ZPRAVODAJSTVÍ

Sobotín se dočkal. Unikátní památka přestane chátrat

7. srpna 2018, 08:00, Jaroslav Kropáč
Sobotín se dočkal. Unikátní památka přestane chátrat Sobotín – Mauzoleum rodiny Kleinů v Sobotíně se po mnoha letech dočká náročné rekonstrukce. Stavební práce zajistí, aby se výjimečná architektonická stavba zachovala i pro příští generace a současným návštěvníkům nespadla na hlavu. Restaurátoři už se záchrannou operací začali.

 „Jako první přijde na řadu záchrana nejvíce postižených míst, tedy oprava podesty a například podlah, které jsou v havarijním stavu,“ informovala starostka Sobotína Iveta Fojtíková.
Obci se po mnoha neúspěšných pokusech podařilo získat na náročnou rekonstrukci dotace. Z kraje, ministerstva kultury a havarijního fondu má přijít více než jeden milión korun. „Další peníze budeme investovat přímo z obecního rozpočtu,“ dodala starostka.

Mravenčí práce

Kameníci v uplynulých dnech začali s opravou podesty mauzolea. Právě tuto část stavby nejvíce poškodila zemní vlhkost a voda z dešťů. Řemeslníci musí kamenné bloky dokonale očistit a opravit praskliny. Mezitím by mělo dojít i na zmiňovanou rekonstrukci podlah.
Letošní rekonstrukce hrobky významného průmyslnického rodu je teprve první etapou plánované revitalizace. Následovat by měly další, které dodají ztracený lesk i fasádě sobotínského mauzolea.


Foto: Jaroslav Kropáč

Oprava sobotínského mauzolea je mravenčí prací. Řada detailů stavby má historickou hodnotu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.8.2018 21:39
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
29
Je vždy dobře, když se něco takového děje. Fandím.
Reagovat
Datum: 9.8.2018 09:43
Titulek: Sobotín
Autor: laďa
36
Tak to je opravdu zajímavé, pokud si pamatuji Sobotín dostával na údržbu této stavby roční dotace od ministerstva kultury. Možná něco hodně zanedbal a pak o ně musel přijít.
Reagovat
Datum: 13.8.2018 04:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Jerry
23
Asi v plolvině padesátých let jsem se svý otcem tuto hrobku, která byla ještě přístupná, navštívil i se svými bratry. Utkvěla mi vzpomínka na poklesou spodní čelist jednoho z pohřbených a v ústech zlaté zuby. Rovněž jedna z žen měla na hrudi objemný zlatý kříž na zlatém řetízku. Po několika letech jsem se dověděl, že všechny tyto cennosti se staly přemětem zájmu a následovně přechodnými majiteli řečtí dosídlenci v té době honjně obydlující pohraničí. Kde jsou tyto předměty dnes nevím, ale snad ještě žijí pamětníci.
Reagovat