ZPRAVODAJSTVÍ

Sobotín se dočkal. Unikátní památka přestane chátrat

7. srpna 2018, 08:00, Jaroslav Kropáč
Sobotín se dočkal. Unikátní památka přestane chátrat Sobotín – Mauzoleum rodiny Kleinů v Sobotíně se po mnoha letech dočká náročné rekonstrukce. Stavební práce zajistí, aby se výjimečná architektonická stavba zachovala i pro příští generace a současným návštěvníkům nespadla na hlavu. Restaurátoři už se záchrannou operací začali.

 „Jako první přijde na řadu záchrana nejvíce postižených míst, tedy oprava podesty a například podlah, které jsou v havarijním stavu,“ informovala starostka Sobotína Iveta Fojtíková.
Obci se po mnoha neúspěšných pokusech podařilo získat na náročnou rekonstrukci dotace. Z kraje, ministerstva kultury a havarijního fondu má přijít více než jeden milión korun. „Další peníze budeme investovat přímo z obecního rozpočtu,“ dodala starostka.

Mravenčí práce

Kameníci v uplynulých dnech začali s opravou podesty mauzolea. Právě tuto část stavby nejvíce poškodila zemní vlhkost a voda z dešťů. Řemeslníci musí kamenné bloky dokonale očistit a opravit praskliny. Mezitím by mělo dojít i na zmiňovanou rekonstrukci podlah.
Letošní rekonstrukce hrobky významného průmyslnického rodu je teprve první etapou plánované revitalizace. Následovat by měly další, které dodají ztracený lesk i fasádě sobotínského mauzolea.


Foto: Jaroslav Kropáč

Oprava sobotínského mauzolea je mravenčí prací. Řada detailů stavby má historickou hodnotu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.8.2018 21:39
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
30
Je vždy dobře, když se něco takového děje. Fandím.
Reagovat
Datum: 9.8.2018 09:43
Titulek: Sobotín
Autor: laďa
38
Tak to je opravdu zajímavé, pokud si pamatuji Sobotín dostával na údržbu této stavby roční dotace od ministerstva kultury. Možná něco hodně zanedbal a pak o ně musel přijít.
Reagovat
Datum: 13.8.2018 04:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Jerry
26
Asi v plolvině padesátých let jsem se svý otcem tuto hrobku, která byla ještě přístupná, navštívil i se svými bratry. Utkvěla mi vzpomínka na poklesou spodní čelist jednoho z pohřbených a v ústech zlaté zuby. Rovněž jedna z žen měla na hrudi objemný zlatý kříž na zlatém řetízku. Po několika letech jsem se dověděl, že všechny tyto cennosti se staly přemětem zájmu a následovně přechodnými majiteli řečtí dosídlenci v té době honjně obydlující pohraničí. Kde jsou tyto předměty dnes nevím, ale snad ještě žijí pamětníci.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Do kin míří film Yesterday. Víte jaké to je, když jste jediný člověk na světě, který zná písničky The Beatles? Dvě legendy britského filmu, oscarový režisér Danny Boyle a scenárista legendárních komedií Richard Curtis, spojili síly a natočili originální a hravou komedii o muzice a lásce. Šunmerské kino OKO ho promítne ve čtvrtek 27. června. Tři z vás mohou být u toho, když správně odpoví na soutěžní otázku a budou mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Jaký film nenatočil režisér Danny Boyle?
a) Milionář z chatrče
b) Trainspotting
c) Jobs

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, vyhrávají: Květa Dvořáková z Velkých Losin, Petra Brachtlová z Libiny a Bronislava Nečesaná z Mohelnice. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně Kulturního domu.