bublina
Autor: Také občan Jindřichova
213
167
Tento ovčan zřejmě ví proč hájí současnou koalici v Jindřichově, že vážený pane občane. Nemáte tam náhodou zaměstnanou manželku,které hodný p.starosta zvýšil mzdu?
Reagovat
Datum: 18.3.2016 06:37
Titulek: Re: Politická bublina
Autor: Občan Jindřichova
120
128
Kdo by si mohl dovolit za státní zaměstnávat celou svou rodinu?
Kdo by si mohl vyplácet odměny platit a osobní účty ze státního?
Kdo zneužíval trvale služební auto k nákupům?
Kdo se snažil vymazat elektronickou poštu obce?
Mě napadá pouze jedno jméno.
Reagovat
Datum: 20.4.2016 19:07
Titulek: Re: Politická bublina
Autor: Anonym
147
144
Jedině Škodič :-)
Reagovat
Datum: 17.3.2016 20:47
Titulek: Něco málo na obranu bývalého starosty,kdy to v Jindřichově
Autor: lZa normálně uvažující občany!
175
173
Zastánci současného starosty jsou lháři,bývalý starosta je slušný a pracovitý člověk.Bohužel měl smůlu,že jeho tehdejší spolupracovníci byli zákeřní chameleoni.Když s ním vládli na obci,tak s ním se vším souhlasili a dnes tam zase tito samí lidé manipulují s novým panem starostou,kterého tam,proti vůli většiny občanů Jindřichova dosadili.Současný p.starosta Jindřichova je sice slušný člověk,ale protože je nezkušený,nemá vůbec žádné zkušenosti a hlavně je obklopen rovněž neschopnými a prospěchářskými lidmi na obci,tak dělá jednu chybu za druhou a pro tuto malou obec je to pohroma,bohužel.
Reagovat
Datum: 17.3.2016 21:14
Titulek: Re: Něco málo na obranu bývalého starosty,kdy to v
Autor: Nekryjeme Zloděje
191
110
Děkujeme, že jsme osočeni za lháře. To je totiž přesně styl p. Kozáka. Žádný argument, pouze urážky, pokud se to rozchází s jeho názorem a jednáním.. Jeho stránky, kde se uráží kdekdo a nikdo se bránit nemůže, jsou tomu patřičnou ukázkou. Škoda, že opravdová pravda nikdy nevyjde najevo, to by bylo ČÓRO. Ale SOUDRUH, žádné svědomí nemá, takže se vlastně nic neděje a oba můžeme klidně spát. Akorát nechápu název autora... "Za normálně uvažující občany!", asi člověk s diagnózou, jinak mi to nejde do hlavy.
Reagovat
Datum: 18.3.2016 13:24
Titulek: všeobecná registrovaná sestra
Autor: Dana Kochanová
155
142
Jsem ta,která občany informuje,neb považuji to ze zastupitelského slibu za svou povinnost. Je ale zvláštní,že nám v obci vyvěšuje,asi v rámci "prevence informační letáky" o epidemii? To je ale náhoda ?
Reagovat
Datum: 18.3.2016 15:08
Titulek: Re: všeobecná registrovaná sestra
Autor: Občan Jindřichova
129
195
Dano, raději se věnuj své práci, kterou děláš velmi dobře. Takhle jsi trapná.
Reagovat
Datum: 18.3.2016 16:33
Titulek: Občanka Jindřichova
Autor: Anonym
224
162
Já si osobně myslím, že už bylo dost vzájemného osočování.Teď je doba,kdy bychom měli všichni táhnout za jeden provaz.To znamená zabránit,aby se likvidoval odpad v Jindřichově.Čistý vzduch je to jediné,co tady ještě máme.Chraňme naše zdraví a přírodu.
Reagovat
Datum: 19.3.2016 19:15
Titulek: Re: Občanka Jindřichova
Autor: petr x
144
199
No mohli jste mít i fungující fabriku, teď si můžete každý měsíc pravidelně místo pro výplatu vyběhnout před panelák na čerstvý vzduch a pak si zajet pro dávky...to si vážně myslíte, že v době, kdy nám EU diktuje jak moc kojenecká voda musí téct z čističek odpadních vod, si někdo riskne investici s rizikem následného uzavření provozu kvůli bordelu z komína?
Reagovat
Datum: 19.3.2016 20:07
Titulek: Re: Občanka Jindřichova
Autor: Anonym
200
157
Nechtěla jsem reagovat,ale musím.Vy říkáte likvidaci nebezpečného odpadu fungující fabrika?To snad nemyslíte vážně.A nezaměstnanost by to určitě nevyřešilo,pouze by se to za nějaký čas projevilo na devastaci krajiny a zdraví lidí.
Reagovat
Datum: 20.3.2016 09:32
Titulek: Re: Občanka Jindřichova
Autor: petr x
224
162
Měla jste možnost seznámit se s technologií? Pokud si představujete jako likvidaci odpadu v domácích kotlech (projeďte si nejen Jindřichovem k večeru, když lidé zatápějí), jste mimo. Tato zelená dogmata, na nichž si honí ego ekologické kárované košile či místní odstavení "politici", jsou zkázou pro místní krajinu - viz tunel pod ČH Sedlem. Tam, kde by měly zasáhnout, mlčí, na manipulaci s veřejným míněním snad mají patent. V tak rozhádané vesnici, jako je ta vaše, je to navíc hravě snadné.
Reagovat
Datum: 20.3.2016 13:38
Titulek: Re: Občanka Jindřichova
Autor: Anonym
209
157
Vážený pane,myslet si,že jsem mimo,máte právo.Však já ze sebe nedělám žádnou učenou osobu.Nikdy jsem neměla žádné výhody a nikdy jsem se nenechala nikým ovlivnit.Ale tentokrát jsme byli mimo oba.Vy mně vyčítáte,že jsme tu mohli mít fungující fabriku a po nadýchání se čerstvého vzduchu si půjdeme pro dávky na pracovní úřad. Já Vám zase vyčítám,že tu chcete zkazit životní prostředí a zdraví lidí. A vidíte,ono je to nakonec úplně jinak. Dneska náš pan starosta vydal na webových stránkách obce prohlášení,že vůbec likvidace nebezpečného odpadu neměla být. A je po problému,to jsme ale popleti,že?Ale aspoň proběhla diskuze,jsme přece v demokratické společnosti.
Reagovat
Datum: 25.3.2016 23:09
Titulek: Re: petr x
Autor: Dana
235
108
Fungující fabrika - spalovna,tak to opravdu mohl napsat pouze človek s tou diagnozou.
Reagovat
Datum: 18.3.2016 19:34
Titulek: re
Autor: petr x
133
167
Vypadá to, že v Jindřichově je ovzduší už teď mnohem toxičtější, než by dokázala vytvořit jakákoliv technologie. Není divu, že z tohoto hnojiště investor utekl...
Reagovat
Datum: 18.3.2016 20:50
Titulek: Re: re
Autor: Souhlas
182
153
Moc jste mě pobavil :-) Děkuji.
Reagovat
Datum: 18.3.2016 22:27
Titulek: ach jo
Autor: aNONYM
234
201
A přitom to investor Kastl Invest jednatele Luboše Cekra myslel s Jindřichovem dobře.
Reagovat
Datum: 19.3.2016 03:00
Titulek: Re: Bože, bože, jak si myslíte, aNONYME,
Autor: National Crime Syndicate
225
184
že Cekr přišel k tunelování Dopravního podniku hl. m. Prahy za 750 milionů korun? A kmotr Rittig k tištění jízdenek?

