KULTURA

Sobota 12. září bude patřit památkám

6. září 2009, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, sumperk.cz
Šumperk - Každoročně se druhou zářijovou sobotu konají i v Šumperku Dny evropského dědictví. V rámci této akce budou návštěvníkům zpřístupněny památky mezi 9 a 16 hodinou zdarma.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak z části nebo zcela nepřístupné.

Zájemci se mohou v Šumperku podívat do kostelíka sv. Barbory v Jiráskových sadech (barokní jednolodní kostel z let 1753-56 s malířskou výzdobou I. Oderlitzkého), farního kostela sv. Jana Křtitele (jednolodní raně barokní kostel se starším jádrem, vybudovaný po požáru města v roce 1669, upravený v roce 1769; jádro stavby ze 13. století), tzv. Geschaderova domu v Kladské ulici (pozdně barokní měšťanský dům z roku 1782 s arkádami v zadním průčelí; fasáda zdobena maltovým štukem; dům je součástí historické zástavby městského jádra), na věž Radnice (novodobá radnice postavena v letech 1910-1911 podle projektu vídeňských architektů Schöna a Bergera; z věže je krásný výhled na okolí a pomocí dalekohledu na Praděd, Petrovy kameny a další vrcholy Jeseníků), do kostela Zvěstování Panny Marie (jednolodní raně barokní kostel z doby po roce 1669 s gotickým jádrem; kaple přistavěna ve 2. pol. 18. století), Státního okresního archivu Šumperk (objekt stojí na konci ulice Bří Čapků; Státní okresní archiv spravuje archiválie regionu - např. měst, obcí, farních úřadů, okresních institucí, pozůstalosti osobností aj.; v rámci dne otevřených dveří budou zpřístupněny depozitáře s odborným výkladem) a Vlastivědného muzea v Šumperku (bývalý hospodářský dům s vestavěným palácem – tzv. Pavlínin dvůr; v areálu je umístěno muzeum s regionální působností; sbírky jsou částečně zpřístupněny ve stálé expozici). Oproti loňským rokům nebude letos možné navštívit bývalý žerotínský zámek (tzv. Zámeček), a to z důvodu rekonstrukce objektu.

Pracovnice archivu připravily k této události ukázku starých konzervovaných listin. Muzeum vedle stálé expozice, jíž se zájemci budou moci nechat provádět unikátním automatickým audioprůvodcem GuidePORT, nabízí dalších několik zajímavých výstav. Můžete se podívat na výstavu Šumperk – město sportu, Archeologické výzkumy v Šumperku 2008 a akvarely Vojty Nováka. V klášterním kostele Zvěstování Panny Marie zase návštěvníky čeká výstava grafiky Arnošta Hrabala. Všemi památkami budou zájemce provádět zkušení odborní průvodci.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.