ZPRAVODAJSTVÍ

Soutěž Vesnice roku velká část obcí ze Šumperska bojkotuje

31. května 2016, 09:00, Hana Písková
Okres - Mezi dvacítkou obcí, které se přihlásily do letošní soutěže Vesnice roku Olomouckého kraje, jsou z našeho regionu jen Rapotín a Hrabová. Ostatní tento projekt bojkotují a tvrdí, že k tomu mají pádné důvody. Nelíbí se jim nerovné podmínky ani to, kolika penězi je soutěž dotována.

 „Ten bojkot ze strany obcí na Šumpersku chápu. Na nejrůznější obecní akce se nám nedaří získat z krajských grantových soutěží ani pár korun, proto se mi půlmilionová odměna pro vítěze této soutěže nelíbí. A také nevidím rovné podmínky mezi vesnicemi bohaté Hané a chudšího podhůří Jeseníků,“ řekl starosta jedné z obcí na Šumpersku, který si nepřál být v novinách jmenován. Naráží tak na fakt, že větší obce mohou snadněji dosáhnout na dotace a pohodlněji tak zvelebovat svoje majetky a veřejná prostranství. Klesající zájem vesnic o zapojení do soutěže dokládá jejich nízká účast. Letos se přihlásilo dvacet obcí, vloni jich bylo šestadvacet a v roce 2010 šestatřicet.

Hodnotí se všechno


Hodnotitelská komise, která navštíví všechny do soutěže přihlášené obce, se vydá na cesty v období od 8. do 16. června. „Hodnotí se například společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond i celkový obraz vesnice. Posuzuje se také občanská vybavenost, inženýrské sítě nebo úspory energií,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys.
Kraj letos uvolnil na soutěž půl miliónu korun. Obce na prvním, druhém a třetím místě obdrží finanční dar ve výši sto tisíc korun, dalších dvě stě tisíc půjde na speciální ceny. Rapotín si dělá zálusk na první místo stejně jako Hrabová, která před dvěma lety dostala v soutěži ocenění za nejbohatší společenský život.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.6.2016 07:33
Titulek: Rapotín
Autor: Radka
64
174
Pokolikáté si už Rapotín dělá zuby?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.