ZPRÁVY

Soudní pře církve se státem brzdí obnovu Vřesové studánky

7. července 2015, 14:00, hap
Loučná nad Desnou - První veřejné vystoupení Spolku pro obnovu poutního místa Vřesová studánka se uskutečnilo poslední červnovou sobotu v kulturním domě v Loučné nad Desnou. Spolek usiluje o to, aby v Jeseníkách znovu vyrostla horská chata a kaple, které v minulosti u studánky stávaly. Jeho snahu však v současné době zpomalují nevyjasněné církevní restituce.

 „Nejde nám o to jen postavit stavbu. Usilujeme o obnovu kulturního a duchovního dědictví. Nechceme budovat něco, co bude narušovat krajinu, ty stavby do Jeseníků historicky patří. Naše objekty jsou vetknuty do původních obrysů zastavěných ploch. Někdejší objekty nepřesahují půdorysně ani výškově," přibližuje záměr spolku pro obnovu místa Vřesová studánka jeho předseda Pavel Holubář. Projekt však zatím nepokročil do fáze úředních řízení, brzdou jsou nevyjasněné vlastnické vztahy.
Podle Holubáře je nutné dokončení církevních restitucí nebo získání souhlasu státu s umístěním staveb. „Bez toho nemůžeme nic dělat. Odhaduji, že stavba by mohla začít nejdříve příští rok na podzim," uvedl předseda spolku, který usiluje o to, aby byl projekt neziskový, ale také soběstačný tak, aby se obešel bez dotací.
Projet se líbí i náčelníkovi Horské služby Jeseníky Michalu Klimešovi: „Hlavně v zimě v tomto prostoru řešíme různé úrazy, případy zbloudění anebo vyčerpání, když na hřebenu panují nepříznivé podmínky.“ Chata na Vřesové studánce by podle něj mohla být záchytným bodem pro turisty na trase mezi Šerákem a Červenohorským sedlem.
Obnova Vřesové studánky vyjde na desítky milionů korun. Prostředky chce spolek získat ze soukromých zdrojů i církevních sbírek.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.7.2015 15:55
Titulek: Heidebrünnl
Autor: Heidebrünnl
82
Obnovení chaty na Vřesové studánce bylo od 80. let zamítnuto asi pětkrát, já nevím, jestli dotyčný Holubář neumí číst či co. Pod Vřesovkou jsou zdroje pitné vody a na Vřesovce nemůže být odpadní jímka. Podle pověsti dokonce na Vřesové studánce pramení zázračná voda, která uzdravila zraněného jelena. Verstehst du nicht, české prase?
Reagovat
Datum: 8.7.2015 07:05
Titulek: Proč?
Autor: Tomáš
souhlas
106
nesouhlas
89
S malým kostelíkem problém nemám, ale fakt si někdo myslí, že je nutné tam stavět velkou chatu? Přibrzděte s těmi obnovami. Ono ne všechno, co bylo, bylo nutně dobré. Třeba já mám na Vřesovce rád ten klid a prostor a určitě nejsem sám. Po původní chatě už tam prakticky nic nezbylo, tak bych to tak nechal. Vlastně by to byla taky obnova - do doby před chatou:) Trošku se tam obnovila příroda (nebo aspoň pocit přírody), což je hlavní důvod, proč se na hory chodí. Chat a hospod je všude dost, tak aspoň tady s tím dejte pokoj.
Argument náčelníka Klimeše zní sice zajímavě, ale jaký je rozptyl mezi chatami třeba v Alpách nebo v Tatrách? Samozřejmě by bylo nejbezpečnější postavit pro sichr ještě chaty na Trojmezí, Vysoké holi, Lysém vrchu a Černé stráni, dostupnost HS by se tím zlepšila. Jenomže tak nějak se musí počítat s tím, že hory jsou svým způsobem střípek divočiny, kam by měl člověk chodit s rozmyslem a respektem, jinak na to může doplatit.

PS:Kdo by chatu vlastně provozoval, respektive rejžoval na ní?
Reagovat
Datum: 17.7.2015 08:49
Titulek: Bez titulku
Autor: sdtrl
97
Když o tom nic nevíte, tak nepruďte. Nejdříve si zjistěte skutečné záměry a pak rozeberte třeba i možnou přečerpávačku na Spáleném vrchu...
Reagovat