ZPRÁVY

Soud zamítl návrh Nezávislých na neplatnost voleb

19. listopadu 2012, 15:33, redakce, MB
Kraj – Krajský soud v Ostravě s konečnou platností zamítl návrh na vyslovení neplatnosti voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje konaných ve dnech 12. a 13. října 2012. Stížnost předložil František Zwyrtek, volební zmocněnec politického hnutí Nezávislí, které skončilo těsně pod pětiprocentní hranicí, potřebnou pro zisk mandátů v zastupitelstvu.
Navrhovatele k tomuto kroku vedlo hned několik důvodů. Strana delegovala 11. září do volební komise obce Kosov Markétu Jaňourkovou. Nemohla v ní však zasednout kvůli doručení žádosti po termínu, čímž došlo podle Nezávislých k porušení zákona o volbách. Seznam delegovaných členů strana dodala místostarostovi obce Kosov včas, ten jej potvrdil svým podpisem a razítkem obce. K rukám starosty se však dostal až po uplynutí stanovené lhůty. Soud uvedl, že bylo sice zjištěno porušení volebního zákona, vliv na výsledky voleb to ale mít nemohlo.

František Zwyrtek rovněž vyslovil pochybnost o správném vyhodnocení neplatných hlasů. Někteří členové volebních komisí totiž uvedli, že byly vyřazovány lístky s více než čtyřmi preferenčními hlasy. To však zákon nepřipouští. Podle něj je rovněž možné, že voliči také zaměnili obálky tam, kde se souběžně volilo i do senátu. Zwyrtekovi se navíc nezdál přehled volebních hlasů po jednotlivých okresech, výkyvy v počtech hlasů pro jednotlivé strany a kandidáty mu připadaly příliš velké. To však krajský soud označil za nepodložené domněnky.

Nezávislým se také přihlásilo několik voličů s tím, že jejich hlas nebyl z neznámých důvodů započítán. Minimálně dva z nich došli k závěru, že se jejich hlas ztratil. Lidé, jež zaškrtávali, měli totiž v přehledu konečných volebních výsledků v kolonce preferenčních hlasů uvedenou nulu. I kdyby však byly ve prospěch Nezávislých započteny hlasovací lístky obou těchto voličů, nemohlo by to nic změnit na jejich celkových výsledcích. Ve volbách by i tak dosáhli pouze 4,957 % hlasů.

Další otázkou, kterou se Krajský soud v Ostravě zabýval, byla chyba v příjmení kandidátky Terezy Schreiberové na hlasovacích lístcích. Podle stížnosti Františka Zwyrtka tak mohlo dojít k záměně její osoby a výsledků voleb. Krajský úřad Olomouckého kraje jako příslušný volební orgán, který kandidátní listiny registruje, uvedl, že již na kandidátní listině bylo příjmení napsáno chybně (Schraiberová místo Schreiberová). Na prohlášení kandidátky byly její osobní údaje napsány rukou, registrační úřad její příjmení přečetl jako Schraiberová. Úřad však včas informoval zmocněnce volební strany Nezávislých o možnosti dostavit se ke korektuře hlasovacích lístků. Ten této možnosti nevyužil. Soud se ohradil proti názoru navrhovatele, že by voliči nemuseli kandidátku identifikovat. Na hlasovacích lístcích jsou totiž kromě příjmení uvedeny také jiné registrační údaje – křestní jméno, věk či povolání.

Zwyrtek rovněž vyjádřil obavu, zda nemohlo při sčítání hlasů v komisích dojít k záměně volebních stran Nezávislí a Nezávislá volba. Uvedené důkazy však nebyly podle krajského soudu způsobilé k tomu, aby tuto skutečnost dokázaly. V praxi volebních komisí je obvyklé, že členové hlásí při sčítání hlasů pořadové číslo volební strany, nikoli její název.  V případě přednostních hlasů pak číslo kandidáta na hlasovacím lístku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.