http://praha.idnes.cz/tendr-prazskeho-dopravniho-podniku-za-750-milionu-chtela-jen-jedina-firma-1a9-/praha-zpravy.aspx?c=A120119_1718776_praha-zpravy_jpl

A jak si myslíte, že Cekr přišel ke Kutalově papírně Jindřichov (Jindřichov - jeden ze tří závodů Kutalovy zkrachovalé akciové společnosti Olšanské papírny, dalšími závody Lukavice a Aloisov)? Papírna Jindřichov byla Cekrovi prodána v neveřejné dražbě v říjnu 2010 a papírenské stroje pak Cekr odvozil do šrotu: "Papírenské stroje jsou rozebírány a odváženy," sdělil Cekr tisku.

Miliardová modrá mafie LTO-Kutal-Šišma-Langer je daleko bohatší a rozsáhlejší než si umíte představit. 60 miliard, 30 mrtvých. Ale asi se Čechům žít v takovém mafiánském státě líbí, jinak byste opakovaně nezvolili mafiánského poskoka Cekra na radnici. Mně to tedy připadá jako masochismus nebo otřesná idiocie.
Reagovat
Datum: 19.3.2016 06:45
Titulek: Re: Bože, bože, jak si myslíte, aNONYME,
Autor: aNONYM
252
121
Pane, myslel jsem to ironicky a Cekra jsem nevolil neb nejsem už nějaký pátek občan Šumperka.
Reagovat
Datum: 28.3.2016 00:54
Titulek: Re: Bože, bože, jak si myslíte, aNONYME,
Autor: Killimandžár
185
110
Co má Langer společného s Kutalem? Zábřežského Paclíka? Od podvodníků z Wanemi prý již dali ruce pryč.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.